Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metod aktywizujących
przeprowadzonych w „Białym-mlecznym dniu”
w ramach programu „Dzieciaki Mleczaki”
Grupa wiekowa: 5-6 latki
Temat: „Każde dziecko wie, skąd mleko w kartonie bierze się!”
Cele ogólne:
-Uzmysłowienie dzieciom wartości płynących z picia mleka oraz spożywania produktów mlecznych.
Cele operacyjne:
Dziecko:
-Wie skąd pochodzi mleko,
-Wskazuje miejsce mleka i produktów mlecznych na szczeblach piramidy żywienia,
-Słucha wiersza i omawia jego treść,
-Wie jakie produkty powstają z mleka,
-Używa określenia „nabiał”,
-Wie jakie składniki odżywcze znajdują się w mleku i dlaczego należy je pić,
-Potrafi bawić się i pracować w zespole,
-Wie jak szanować i dbać o swoje zdrowie,
Metody:
-Aktywizujące: burza mózgów, mapa pamięci, skojarzenia,
-Słowne – wiersz, zagadki, pogadanka,
-oglądowe – historyjka obrazkowa,
-zadań stawianych do wykonania – zabawy ruchowe,
Formy:
=Grupowa,
=Indywidualna,
Środki dydaktyczne:
Wiersz Anny Mikiciuk pt. „Pije mleko” ze strony http://wierszedladzieci.blog.onet.pl/, piramida żywienia, przyniesione produkty mleczne, karton z krzyżówką, zagadki do krzyżówki, historyjka obrazkowa „Od krowy do kartonu”, tabliczki z napisami (TAK, NIE), opaska z krową, ogon, karton z przygotowaną „mapą pamięci”.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematyki zajęć poprzez wysłuchanie wiersza Anny Mikiciuk pt. „Pije mleko”. Omówienie treści wiersza oraz najważniejszych informacji z niego płynących.
Bardzo lubię mleko pić,
Bo ja zdrowo pragnę żyć.
Chcę mieć zęby mocne białe,
Także kości wytrzymałe.
Mleko piję na śniadanie,
Zawsze mam ochotę na nie,
Też wieczorem mi smakuje,
Gdy je mama przygotuje.
Jestem zdrowa i radosna,
Rosnę szybko tak jak sosna.
Mleko moc składników ma,
I o zdrowie moje dba.
Jest najlepsze dla każdego,
Dla młodszego i starszego.
Ono jest najzdrowsze w świecie,
Nic lepszego nie znajdziecie.
2. Piramida żywienia – usytuowanie produktów mlecznych na piramidzie zdrowia, określenie jak często należy spożywać produkty mleczne (codziennie).
3. Omówienie przyniesionych przez nauczycielkę i dzieci produktów mlecznych. Określenie ich wspólną nazwą – Nabiał. Wyjaśnienie dzieciom jakie wartości odżywcze posiada mleko i jego przetwory.
4. Zgadywanka „Czy dany produkt jest z mleka? – Nauczyciel wymienia nazwy różnych produktów z zakresu całej piramidy, dzieci określają, czy dany produkt jest z mleka czy nie za pomocą tabliczek z napisami tak, nie.
5. Rozwiązywanie krzyżówki słownej, której rozwiązanie to MLEKO.
Zagadki do haseł:
• Zwykle bywa w sklepie, w kostkach sprzedawane.
Będzie nim pieczywo w mig posmarowane.
• Zimne, słodkie i pachnące,
jemy latem w dni gorące.
• Może być żółty, biały, topiony lub pleśniowy,
ale zawsze jest pyszny i bardzo zdrowy.
• Zimny, kwaśny, zawsze pysznie smakuje,
gdy nim do ziemniaczków mama nas częstuje.
• Owocowy, waniliowy może być też czekoladowy
Wszystkie dzieci go kochają i łyżeczką zajadają.
6. Burza mózgów – „Co by było, gdyby nie było mleka?”
7. Skąd się bierze mleko w kartonie? – rozmowa z dziećmi na temat zwierząt dających mleko (wyjaśnienie dzieciom co to jest mleko), rozmowa na temat zwierząt (krowa, owca, koza). Jako ciekawostkę możemy dzieciom powiedzieć, że mleko możemy pozyskiwać również z roślin (np. kokos, soja) ale nie posiada ono takich samych właściwości jak mleko zwierzęce.
8. Układanie historyjki obrazkowej „Od krowy do kartonu”.
9. „Jakie mleko daje krowa?” - zabawa ruchowa.
Wybrane dziecko jest krową, pozostałe trzymają je za palce. Dzieci pytają „krowę” „Krówko, krówko, jakie mleko dajesz?” Krowa odpowiada np. różowe, zielone, wprowadzając w błąd uczestników, dopiero na hasło białe, dzieci uciekają, a krówka je goni. Złapane dziecko zostaje krówką itd.
10. Podchwytliwa zagadka „Co pije krowa?”
11. Zabawa ruchowa „Ogon krowy” – dzieci ustawiają się w rzędzie, jedno za drugim. Pierwsze jest głową (zakłada opaskę z krową), a ostatnie ogonem (dziecko trzyma w ręce ogon). Zadaniem dzieci z przodu jest złapanie ogona, a zadaniem dzieci z tyłu ochrona ogona przed złapaniem.
12. „Skojarzenia” – dzieci rzucają do siebie piłkę, dziecko które dostaje piłkę musi szybko powiedzieć hasło kojarzące mu się z mlekiem.
13. Podsumowanie zajęć za pomocą „mapy pamięci”. Dzieci dzielimy z 4-5 osobowe grupy i każda grupa otrzymuje karton na środku którego znajduje się obrazek - mleko, od obrazka odchodzą strzałki (przetwory mleczne, zwierzęta, zdrowie), razem z dziećmi wypełniamy mapę pamięci, czyli wszystko co dzieci zapamiętały z zajęć. Po paru minutach dzieci zmieniają się miejscami z inną grupą. Po skończonym zadaniu porównujemy swoje mapy pamięci.