Scenariusz zajęcia w grupie 4-latków
Termin 20.03.2014
Prowadząca : Beata Lenkow
Temat: Co jest potrzebne roślinom do życia?
Cele ogólne:
1. Rozbudzanie zainteresowań środowiskiem przyrodniczym w aspekcie ekologicznym.
2. Rozwijanie mowy poprzez wypowiadanie się na określony temat.
3. Wzbogacanie wiedzy i słownictwa przyrodniczego.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozumie znaczenie słów: gleba – ziemia ogrodnicza, kompost, dżdżownica,
- potrafi w kolejności wymienić pory roku,
- wie, jakie odpady można wtórnie wykorzystać do tworzenia gleby w kompostowniku,
a których nie można.
- wie, że rośliny potrzebują do życia wody, powietrza, słońca-światła i gleby – ziemi ogrodniczej,
- aktywnie bierze udział w zajęciach,
- śpiewa piosenkę i mówi wiersz,
- współpracuje z rówieśnikami i nauczycielką,
- samodzielnie sadzi roślinę w doniczce.
Metoda: słowna (rozmowa, wiersz, piosenka, objaśnienia), czynna (zabawa ruchowa, sadzenie roślin)
Środki dydaktyczne: zdjęcia przyrodnicze związane z tematem, doniczki, ziemia do sadzenia, cebulki kwiatowe, konewka z wodą, flamaster, tamburyno, płyta CD z piosenką ekologiczną, magnetofon.
Forma pracy: indywidualna i grupowa
Przebieg:
1. Powitanie – wspólne zaśpiewanie piosenki ekologicznej (obszar 8.1)
2. Rozmowa kierowana przez n-lkę na temat życia roślin (wykorzystanie planszy
z przekrojem żonkila rosnącego w doniczce)
- jakie rośliny mają dzieci w swoich domach?
- czego potrzebują rośliny do życia (woda, „ziemia”- gleba, powietrze, światło- słońce) – pokaz planszy,
- czy dzieci już sadziły rośliny? itp.,
- czy chcą zadać jakieś pytanie na temat roślin?
(obszary 1.1, 3.1, 3.3)
3. Zapoznanie dzieci z procesem powstawania ziemi ogrodniczej z resztek organicznych na podstawie ilustracji, wprowadzenie nazwy – kompost, kompostownik, gleba,
- jak myślicie , które odpady nadają się na kompost? (dzieci wybierają odpowiednie ilustracje i układają na planszy ze schematem kompostownika) – ogryzki jabłek, skorupki jajek, chleb, liście itp.
- które odpady nie będą się nadawały? – puszki, butelki, skarpetki, gazety itp.
Aby powstała ziemia ogrodnicza z kompostu musi minąć cały rok .
- jakie pory roku znamy? – wiosna, lato, jesień, zima.
(obszary 1.1, 1.3, 3.1, 3.3, 12.2, 13.6 )
4. Zabawa ruchowa „Pory roku” – z elementem pantomimy.
Dzieci maszerują dookoła przy muzyce, na sygnał :
- „wiosna”- przysiadają i powoli wstają rozkładając do góry ramiona (rośliny zaczynają rosnąć)
- „lato”- stoją ; wyprostowane ręce w górze poruszają palcami (świeci słońce)
i wykonują ruchy naśladujące pływanie,
- „jesień”- naśladują grabienie liści, które spadły z drzew,
- „zima” – lepią kule śniegowe i rzucają
(obszary 1.1, 1.2, 3.3, 5.4, 7.2, )
5. Dzieci siadają w kole na dywanie.
Minął już cały rok i w tym czasie odpady leżały w kompostowniku, padał na nie deszcz i żyły tam również różne robaczki, które lubią jeść takie resztki (pokaz zdjęcia dżdżownicy – swobodne wypowiedzi na temat wyglądu) i powstała nowa ziemia ogrodnicza, którą można już wykorzystać do sadzenia roślin.
Czy chcecie zobaczyć jak wygląda taka ziemia?
(obszary 1.1, 3.1, 3.3, 12.1,)
6. Pokaz ziemi ogrodniczej i sposobu sadzenia cebulki kwiatowej w doniczce .
- zachęcenie wszystkich do samodzielnego wykonania tego zadania,
- upewnienie się, że wszystkie dzieci zrozumiały, jak mają wykonać polecenie,
- pomoc dzieciom, które mają trudności z wykonaniem zadania,
- podpisanie doniczek z posadzonymi kwiatkami,
- ustalenie zasad podlewania kwiatków,
- ustawienie doniczek na parapecie.
(obszary 1.1, 1.3)
7. Posprzątanie miejsca pracy, umycie rąk.
(obszary 2.1, 2.5)
8. Podsumowanie zajęcia:
- czy podobało wam się sadzenie roślin,
- czy pamiętacie, co jest potrzebne roślinom do życia?
- dlaczego warto w ogrodzie mieć kompostownik? (można zrobić ziemię ogrodniczą
i wykorzystać różne odpady)
Powiedzmy na zakończenie nasz wierszyk ekologiczny:
My jesteśmy dzieci, co nie lubią śmieci.
Kochamy przyrodę, las i czystą wodę.
Serca mamy dobre, oczy bystre mamy
Naszą Ziemię chętnie szybko wysprzątamy!
Rozdanie uśmiechniętych słoneczek.
(obszary 3.1, 7.2, 12.2)