Scenariusz zajęcia w grupie 6-latków (zajęcia grupa z grupą)
Prowadząca : Beata Lenkow
Termin : 23.02.2012
Temat: „Układamy rytmy” – zajęcia z zakresu edukacji matematycznej.
Cele ogólne:
1. Utrwalenie wiadomości na temat figur geometrycznych (koło, kwadrat, prostokąt trójkąt).
2. Skupiania uwagi na rytmach i powtarzających się sekwencjach figur geometrycznych i innych kształtów.
3. Integracja dzieci poprzez uczestniczenie w zabawie i ćwiczeniach.
4. Ćwiczenie orientacji przestrzennej i koordynacji słuchowo - ruchowej.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- zna podstawowe figury geometryczne,
- zauważa sekwencje i kontynuuje rytm,
- manipuluje figurami geometrycznymi,
- aktywnie uczestniczy w zajęciach,
- współpracuje z rówieśnikami i nauczycielką,
- potrafi przedstawić rytm za pomocą ruchów i gestów.
Metoda: słowna (rozmowa, objaśnienia), czynna (zadań stawianych do wykonania), elementy metody E. Gruszczyk-Kolczyńskiej
Środki dydaktyczne: modele podstawowych figur geometrycznych, wzór rytmu z figur geometrycznych przyklejonych na dużym formacie papieru, szablony mandali z wzorem geometrycznym, paski szarego papieru, kredki, tamburino, płyta CD z piosenką matematyczną.
Forma pracy: indywidualna i grupowa
Przebieg:
I.
1. Powitanie
a) zabawa integracyjna w kole „ Chodźmy wszyscy tu do koła”,
b) zabawa integracyjna „Zapraszam do środka koła wszystkich, którzy mają ...”
(różowe bluzki, dżinsowe spodnie, imię na głoskę K, imię które kończy się głoską A, mają psa lub kota w domu, lubią lody). Dzieci wychodzą na środek i głośno mówią swoje imię.
2. Rozmowa nt. figur geometrycznych: przypomnienie nazw, wskazywanie różnic i podobieństw - wykorzystanie modeli figur.
3. Wyszukiwanie w sali przedmiotów mających kształt koła, kwadratu, trójkąta – dziecko wskazuje z daleka lub podchodzi i dotyka. Swobodna rozmowa na temat innych, znanych przedmiotów, które mają kształt przypominający figurę geometryczną.
4. Próba odpowiedzi na pytanie „Co to jest rytm?”.
- coś co się powtarza kilka razy, np. refren w piosence, albo wzór na dywanie, szaliku, talerzu.
- na okrągło powtarzają się : pory roku, dni tygodnia, noc i dzień, posiłki - dzieci po kolei wymieniają np. noc-dzień, noc-dzień .............
- który obrazek – mandala pasuje np. do rytmu pór roku ? (n-lka pokazuje mandale z następującymi po sobie czterema figurami geometrycznymi).
5. Zabawa ruchowa „Wędrujące figury”. Podział dzieci na grupy i rozdanie figur wyciętych z kartonu każdemu dziecku.
- marsz do rytmu tamburina, na hasło n-lki np. „kwadraty” dzieci z tym kształtem figury zatrzymują się i podnoszą go do góry, a pozostałe kucają,
- ustawianie się w określonym rytmie wg podanego przez n-lkę wzoru (kwadrat, trójkąt, koło, kwadrat, trójkąt, koło ......) – głośne odczytanie!
(zebranie figur)
II.
6. Zabawa „ Rytmiczne echo” - stojąc w kole.
Dzieci słuchają wyklaskiwanego rytmu przez n-lkę, a następnie powtarzają rytmy.
Nauczycielka:
- klaszcze 1 x, uderza dłońmi o uda 1 x ( 3-krotne powtórzenie)
- klaszcze 2 x, uderza dłońmi o uda 1 x ( 3-krotne powtórzenie)
- klaszcze 2 x, uderza dłońmi o uda 1 x i tupie 2 x ( 3-krotne powtórzenie).
7. Indywidualne wymyślanie i wyklaskiwanie rytmów przez dzieci ( dziecko wyklaskuje rytm i wybiera inne, aby powtórzyło). - kilka razy
Przypomnienie dziecku, że musi 3 razy powtórzyć to samo!
8. Interpretacja ułożonego wzoru z figur geometrycznych (naklejone na podłużnej kartce papieru) za pomocą: klaskania, tupania, śpiewania, pajacyków.
- Dzieci na początku głośno odczytują wzór!
- Następnie n-lka mówi, jaki ruch przyporządkowany jest każdej figurze i dzieci pokazują.
np.
pajacyk klaskanie ooo ! pajacyk ooo! klaskanie
Co musimy zrobić, aby ten wzór był rytmem? - ......powtórzyć co najmniej 2 razy!
- Następnie odczytywanie w odwrotnej kolejności i interpretacja ruchem.
III.
9. Układanie na dywanie rytmów z wyciętych, kolorowych figur geometrycznych przez chętne dzieci – wspólne głośne odczytywanie.
8. Rysowanie na paskach papieru własnego rytmu z figur geometrycznych w dowolnej kombinacji – chętne dziecko odczytuje głośno swój rytm .
9. Zakończenie – zabawa integracyjna w kole „Iskierka przyjaźni”.
Rozdanie dzieciom mandali z wzorem geometrycznym do pokolorowania.