X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 26649
Przesłano:
Dział: Świetlica

Wyprawa do cyrku - scenariusz zabawy fabularyzowanej z wykorzystaniem chusty animacyjnej

Scenariusz zabawy fabularyzowanej z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
Temat: Wyprawa do cyrku
Cel główny:
• Zapoznanie z nowymi formami zabaw ruchowych
Cele szczegółowe:
• doskonalenie umiejętności manipulowania chustą animacyjną Klanzy
• pobudzanie wyobraźni
• rozwijanie wrażeń wzrokowych, słuchowych i ruchowych
• kształtowanie nawyków kulturalnej i bezpiecznej zabawy
• pobudzanie dzieci nieśmiałych i mało aktywnych do wspólnej zabawy
• zaspokojenie potrzeby zabawy
• czerpanie radości płynącej z ruchu i przebywania w grupie
• odreagowywanie napięć i negatywnych emocji
• wprowadzenie miłej, przyjaznej atmosfery w grupie
• uświadomienie roli sztuki w życiu człowieka
• przybliżenie pojęć związanych z tematyka cyrku

Metody:
• aktywizujące-praktycznego działania: zabawy muzyczno-ruchowe z chustą animacyjną Klanzy (pedagogika zabawy), zabawy integracyjne, zabawy dramowe, ekspresja ruchowa
• zadaniowa
• słowna-objaśnienia, czytanie teksu

Formy:
• grupowa jednolita i zróżnicowana
• zbiorowa jednolita i zróżnicowana

Środki dydaktyczne:
• płyta CD z podkładami muzycznymi do zabaw, magnetofon , chusta animacyjna, piłki piankowe, maskotka, splecione sznurki, krzesła


Przebieg zajęć:
1.Czynności organizacyjne.
Nauczyciel wita dzieci, przypomina o zasadach bezpieczeństwa koniecznych do przestrzegania w trakcie zajęć.
2. Wprowadzenie.
Nauczyciel przeprowadza pogadankę o rodzajach sztukami i jej roli w życiu człowieka, następnie krótko przedstawia temat sztuki cyrkowej oraz wprowadza w cel zajęć.
3. Zaproszenie do cyrku-zabawa integracyjna.
Uczniowie siedzą w kręgu na dywanie, na środku ustawione są krzesła. Prowadzący wyznacza sześcioro dzieci, którym wyznacza role: mamy, taty, córki, syna, psa i kota, które siadają na krzesłach ustawionych w kole. Prowadzący czyta tekst. Zabawa polega na szybkim reagowaniu na słowa(mama, tata, rodzice, dzieci itd.) poprzez powstanie z krzesła, obiegnięcie ich wokół i powrót na swoje miejsce.
Tekst czytany przez nauczyciela:
Pewnego dnia do domu wpadł TATA. Krzyknął: DZIECI- do naszego miasta przyjechał cyrk. Trzeba będzie kupić bilety-powiedziała MAMA. I wtedy zaczął szczekać PIES. KOT zjeżył sierść-ktoś pukał do drzwi-to przyszła CÓRKA. Kiedy dowiedziała się o pomyśle TATY, ucieszyła się bardzo i ucałowała MAMĘ. Okazało się, że przedstawienie zaczyna się o godzinie 19-ej a o 18-ej całą RODZINA wyszła z domu i skierowała swe kroki do cyrku. Punktualnie o godzinie 19-ej rozpoczęło się przedstawienie. RODZINA bawiła się doskonale, nawet PIES, którego zabrała CÓRKA szczekał z radością i skakał MAMIE na kolana. Potem TATA zapytał komu z RODZINY kupić coś do jedzenia. MAMA wzięła kawę, TATA też, CÓRKA chciała lody, SYN jabłka, tylko PIES patrzył smutnie, bo dla niego nie było nic. Występ był wspaniały. Wracając RODZINA opowiadała o tym, co komu podobało się najbardziej. TACIE podobały się występy akrobatów, MAMIE klauni, CÓRKA zachwyciła się iluzjonistą, SYNOWI szkoda było KOTA, który sam został w domu. RODZICE pocieszyli SYNA i mówili, że kiedy wrócą do domu, KOT dostanie miseczkę mleczka. Jednak ogólnie TATA, MAMA i DZIECI bawili się doskonale, czyli cała RODZINA była zadowolona.
4. Cyrk w mieście-zabawy z chusta animacyjną.
Prowadzący zaprasza dzieci do udziału w ,,przedstawieniu cyrkowym”.
a) Rozłożenie namiotu cyrkowego
Na znak prowadzącego uczniowie głośno liczą do trzech i wysoko podnoszą chustę-czynność te powtarzają dwa razy, podczas ostatniego wyrzutu wchodzą pod chustę.

b) Wyjście artystów z małpkami
Uczniowie kolejno odgrywają role artystów-akrobatów i małpek. W rytm muzyki cyrkowej idą po kole, trzymając rękę chustą, pozdrawiają publiczność. Na hasło prowadzącego prezentują się:
- akrobaci- pokazują muskuły, wypinają klatkę piersiową
- małpki - uczestnicy skaczą, pokazują figle, czochrają swoje głowy, głowy sąsiadów przed sobą.

c) Tancerze na linie
Dzieci chodzą na palcach, trzymają naprężoną chustę, na hasło prowadzącego - zatrzymują się i robią jaskółkę.

d) Treserzy słoni
Uczestnicy ze swych rąk wykonują ,,trąby” i trzymają nimi chustę. Ciężko stąpają po arenie. Na hasło prowadzącego-podnoszą raz jedną, raz drugą nogę, następnie przykucają.

e) Akrobata
Prowadzący umieszcza na chuście dużą maskotkę. Uczestnicy falują chustą, a ,,akrobata” wykonuje swoje numery popisowe (salta, przewroty, koziołki)

f) Żonglerzy
Nauczyciel kładzie na środku chusty kilka piłeczek. Grupa porusza chustą tak, aby podrzucając piłeczkami żadna z nich nie znalazła się pod chustą.

g) Magowie
Wyznaczone dziecko siada na środku chusty. Pozostali idąc w jednym kierunku, zawijają w chustę siedzące w środku dziecko. Powstaje piękny kwiat. Zabawa powtarzana jest kilka razy, prowadzący za każdym razem wybiera inne dziecko, które ma usiąść na chuście.

h) Poskramiacze jadowitych węży
Prowadzący kładzie na chuście kilka splecionych, długich sznurków symbolizujących jadowite węże. Grupa wachlując chustą, podrzuca je tak, aby nie dotknęły żadnej osoby. Kto zostanie dotknięty-ugryziony przez węża odpada z zabawy i siada na dywanie.

i) Taniec klownów
Wyznaczone dzieci- klowni zajmują miejsce na środku chusty. Pozostali uczestnicy energicznie machają chustą. Zadaniem klownów jest spacerować po niej w rytm muzyki, zachowując przy tym równowagę.

j)Zwijanie namiotu
Uczestnicy składają namiot: ze wszystkich stron zwijają chustę do środka.

5. Zakończenie zajęć.
Nauczyciel podsumowuje zajęcia, dziękuje uczestnikom zabawy za miło spędzony czas. Chwali dzieci za zaangażowanie w zajęcia, omawia ewentualnie zaistniałe sytuacje trudne.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.