Jesienne fantazje
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW W GRUPIE MONTESSORI VI „JESIENNE FANTAZJE” W DNIU 23.10.2014
Temat zajęć : Dzień drzewa.
Cel ogólny:
- posługiwanie się nazwami drzew rozpoznawanych po charakterystycznych liściach i owocach,
-kształtowanie prawidłowej postawy ciała ,
Cele szczegółowe:
- ilustruje ruchem piosenkę „Pani Jesień”
- stara się wykonać prawidłowo ćwiczenia gimnastyczne wg. polecenia n-la,
- odwołuje się do uprzednich doświadczeń poprzez rozmowę,
- wyróżnia i nazywa części drzewa i układa podpisy do ilustracji,
- klasyfikuje liście i owoce wg. gatunku drzewa i nazywa odpowiednio drzewo,
- potrafi stworzyć kompozycję jesienną z różnych materiałów przyrodniczych i papierniczych.
Środki dydaktyczne: woreczki do ćwiczeń, muzyka „Pani Jesień”, ilustracje i okazy gatunków liści (kasztanowiec, jarzębina, klon, dąb, jodła, świerk, sosna), chusta animacyjna, piłeczki w trzech jesiennych kolorach, przybory papierniczo-przyrodnicze, koszyki językowe z pedagogiki M. Montessori „Rodzaje drzew”, oraz „Budowa drzewa”, karty pracy „Kasztankowa rodzina”.
Obszar podstawy programowej zrealizowany podczas zajęć:
1.Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie do utrzymania ładu i porządku:
1. Obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby zrozumieć to, co mówią i czego oczekują,
2. Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej, oraz w świecie dorosłych.
2.Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci:
4. samodzielnie ubiera się i rozbiera, dba o osobiste rzeczy i nie naraża ich na zgubienie lub kradzież
5. utrzymuje porządek w swoim otoczeniu.
5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej
3. jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości, jeżeli jest dzieckiem mniej sprawnym ruchowo.
8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pąsy i taniec
1. śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu.
9. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne:
2. umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych przy użyciu elementarnych środków wyrazu, w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych.
12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt:
1. wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych.
14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania:
2. potrafi uważnie patrzeć, aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach,
3. dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania,
6. układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie przybyłych gości – rodziców przez nauczycielkę, omówienie w skrócie w jakim celu prowadzone są zajęcia otwarte, wprowadzenie do tematu zajęć.
2. Zabawa integracyjna „Powitanka”- przywitanie się wspólne dzieci wraz z rodzicami piosenką powitalną na melodię Panie Janie...
Wszyscy są witam Was zaczynamy już czas
Jesteś , jestem ja raz, dwa, trzy... x3
3. Zestaw ćwiczeń kształtujących prawidłową postawę – ćw. prowadzone na sali gimnastycznej z wykorzystaniem woreczków z grochem:
• Rozgrzewka
• Kształtowanie postawy ciała w chodzie na palcach z woreczkiem na głowie, na piętach, noga za nogą ręce na biodrach.
• Wzmacnianie mięśni brzucha, oraz ćw. na płaskostopie w siadzie podpartym ugiętym przenoszenie woreczka raz lewą, raz prawą nogą przekręcając się na pupie na hasło „dźwig pracuje” wypuszczenie woreczka, naprzemiennie powtarzamy po 4razy.
• „Bijemy brawa” – uderzanie stopą o stopę podeszwową w powietrzu.
• Zabawa ruchowa „Dudujemy daszek”- woreczki porozkładane na podłodze, dzieci w rozsypce biegają na palcach na hasło szukają woreczka i chowają go między stopy palce zgięte i stanie na krawędziach pięty osobno.
• „Zapasy wiewiórki” zapraszamy rodziców do ćwiczenia w parach. Dziecko w siadzie podpartym ugiętym bierze worek między palce stóp, przechodzi do leżenie i przekłada woreczek nad głową z wyprostowanymi nogami i wypuszcza do rąk rodzica x8.
• Siedzą w parach naprzeciwko rodzic w siadzie skrzyżnym, a dziecko w siadzie podpartym, bierze woreczek stopami i wrzuca do „koszyczka” rodzicowi powtarza 8 razy.
• „Jazda na rowerze” leżenie na plecach z nogami ugiętymi, stopy oparte o podłogę, ręce w skrzydełka na polecenie n-la pedałujemy zataczając koła w powietrzu powtarzamy 5 razy.
• Zabawa ruchowa z rodzicami „Zbieramy orzechy”, dzieci na hasło n-la jak najwięcej zbierają po sali orzechy podnosząc je stopami i oddają rodzicom zabawa trwa do zebrania wszystkich owoców. Wspólne przeliczanie orzechów.
• Zakończenie ćwiczeń poprzez prawidłowe ćwiczenia oddechowe.
4. Wysłuchanie wiersza pt. „Drzewo” – rozmowa swobodna z dziećmi na temat wiersza, udzielanie odpowiedzi na zadawane pytania n-la.
5. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Kolorowe liście”
6. Prezentacja „Budowy drzewa” w oparciu o materiał rozwojowy wg.pedagogiki M.Montessori. Wykorzystanie z edukacji językowej koszyka jezykowego „Prezentacja sylwet drzew iglastych i liściastych” – układanie ilustracji i podpisów do odpowiednich drzew, liści i owoców.
7. Analiza i synteza wyrazów poznanych drzew i ich owoców.
8. Zabawa ruchowa przy piosence „Pani Jesień”
9. Zajęcia plastyczne „Jesienne fantazje” – praca twórcza dziecka z rodzicami, z wykorzystaniem różnorodnych materiałów papierniczych i przyrodniczych w oparciu o tematy i zadania wylosowane w kopertach.
10. Zabawa materiałem montessoriańskim dziecka w raz z rodzicami. Karty pracy dla dzieci „Kasztanowy ludzik” – ćw. grafomotoryczne.
11. Podsumowanie i ewaluacja zajęć.
Przygotowała nauczycielka Miejskiego Przedszkola 37
w Cz-wie - Wioletta Pawlik