Beata Kremska
Konspekt zajęć z wychowania fizycznego dla klasy II.
Zabawy i gry ruchowe.
Cele lekcji :
•rozwijanie cech motorycznych : szybkość, koordynacja ruchowa, wytrzymałość poprzez udział w grach i zabawach;
•kształtowanie umiejętności wykonywania przeskoku zawrotnego przez ławeczkę:
•doskonalenie precyzji podczas wykonywania zadań;
•doskonalenie umiejętności prawidłowego wykonywania ćwiczeń;
•przestrzeganie przepisów zabaw ruchowych;
•przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania zadań;
•wdrażanie do współzawodnictwa ;
•podporządkowanie własnych ambicji sprawom zespołu;
•zachęcanie do aktywności ruchowej.
Miejsce zajęć:
•sala gimnastyczna
Pomoce dydaktyczne: pachołki , szarfy , piłki lekarskie 2 kg, ławeczki gimnastyczne, woreczki, krążki, pałeczki sztafetowe, karta punktacji , medale .
Przebieg zajęć:
Część wstępna.
1.Zbiórka w szeregu, powitanie, przedstawienie zadań.
2.Rozgrzewka , ćwiczenia przygotowujące do zajęć.
- bieg dookoła sali krokiem dostawno- odstawnym ;
- w rozsypce; ustawienie w rozkroku, skłony tułowia w przód;
- w rozsypce; ustawienie w rozkroku, skłony naprzemienne ( lewa ręka do prawej stopy, prawa ręka do lewej stopy);
- w rozsypce: ustawienie w rozkroku, skręty tułowia w prawo, w lewo:
- w rozsypce; ustawienie w rozkroku, krążenia ramion w przód, w tył ;
- w rozsypce; ustawienie w rozkroku podskoki i klaśnięcie w dłonie pod kolanem.
3.Gra „Klepnij i uciekaj”.
Uczniowie dobierają się parami, podają sobie prawe ręce. Na sygnał nauczyciela próbują klepnąć kolegę lewą ręką, sami uciekając w lewo przed klepnięciem.
Zmiana kierunku, ( podają sobie lewe ręce ), ucieczka przed klepnięciem w prawą stronę.
Część główna.
4.Podział uczniów na trzy drużyny( odliczanie do trzech) .
5.Ustawienie w trzech rzędach.
- Każda drużyna wykonuje zadanie, za które otrzymuje punkty:
I miejsce - 3 punkty
II miejsce - 2 punkty
III miejsce - 1 punkt
- Punkty zapisuje nauczyciel na karcie zadań, po zakończeniu zabaw podlicza punkty.
- Przed rozpoczęciem każdej zabawy wyznaczony uczeń pokazuje prawidłowo wykonane zadanie .
6.Zabawa „ Sadzenie ziemniaków”.
Ustawienie w rzędzie . Pierwszy zawodnik trzyma w ręku woreczki „ ziemniaki”. Na sygnał biegnie w kierunku półmetka „ sadząc ziemniaki” na wcześniej ułożone krążki. Następnie obiega półmetek ( pachołek ), wraca i zbiera woreczki, obiega swój zespół ( pachołek z tyłu) i podaje woreczki następnemu zawodnikowi .Ostatni zawodnik po obiegnięciu pachołka i swojego zespołu ustawia się na jego początku.
Błędy:
- woreczek nie dotyka krążka,
- nie obiegnięcie pachołka i zespołu
7.Zabawa „ Sztafeta wahadłowa z pałeczką”
Ustawienie każdej drużyny w dwóch rzędach naprzeciw siebie, odległość 10m . Pierwszy zawodnik biegnie na sygnał i przekazuje pałeczkę sztafetową pierwszemu zawodnikowi , stojącemu po stronie przeciwnej , obiegając wcześniej pachołek i cały zespół . Gra kończy się z chwila powrotu każdego zawodnika na swoje miejsce pierwotne (każdy zawodnik biegnie tam i z powrotem).
Błędy:
- nie obiegnięcie pachołka i zespołu
8.Zabawa „Sztafeta zwinnościowa”.
Ustawienie w rzędzie. Każdy zawodnik wykonuje przeplot przez szarfę, 3 przeskoki zawrotne w dowolnym miejscu ławeczki, obiegnięcie pachołka na półmetku i powrót bez pokonywania przeszkód. Sygnałem startu dla następnego zawodnika jest obiegniecie chorągiewki swojego zespołu i klaśnięcie w dłoń. Ostatni zawodnik obiega pachołek, swój zespół i ustawia się na początku.
Błędy:
- nie wykonanie przeplotu przez szarfę
- nie wykonanie 3 przeskoków zawrotnych przez ławeczkę,
- nie obiegniecie pachołka i zespołu
9.Zabawa „ Sztafeta z piłką lekarską”.
Ustawienie w rzędzie. Każdy zawodnik wykonuje bieg z piłką lekarską (2 kg) do półmetka i z powrotem. Przed oddaniem piłki następnemu zawodnikowi , obiega pachołek i swój zespół i ustawia się z piłka w rękach na początku zespołu.
10.Zakończenie zabaw.
Podliczenie przez nauczyciela punktów zdobytych przez każda drużynę, ogłoszenie wyników.
Część końcowa.
11.Zabawa relaksacyjna „ Gimnastyka”.
Uczniowie stoją w kręgu lub w rozsypce. Powtarzają za nauczycielem słowa wierszyka i wykonują odpowiednie gesty:
Gimnastyka to podstawa,
To dla uczniów ważna sprawa,
Ręce w górze, w przód i w bok,
Skłon do przodu, przysiad, skok.
12.Podsumowanie zajęć .
Zbiórka w szeregu. Ocena aktywności uczniów podczas zajęć, wręczenie zawodnikom medali za: I miejsce, II miejsce , III miejsce.