Scenariusz z zabawy andrzejkowej dzieci z grupy „Biedronek” z dziećmi z Domu Dziecka w Gnieźnie
Data: 28 XI 2008
Grupa wiekowa: 6-latki integracyjne
Temat dnia: Andrzejkowe wróżby
Cele ogólne:
- wzbudzenie aktywności dzieci
- przypomnienie tradycyjnych zabaw i wróżb andrzejkowych
- wzbogacenie więzi emocjonalnych
- integracja dzieci
- kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole
- stworzenie miłej, serdecznej atmosfery
- współpraca z dalszym środowiskiem dziecka
- kultywowanie tradycji i zwyczajów ludowych, obrzędowości poprzez zapoznanie dzieci z wierszami, zabawami i przysłowiami
Cele szczegółowe:
DZIECKO:
- współdziała w grupie
- ułoży przedmioty według kolejności
- zapamięta zaklęcie
- wyszuka odpowiednie instrukcje
- aktywnie uczestniczy w zabawie
- odczyta i zinterpretuje cień lanego wosku
- wesoło się bawi z nowo poznanymi kolegami i koleżankami
Forma pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
- zróżnicowana
Metoda pracy:
- słowna
- praktycznego działania
- oglądowa
- elementy pedagogiki zabawy
- elementy metody B. Strauss
Środki dydaktyczne:
magnetofon, płyty CD, kasety z nagraniami piosenek i zabaw, duże sylwety kluczy w czterech kolorach (czerwony, niebieski, żółty, zielony), małe emblematy kluczy w różnych kolorach dla każdego dziecka, zagadki, buty, wosk, miska z wodą, świece zapachowe, koło przeznaczenia, kapelusz z wróżbami, balonik dla każdego dziecka
PRZEBIEG ZABAWY
1. Powitanie gości i wspólna zabawa integracyjna przy piosence Powitanka - pożegnanka:
„Tych z prawej, tych z lewej, powitać czas. 3-5X
Tych z przodu, tych z tyłu, tych wokół nas.
Witam, dzień dobry, pozdrawiam Was,
I wspólną zabawę rozpocząć czas”.
2. Nauka zaklęcia towarzyszącego przez całą zabawę:
Hokus-pokus, czary-mary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary.
3. Zapoznanie dzieci z tradycjami i przysłowiami związanymi z obchodzeniem andrzejek w naszym regionie.
„Na św. Andrzeja błyska pannom nadzieja”
4. Wybór koloru klucza i zadania do wykonania.
ZADANIE DO WYKONANIA:
KLUCZ CZERWONY – pochwal się tym, co umiesz lub tym, co ci wychodzi najlepiej (malowanie, śpiew, skoki, czytanie)
Zaklęcie:
Hokus-pokus, czary-mary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary.
Wróżba: „Buty za próg”
Dzieci zdejmują jeden but i ustawiające jeden za drugim w kierunku drzwi. Następnie przekładające z końca na początek. Ten, którego but pierwszy przekroczy próg, pojedzie do ciepłych krajów, ta dziewczyna spotka kolegę (przyjaciela).
ZADANIE DO WYKONANIA:
KLUCZ ZIELONY– rozwiąż zagadki związane z dniem dzisiejszym (karty w różnych kolorach z napisanymi zagadkami):
Mieszka w zamku jak królewna,
Dziwna jego praca,
Raz na lewo, raz na prawo
W kółko się obraca KLUCZ
Sandałki, kozaczki,
Adidasy to... BUTY
Zapalamy je by zdobiły stoły
Lub dawały blask gdy zgaśnie światło ŚWIECE
Jak nazywa się dzień, w którym
Lejemy woski i wróżymy? ANDRZEJKI
Zaklęcie:
Hokus-pokus, czary-mary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary.
Wróżba: „Wróżba z kapelusza”
Dzieci losują z kapelusza karteczki z przepowiedniami, np. będziesz dobrym uczniem, nauczysz się czytać itp.
ZADANIE DO WYKONANIA:
KLUCZ ŻÓŁTY – policz do dziesięciu i z powrotem
Zaklęcie:
Hokus-pokus, czary-mary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary.
Wróżba: „Koło przeznaczenia”
Na kole narysowane są różne przedmioty (korona, klucz, pieniądze książka, serce, moneta, gwiazda, pióro, palma, samolot). Po zakręceniu kołem śledzimy wędrówkę strzałki i odczytujemy to, na czym się zatrzyma, czyli co przyniesie los.
Pióro – będziesz w przyszłości znanym poetą, literatem, pisarzem
Samolot – możesz być pilotem, czekają cię wspaniałe podróże
Palma – wspaniałe przygody, odkrycia
Gwiazda – będziesz sławnym człowiekiem
Monety – będziesz bogaty
Serce – wielka miłość i szczęście
Książka – kariera naukowa, sława
Korona – w przyszłości będziesz bardzo ważną osobą, np. prezydentem
ZADANIE DO WYKONANIA:
KLUCZ ZIELONY – zaśpiewaj i zatańcz do piosenki „Krasnoludek”
Zaklęcie:
Hokus-pokus, czary-mary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary.
Wróżba: lanie wosku przez dziurkę od klucza do miski z
wodą (odczytywanie i interpretowanie)
5. Zabawa taneczna przy muzyce z płyt CD „Nasze przedszkole”, „ABBA nowe wersje i wykonania”.
6. Wspólny poczęstunek (soczki, ciasteczka i cukierki).
7. Wróżba – „Zawód w przyszłości” – pod talerzykiem znajduje się karteczka z zawodem. Gdy dziecko wybierze sobie miejsce, podnosi talerzyk i odczytuje, np. Zostaniesz lekarzem.
8. Tańce z balonikami (nadmuchane baloniki pomiędzy dziećmi tańczącymi parach w rytm muzyki).
9. Zabawy ruchowe ze śpiewem przy muzyce z płyt „Krasnoludek”, „Epoi – taj – taj”, „Biały Osioł”.
10. Czaty – mary, wosku lanie, napisz coś na pożegnanie (dzieci otrzymują buźki, na których zaznaczają swój nastrój i samopoczucie.
11. Pożegnanie i zakończenie zabawy piosenką
Tych z prawej, tych z lewej, pożegnać czas.
Tych z przodu, tych z tyłu, tych wokół nas.
Do zobaczenia, żegnam już Was,
I miłą zabawę zakończyć czas”.