Numer: 26692
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przyszła do nas wiosna - scenariusz zajęć

Grupa: 5-latki
CELE DZIECKO:
- współdziała w zabawach i sytuacjach zadaniowych
- uważnie słucha poleceń nauczyciela
- rozwiązuje zagadki werbalne
- zna i przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych
- wymienia pory roku we właściwej kolejności
- wskazuje lewą i prawą stronę swojego ciała
- różnicuje zdania prawdziwe i fałszywe
- składa w całość pocięty obrazek
- dzieli na sylaby wskazane wyrazy
POMOCE:
- muzyka z CD
- pocięty obrazek - tulipan
- rysunki – etapy rozwoju tulipana
- obrazki pory roku
METODY:
- słowne (rozmowa, zagadki, objaśnienia)
- oglądowe (pokaz ilustracji)
- czynne (zadań stawianych do wykonania)
FORMY:
- praca z całą grupą
- indywidualna


PRZEBIEG:
1. „ Pac, pac, pac....” zabawa ruchowa na powitanie.
2. „ Wiosenne zagadki” rozwiązywanie zagadek werbalnych z wykorzystaniem ilustracji.
3. „ Pomieszane pory roku” zabawa dydaktyczna
Nauczyciel układa przed dziećmi ilustracje przedstawiające pory roku. Dzieci nazywają je i układają we właściwej kolejności.
Zwrócenie uwagi na cykliczność występowania pór roku, podkreślenie, że bez względu na pogodę , pory roku występują zawsze w tej samej kolejności. Dzieci chętne czytają podpisy do obrazków. Dzielenie na sylaby nazw pór roku.
4. „ Wiosenny spacer” zabawa ruchowa z wykorzystaniem ćwiczeń Gimnastyki Mózgu.
5. „ Prawda czy fałsz?” zabawa w różnicowanie zdań prawdziwych i fałszywych.
Krótka rozmowa z dziećmi w formie „prawda czy fałsz?” na temat aktualnej pory roku: Nauczyciel podaje pewne informacje, a dzieci podnoszą w górę zielony listek, jeśli informacja jest ich zdaniem prawdziwa, żółty listek jeśli fałszywa np.:
- Zimą jeździmy na sankach? (prawda)
- Wiosną coraz cieplej się ubieramy. (fałsz)
- Kolor zielony to kolor wiosny? (prawda)
- Wiosną dzień jest krótszy. ( fałsz)
- Wiosną jeździmy na sankach? (fałsz)
- Wiosną słonko mocno grzeje? (prawda)
- Zimą kwitną kwiaty na dworze? (fałsz)
- Przebiśnieg i krokus to pierwsze wiosenne kwiaty (prawda)
- Latem lepimy bałwana? (fałsz)
- Wiosną przylatują ptaki z ciepłych krajów? ( prawda)
5. „ Tulipan” ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, układanie pociętego obrazka w całość. Przyklejanie obrazka do kartki.

6. „ Zamiana miejsc” zabawa ruchowa. Ćwiczenia szybkiego reagowania na zmianę polecenia.

7. Śledzimy rozwój tulipana.
Nauczyciel rozkłada przed dziećmi pomieszane obrazki. Dzieci opisują, co one przedstawiają i układają je według właściwej kolejności, podpisując kartonikiem z odpowiednią cyfrą:

1. doniczka z ziemią i obok niej cebulka tulipana,
2. doniczka z malutkimi listkami,
3. doniczka z większymi listkami, małą łodyżką i pąkiem kwiatowym,
4. doniczka z dużymi listkami, dużą łodygą i rozwiniętym kwiatem.
Nauczyciel wspólnie z dziećmi omawia poszczególne etapy rozwoju rośliny.

8.Zabawa ruchowa „ Tulipan rośnie”
Dzieci przykucają na dywanie, głowę wtulają w ramiona - tulipany śpią. Jedno dziecko chodzi wokół kolegów, kogo dotknie - ten tulipan unosi się ku górze.

9. „ Pożegnanie” zabawa ruchowa z elementami Gimnastyki Mózgu. Dzieci stoją parami na obwodzie koła zwrócone twarzami do siebie, mówią wyliczankę i klaszczą w dłonie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.