Scenariusz zajęcia dydaktyczno- wychowawczego dla oddziału przedszkolnego.
Temat: Nasze bałwanki.
Cele:
rozwijanie inwencji twórczej, spostrzegawczości, fantazji i wyobraźni dzieci
aktywne uczestnictwo w improwizacji ruchowo- tanecznej
wiązanie zmian zachodzących w przyrodzie z aktualną porą roku
wykonanie ćwiczeń oddechowych i zręcznościowych
rozwijanie sprawności manualnych: wycinanie, klejenie, rysowanie
uważne słuchanie treści wiersza i odtwarzanie wyglądu bałwanka
liczenie w możliwie szerokim zakresie
utrwalenie pojęć: duży- mały
zapamiętywanie umówionych sygnałów, gestów i ruchów
wywołanie radosnej atmosfery podczas zabaw
Forma: zabawa, zajęcia zorganizowane dla całej grupy
Metody: zadaniowa, samodzielnych doświadczeń
Technika plastyczna: wycinanie, naklejanie, uzupełnianie bałwanka zgodnie z treścią wiersza za pomocą kredek
Środki dydaktyczne: wiersz H. Szayerowej- „Zagadka”, tekst opowieści zimowej, płyta z piosenkami i zabawami ruchowo- muzycznymi, rysunki dużych i małych bałwanków, śnieżynek, kartki z narysowanymi kółkami, kolorowe kartki papieru, klej, nożyczki, kredki
Przebieg zajęcia:
I.Część organizacyjna:
1. Przygotowanie sali.
2. Przygotowanie dzieci.
II.Część właściwa:
1. Rozmowa nawiązująca do zajęcia.
2. Opowieść zimowa
Zabawa „Śniegowe płatki”. Na dworze pada śnieg i płatki śniegu wirują w powietrzu (dzieci poruszają się z uniesionymi rękami, obracają się raz w jedną raz w drugą stronę). Nagle zaczyna wiać wiatr (dzieci wykonują dynamiczniejsze ruchy) i powoli zaczynają opadać na ziemię (dzieci wykonują przysiad podparty, a głowę pochylają w dół). Ze śnieżynek tworzy się puchowa kołderka (dzieci kładą się na plecach, zamykają na chwilę oczy). W takim śniegu cudownie jest zrobić aniołka (dzieci poruszają rękami i nogami po dywanie). Gdy na dworze jest dużo śniegu to najbardziej cieszą się dzieci (dzieci wstają, dmuchają na śnieżynki- ćwiczenia oddechowe) oraz lepić śniegowe kule i rzucać nimi do „lodowego kosza” (dzieci rzucają do kosza raz lewą raz prawą ręką- ćwiczenie rzutu do celu).
3. Rozwiązanie zagadki.
4. Objaśnienie sposobu wykonania pracy plastycznej (dzieci wycinają trzy kółka oraz układają je od największego do najmniejszego, przyklejają na kolorowej kartce tworząc bałwanka).
5. Praca indywidualna dzieci (zwrócenie uwagi na zachowanie porządku w miejscu pracy, grzeczne i ciche zwracanie się do siebie).
6. Zapoznanie dzieci z wierszem H. Szayerowej- „Zagadka”. Po ponownym czytaniu wiersza dzieci uzupełniają (dorysowują) elementy zgodnie z treścią wiersza.
7. Zabawa- wymyślamy nazwy dla bałwanka.
8. Zabawa ruchowa rozwijająca spostrzegawczość- Małe i duże bałwanki.
Dzieci losują rysunki małych i dużych bałwanków, poruszają się w rytm muzyki do piosenki „Tak się zachmurzyło”.
- tworzą kółka małych i dużych bałwanków (podczas pierwszej zwrotki)
- tworzą pary mały bałwanek z dużym (druga zwrotka)
- tworzą wężyk- w którym bałwanki ustawione są na przemian: mały, duży, mały, duży (poruszają się i oglądają wytwory swoich prac).
III.Likwidacja zajęcia.
1. Zorganizowanie wystawki prac dla rodziców.
2. Ocena wykonanych prac.