Scenariusz zajęć otwartych z terapii integracji sensorycznej
Data : 4 marca 2015r
Czas trwania : 50 minut
Miejsce prowadzonych zajęć: sala integracji sensorycznej
Osoba prowadząca :terapeuta integracji sensorycznej
Liczba uczestników :1 dziecko ( upośledzenie w stopniu umiarkowanym, zespół Downa)+ rodzice
Diagnoza : dysfunkcje integracji sensorycznej w obrębie układu przedsionkowego, dotykowego i proprioceptywnego, niewygaszony Toniczny Odruch Błędnikowy
Cel zajęć:
normalizacja odbioru i przetwarzania wrażeń przedsionkowych i proprioceptywnych
rozwijanie reakcji równoważnych, kokontrakcja
integrowanie przetrwałego odruchu
Pomoce :
sprzęt podwieszany : hamak, opona, huśtawka terapeutyczna, helikopter
sprzęt naziemny : trampolina, beczka
odważniki na nadgarstki
piłka z kolcami, piłka HOP
Przebieg zajęć:
1. Powitanie, włączenie muzyki relaksacyjnej
2. Stabilizacja obręczy barkowej, ramion, przedramion, dłoni ( kokontrakcja) ( 15 minut)
krążenie ramion z boku, z przodu (koła małe, średnie, duże po 5 kół)
krążenie ramion z boku z obciążeniem 5 kół( odważniki)
oporowanie z sprężystym hamaku ( dziecko zawinięte w sprężysty hamak, stojąc próbuje oporować podczas gdy terapeuta ciągnie za hamak – 5 prób)
podciaganie się za linę w sprężystym hamaku- 5 podciągnięć
podciąganie się na drążku drewnianym( z siadu, z klęku po 2 razy)
skoki do beczki ( podciągając się na drewnianym drążku dziecko wskakuje do beczki terapeutycznej – 5 skoków)
utrzymywanie równowagi na dużej piłce ( na plecach, w siadzie po 2 minuty)
3. Normalizacja układu przedsionkowego i proprioceptywnego( 15 minut)
zawijanie w sprężysty materac ( naleśnik), na materac układamy folię bąbelkową- 5 razy
podskoki na trampolinie, upadek na materac – 10 podskoków i upadek(5 powtórzeń)
podskoki na trampolinie połączone z boksowaniem, kopaniem podwieszonej piłki ( po 3 minuty)
4. Wyhamowywanie i integracja przetrwałego odruchu TOB ( 15 minut)
huśtawka terapeutyczna ( dziecko w pozycji na brzuchu, wrzuca piłki do kosza, zrzuca piłki z podwyższenia)
piłka z kolcami ( dziecko kładzie się na brzuchu, trzymane za nogi zbiera piłki i rzuca je oburącz do kosza)
helikopter ( w pozycji siedzącej, odbijanie i kopanie dużej piłki z kolcami obunóż)
5. Zakończenie zajęć(5 minut)
wyłączenie muzyki relaksacyjnej
omówienie zajęć z rodzicem