Scenariusz zajęć w grupie 3-4 – latków
Opracowała i prowadziła: Anna Haraburda
Data: 7.10.2009r.
Temat: Pyszne ciasto owocowe.
Cele główne:
• Kształtowanie umiejętności zgodnego współdziałania z innymi dziećmi.
• Wdrażanie do utrzymania porządku w miejscu pracy.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• nazywa owoce;
• śpiewa piosenkę i ilustruje ruchem jej tekst;
• formułuje logiczne wypowiedzi;
• ćwiczy narządy mowy;
• sprawnie kroi owoce;
• współpracuje w zespole;
• czerpie radość ze wspólnej pracy;
• dba o czystość w miejscu pracy.
Metody:
- słowna, ruchowa, zadaniowa.
Formy:
- indywidualna,
- zajęcia z całą grupą,
- praca zespołowa.
Pomoce dydaktyczne: owoce, miękkie obrane owoce, biszkopty, galaretka, tortownica, plastikowe noże, łyżki, deski do krojenia, talerzyki, fartuszki.
Przebieg zajęć:
1. „Jaki to owoc – nazywanie poznanych owoców.
2. „Małe, czerwone jabłuszko” – zabawa ruchowa ze śpiewem.
3. Burza mózgów – „Co można zrobić z owoców, z owocami?” (kompot, dżem, sok, zupę, ciasto, lody itp.)
4. „Pieczemy ciasto” – zabawa logopedyczna.
PIECZEMY CIASTO
Wkładamy do miski:
– jajka – wysuwamy i cofamy język,
– cukier – wysuwamy i cofamy język.
Ucieramy – oblizujemy szeroko otwarte usta.
Wkładamy masło – wysuwamy i cofamy język.
Dodajemy jeszcze rodzynki – wysuwamy i chowamy język.
Kosztujemy, czy wszystko dodaliśmy – mlaskanie.
I oblizujemy łyżkę – podnosimy język do nosa i opuszczamy na brodę.
Przekładamy ciasto do tortownicy – wysuwamy i chowamy język.
Ciasto w piecu rośnie – praca policzków (nadymanie).
Wyciągamy ciasto z pieca – wysuwamy i chowamy język.
Ale ono jest bardzo gorące – dmuchamy.
Kosztujemy – poruszamy buzią (żucie).
Zostały nam okruszki: – na ustach – oblizujemy wargi,
– w kącikach ust – język na boki,
– na ząbkach – oblizujemy ząbki.
Bardzo nam smakowało to ciasto – cmokamy.
5.„Ciasto owocowe” – przyrządzenie ciasta z owocami.
Nauczycielka zaprasza dzieci do stolików, na których znajdują się talerzyki z owocami oraz puste talerzyki, plastikowe nożyki, deski do krojenia. Opowiada dzieciom, że wspólnie zrobią dziś najłatwiejsze ciasto na świecie. Dzieli dzieci na zespoły. Przedszkolaki z jednego zespołu kroją owoce, następnie wrzucają do pustego talerzyka. W tym czasie dzieci z drugiego zespołu układają na dnie tortownicy biszkopty, tak aby nie było pomiędzy nimi żadnej przerwy. Na biszkoptach dzieci ostrożnie układają pokrojone owoce. Na koniec dzieci wspólnie z nauczycielką delikatnie zalewają wszystko tężejącą galaretką owocową i wstawiają do lodówki.