X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 26528
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć z zakresu edukacji matematycznej z wykorzystaniem metody E. Gruszczyk - Kolczyńskiej

Scenariusz zajęć w grupie 6 – latków
z zakresu edukacji matematycznej z wykorzystaniem metody
E. Gruszczyk – Kolczyńskiej.

Opracowała i prowadziła: Anna Haraburda

Data: 23.02.2012r.

Cel główny:
• Doskonalenie umiejętności matematycznych w zakresie orientacji przestrzennej.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
• wskazuje lewą i prawą stronę swojego ciała;
• ustala położenie przedmiotów w odniesieniu do własnego punktu widzenia;
• orientuje się na kartce papieru i prawidłowo stosuje pojęcia: na górze, na dole, z prawej strony, z lewej strony, nad, obok, między itp.

Metody:
- słowna, ruchowa, zadaniowa.

Formy:
- indywidualna,
- zajęcia z całą grupą.

Pomoce dydaktyczne: frotki, woreczki, obręcze, kartki, kredki.


Przebieg zajęć:
1. Powitanie wierszem:
Gdy się dzieci chcą przywitać,
to dzień dobry mówią wszystkim,
uśmiech miły posyłają,
prawą rączką pomachają” .(nałożenie frotek na prawe ręce)

2. Ćwiczenia z woreczkiem.
Nauczycielka rozkłada obręcze na podłodze. Dzieci biorą woreczki i zajmują miejsca w obręczy. Wszystkie są zwrócone w tę samą stronę. Dzieci kładą woreczki tak, jak mówi nauczycielka: przed sobą z przodu, za sobą z tyłu, trzymają woreczki nad głową, kładą na głowie, po prawej stronie, po lewej stronie.

3. Recytacja rymowanki przypominającej lewą i prawą stronę z pokazywaniem części ciała:
„Prawa ręka, noga prawa,
cała strona też jest prawa,
prawe ucho, oko mam,
prawy łokieć z boku dam.
Lewa ręka, noga lewa,
cała strona też jest lewa
lewe ucho, oko mam,
lewy łokieć z boku dam.”

4. „Ręka wita się z...” – zabawa słowno- ruchowa.
Dzieci biegają po sali, na sygnał zatrzymują się i prawą ręką witają części ciała wymienione przez nauczycielkę np. lewe ucho, prawa noga.

5. Kartka papieru.
Nauczycielka przyczepia kartki papieru na wysokości wzroku dzieci. Dzieci podchodzą do kartek i pokazują: górny brzeg, dolny brzeg, lewy i prawy brzeg.
Dzieci odpinają kartki i kładą na stoliku i pokazują gdzie teraz jest górny brzeg, dolny brzeg, lewy i prawy brzeg. Wskazują rogi dolne - lewy i prawy i górne – lewy i prawy.

6. Zimowy obrazek.
Dzieci rysują obrazek pod dyktando nauczycielki:
- na górze z lewej strony karki narysuj chmurę,
- na górze z prawej strony kartki narysuj drugą chmurę,
- między chmurami narysuj słońce,
- na dole kartki narysuj zaspy śniegu,
- na dole kartki na środku narysuj drzewo,
- po prawej stronie drzewa narysuj bałwana,
- po lewej stronie drzewa narysuj płotek,
- na drzewie narysuj ptaszka,
- nad bałwanem narysuj drugiego ptaszka,
- pod drzewem narysuj zająca.
7. Podpisanie prac.
Nauczycielka podchodzi do każdego dziecka i mówi, gdzie chce napisać imię np. w prawym górnym rogu, dziecko wskazuje miejsce na kartce.
8. Zakończenie zajęć.
Gdy się dzieci chcą pożegnać,
do widzenia mówią wszystkim,
uśmiech miły posyłają,
lewą rączką pomachają.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.