KONSPEKT ZAJĘĆ CZYTELNICZYCH
PROWADZĄCY:
Jarosław Janyk
DATA, MIEJSCE:
13.02.2013.
Czytelnia Biblioteki Pedagogicznej w Kędzierzynie-Koźlu
RODZAJ ZAJĘĆ:
Zajęcia czytelnicze połączone z prezentacją multimedialną, oraz pracą własną- wykonanie kartki walentynkowej
TEMAT:
Walentynkowy zawrót głowy
UCZESTNICY:
Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kędzierzynie-Koźlu – 10 uczetników i 2 nauczycieli
CZAS REALIZACJI:
45 min
CELE: ogólne/ szczegółowe
- OGÓLNE
- Zapoznanie uczestników z podstawowymi informacjami dotyczącymi walentynek i obchodów tego święta
- Zapoznanie uczestników wystawą dotyczącą Dnia św. Walentego
- Popularyzacja postaci św. Walentego
- Kształcenie umiejętności manualnych
- Aktywizacja osób upośledzonych umysłowo
- SZCZEGÓŁOWE
- zapoznanie uczestników z postacią św. Walentego i jego dokonaniami
- przedstawienie najważniejszych informacji związanych z obchodami dnia św. Walentego
- zaznajomienie z różnymi rodzajami kartek walentynkowych i sposobami ich wykonania
Uczestnik zna:
- postać św. Walentego
dokonania tego słynnego świętego
sposoby celebrowania święta zakochanych
wzory kartek walentynkowych i sposoby ich wykonywania
* Uczestnik rozumie:
znaczenie dokonań postaci św. Walentego
Uczestnik potrafi
- wykonać własnoręcznie kartkę walentynkową
POMOCE DYDAKTYCZNE:
Opowiadanie o św. Walentym, slajdy prezentujące najsłynniejsze dokonania tego świętego, materiały papierowe i pasmanteryjne.
METODY NAUCZANIA:
Pogadanka, metoda aktywizująca.
FORMY NAUCZANIA:
Indywidualna, zbiorowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Nauczyciel wita uczestników zajęć. Pokazuje i omawia wystawę w holu biblioteki. Prosi o zajęcie miejsc. Informuje o temacie i celu zajęć.
1. Uczestnicy oglądają wystawę, następnie zajmują miejsca przy stolikach.
5 min
FAZA REALIZACJI
2. 1 Wprowadzenie:
Nauczyciel mówi, że w 14 lutego przypada święto wszystkich zakochanych- dzień św. Walentego.
2 min
2. 2 Część podająca.
Nauczyciel opowiada o życiu i dokonaniach św. Walentego, w oparciu o slajdy z prezentacji multimedialnej; następnie omawia krótko sposoby świętowania dnia zakochanych.
Następnie prezentuje uczestnikom różne rodzaje kartek walentynkowych; prezentuje uczestnikom film instruktażowy dotyczący wykonania kartki walentynkowej.
2.2 Uczestnicy oglądają pokaz slajdów i słuchają opowiadania nauczyciela. Odpowiadają na pytania prowadzącego.
20 min
2.3 Praca własna uczestników
Nauczyciel informuje, że teraz każdy z uczestników wykona własnoręcznie kilka kartek walentynkowych w oparciu o wybrane przez siebie materiały dekoracyjne.
Uczestnicy wykonują polecenia nauczyciela; wybierają motyw, który znajdzie się na wykonanej przez nich kartce; przyczepiają elementy do tworzonej przez siebie kartki walentynkowej.
15 min
FAZA PODSUMOWUJĄCA
3.1 Na zakończenie zajęć nauczyciel podsumowuje efekty prac uczestników, podkreśla dobrą współpracę , aktywność i zaangażowanie uczestników, dziękuje za udział w zajęciach.
3.2 Uczestnicy wyrażają swoje zdanie na temat przebiegu zajęć.
3 min
Oprac. Jarosław Janyk