KONSPEKT ZAJĘĆ CZYTELNICZYCH
PROWADZĄCY:
Jarosław Janyk
DATA, MIEJSCE:
8.05.2014.
Czytelnia Biblioteki Pedagogicznej w Kędzierzynie-Koźlu
RODZAJ ZAJĘĆ:
Zajęcia czytelnicze połączone z prezentacją multimedialną, wyemitowaniem audiobooku oraz pracą własną- wykonanie zakładki do książki.
TEMAT:
8 maja- Dzień bibliotek i czytelnictwa
UCZESTNICY:
Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kędzierzynie-Koźlu – 10 uczestników i 2 nauczycieli
CZAS REALIZACJI:
45 min
CELE: ogólne/ szczegółowe
- OGÓLNE
- Zapoznanie uczestników z podstawowymi informacjami dotyczącymi bibliotek
- Zapoznanie uczestników z audiobookiem, pełniącym funkcję alternatywnej i nowoczesnej formy książki
- Popularyzacja legendy o smoku wawelskim
- Kształcenie umiejętności manualnych
- Aktywizacja osób upośledzonych umysłowo
- SZCZEGÓŁOWE
- zapoznanie uczestników ze świętem bibliotek
- przedstawienie funkcjonowania bibliotek i podstawowych informacji związanych z pracą bibliotekarza
- zaznajomienie z audiobookiem jako nowoczesną formą książki
- wysłuchanie legendy o smoku wawelskim przez audiobooka
Uczestnik zna:
- biblioteki i ich przeznaczenie
- pojęcie audiobooku
- legendę o Smoku Wawelskim
- najciekawsze zakątki Krakowa
Uczestnik rozumie:
-znaczenie bibliotek i audiobooka
Uczestnik potrafi
- wykonać własnoręcznie zakładkę do książki
POMOCE DYDAKTYCZNE:
Prezentacja audiobooku z nagraniem „Legendy o smoku wawelskim” w interpretacji Krzysztofa Kowalewskiego; slajdy prezentujące najsłynniejsze zabytki Krakowa, materiały papierowe i pasmanteryjne.
METODY NAUCZANIA:
Pogadanka, metoda aktywizująca.
FORMY NAUCZANIA:
Indywidualna, zbiorowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
FAZA PRZYGOTOWAWCZA
1. Nauczyciel wita uczestników zajęć. Pokazuje i omawia wystawę w holu biblioteki. Prosi o zajęcie miejsc. Informuje o temacie i celu zajęć.
1. Uczestnicy oglądają wystawę, następnie zajmują miejsca przy stolikach.
5 min
FAZA REALIZACJI
2. 1 Wprowadzenie:
Nauczyciel mówi, że w maju przypada bardzo ważne święto dla wszystkich bibliotek- Dzień bibliotek i czytelnictwa.
2 min
2. 2 Część podająca.
Nauczyciel omawia krótko cel tego święta, przedstawiając krótko sposób działania bibliotek i audiobooków.
Pyta uczestników, czy znają legendę o smoku wawelskim.
Prezentuje uczestnikom slajdy z prezentacją multimedialną, ilustrującą najciekawsze zakątki Krakowa.
Następnie przedstawia audiobook z nagraniem „Legendy o smoku wawelskim” w interpretacji Krzysztofa Kowalewskiego.
2.2 Uczestnicy oglądają pokaz slajdów i słuchają audiobooku z nagraniem legendy. Odpowiadają na pytania prowadzącego.
20 min
2.3 Praca własna uczestników
Nauczyciel informuje, że teraz każdy z uczestników wykona własnoręcznie zakładkę do książki z podobizną smoka wawelskiego za pomocą materiałów papierowych i pasmanteryjnych.
Uczestnicy wykonują polecenia nauczyciela- wybierają motyw, który znajdzie się na wykonanej przez nich zakładce, po czym przyczepiają elementy do tworzonej przez siebie zakładki.
15 min
FAZA PODSUMOWUJĄCA
3.1 Na zakończenie zajęć nauczyciel podsumowuje efekty prac uczestników, podkreśla dobrą współpracę , aktywność i zaangażowanie uczestników, dziękuje za udział w zajęciach.
3.2 Uczestnicy wyrażają swoje zdanie na temat przebiegu zajęć.
3 min
Oprac. Jarosław Janyk