Beata Lenkow
Scenariusz zajęć w grupie 5-latków
Temat: Co to jest kultura?
Cele ogólne:
1. Rozwijanie mowy dziecka.
2. Zachęcenie do samodzielnego myślenia i wyciągania wniosków.
3. Rozbudzanie zainteresowań wiedzą o rodzinnym mieście.
Cele operacyjne:
Dziecko :
- aktywnie uczestniczy w zajęciach,
- wypowiada się na określony przez n-lkę temat,
- rozumie różne znaczenia słowa „kultura”,
- rozpoznaje i nazywa niektóre miejsca kultury we Wrocławiu,
- wie co to są piktogramy,
- rysuje pastelami logo Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Formy:
- indywidualna
- zbiorowa
Metody:
- słowne, oglądowe, czynne.
Pomoce dydaktyczne: kolorowe zdjęcia Opery, Filharmonii, Teatru, płyta CD z koncertem symfonicznym i śpiewem operowym, wydruki różnego rodzaju piktogramów i logo Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Przebieg:
1. Powitanie poprzez zabawę integracyjną „Chodźmy wszyscy...”
2. Rozmowa na temat :„Co to jest kultura?” – burza mózgów.
Nauczycielka podsumowując mówi, że „kultura” ma różnorodne znaczenie :
• jako określenie sposobu zachowania się ludzi np. używanie grzecznych
i miłych słów, pomagania sobie nawzajem, odpowiedniego zachowanie się
w różnych miejscach np. w bibliotece, w tramwaju, na przyjęciu ...
• inne znaczenie jest takie, że kulturę tworzą specjalne miejsca i instytucje kulturalne, takie jak: teatry, muzea, opery, filharmonie i wiele innych.
W tych miejscach możemy miło spędzać czas oglądając ciekawe przedstawienia, słuchać koncertów lub oglądać wystawy np. obrazów znanych malarzy.
3. Przypomnijmy sobie wygląd Opery, Teatru i Filharmonii we Wrocławiu –
pokaz zdjęć (dzieci wybierają zdjęcie dopasowują podpisy).
- po co idziemy do teatru? (spektakl teatralny, gra aktorska)
- co odbywa się w Filharmonii? (koncert orkiestry lub różnych instrumentów)
- jak wygląda przedstawienie w operze? ( przedstawienie muzyczne, w którym
artyści śpiewają).
4. Zabawa ruchowa naśladowawcza „ Dyrygent”- dzieci naśladują ruchy dyrygenta słuchając koncertu symfonicznego. (batutą są kredki)
5. Wiemy już, że na przykład teatr jest miejscem kultury bo, możemy oglądać ciekawe przedstawienie, ale również musimy się w tym miejscu odpowiednio- to znaczy - kulturalnie zachowywać.
- Powiedzcie mi jak zachowujemy się w teatrze? (swobodne wypowiedzi)
- Czy widzieliście już gdzieś takie znaczki – pokaz różnych piktogramów.
To są piktogramy (dzieci powtarzają). Są to proste rysunki, które zawierają jakąś informację, ale nie mają napisów.
- Wybierzcie te piktogramy, które mogłyby wisieć np. w teatrze, operze lub filharmonii i spróbujcie powiedzieć, jaką informację zawierają. (ułożenie odpowiednich na dywanie).
6. Wiemy już, że we Wrocławiu jest wiele miejsc i instytucji kulturalnych, a dodatkowo nasze miasto jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce.
Dlatego też Wrocław wygrał wielki i bardzo ważny konkurs i niedługo, to znaczy za
4 lata zostanie Europejską Stolicą Kultury (dzieci powtarzają nazwę). Będzie to w roku 2016 .
Przez cały rok 2016 do Wrocławia będą przyjeżdżali ludzie z całej Europy, z różnych krajów, aby się lepiej poznać i wziąć udział w wielu imprezach kulturalnych. Będą koncerty, festiwale, przedstawienia teatralne i mnóstwo innych atrakcji.
Wy będziecie wtedy w 3 klasie i na pewno ze swoją szkołą też weźmiecie udział w różnych imprezach.
7. Pamiętacie logo Wrocławia, które niedawno sami malowaliście? - pokaz .
Dzisiaj chcę Wam zaprezentować logo Wrocławia, ale jako Europejskiej Stolicy Kultury - pokaz .
- Co wam przypomina? (swobodne skojarzenia dzieci)
- Jak myślicie, dlaczego logo ma takie kolory? (n-lka naprowadza – kolory Unii i
Polski)
- spróbujcie palcem narysować to logo na dywanie.
- a teraz każde dziecko samodzielnie przy stoliku pokoloruje szablon logo
Pamiętajcie o odpowiednich kolorach.
8. Zakończenie
- Kto zapamiętał, w którym roku Wrocław zostanie Europejską Stolicą Kultury?
- co to są piktogramy?
Swobodna zabawa taneczna przy muzyce operowej.