SCENARIUSZ ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH
NA ODDZIALE NEUROLOGII ROZWOJOWEJ
W GRUPIE STARSZEJ (10-18 LAT)
Z CYKLU ZAJĘĆ PROGRAMU „Z PLASTYKĄ NA TY”.
Temat: Owoce.
Zagadnienia plastyczne:
Obserwowanie i określanie cech przedmiotów bliskich i oddalonych w przestrzeni. Kompozycja jako organizacja płaszczyzny. Równowaga w kompozycji plastycznej.
Forma pracy: indywidualna.
Technika: rysunek pastelami.
Metody: pokaz, analiza reprodukcji, ćwiczenia plastyczne.
Środki dydaktyczne: martwa natura ułożona z owoców, przykładowe prace ilustrujące zagadnienie „równowaga
w kompozycji plastycznej”.
Cele zajęć:
• zapoznanie dzieci z techniką rysowania pastelami;
• zapoznanie dzieci z pojęciem „martwa natura”; zapoznanie
z zagadnieniem „równowaga w kompozycji plastycznej”;
• kształtowanie umiejętności określania cech przedmiotów bliskich i oddalonych
w przestrzeni i rejestrowanie ich w pracy plastycznej, kształcenie umiejętności rozpoznawania i tworzenia kompozycji równoważnych;
• rozwijanie myślenia plastycznego i wyobraźni;
• wdrażanie do wnikliwej obserwacji modelu i wypowiedzi
na temat jego cech;
Cel terapeutyczny: integracja dzieci z oddziału, stwarzanie serdecznej atmosfery.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe – przygotowanie stanowiska pracy rozdanie materiałów.
2. Przedstawienie tematu dzisiejszych warsztatów. Pokaz martwej natury ułożonej z owoców.
3. Wyjaśnienie zasad posługiwania się pastelami (pastele tłuste, olejne).
4. Pokaz dwóch rodzajów kompozycji (geometrycznych) – próba odpowiedzi na pytanie, czym one się różnią? (w jednej elementy ułożone są równomiernie w całej pracy,
w drugiej są skupione na jednej stronie pracy). Wprowadzenie pojęć kompozycja równoważna i nierównoważna.
5. Odpowiedzi na pytanie : która z oglądanych prac jest kompozycją równoważną a w której brak równowagi – pokaz przykładów prac.
6. Prezentacja ustawionej martwej natury z owoców – wyjaśnienie pojęcia;
- analiza martwej natury – co ona przedstawia?,
- jaka jest jej kolorystyka?,
- czy w tej kompozycji jest równowaga?
7. Wyjaśnienie ćwiczenia plastycznego: zadaniem dzieci jest narysowanie pastelami ustawionej martwej natury ze zwróceniem uwagi na zagadnienie równowagi w tej kompozycji
i zastosowanie szerokiej gamy barwnej.
8. Indywidualna praca dzieci – korekta w czasie pracy.
- zwrócenie uwagi na kompozycję prac – zagospodarowanie całej powierzchni kartki.
9. Analiza prac – przypomnienie ćwiczenia plastycznego i pojęć związanych z realizacją tematu.
10. Porządkowanie stanowisk pracy i częstowanie dzieci owocami.
11. Podziękowanie dzieciom za udział w warsztatach plastycznych.
Anna Dykowska
wychowawca