TYGODNIOWY SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH
Miejsce zajęć: dom, łąka, sala doświadczania świata
Uczeń:
Prowadzący:
Tygodniowy temat zajęć: Wiosenny motylek
Czas trwania zajęć: 10 godzin zegarowych
Środki dydaktyczne: niektóre sprzęty do stymulacji polisensorycznej znajdujące się w sali doświadczania świata, koc, kolorowe chusty, pióra, balony, bibuły, drewniany masażer, latarka, woda w szklankach, barwniki , patyczek, akompaniament muzyczny „Marsz, bieg, podskoki”, żywy motyl w słoiku, imitacja motyla, różnej wielkości ilustracje motyli, zabawki – motylki, motyle (z papieru fluorescencyjnego), piosenka „Przyjaciel motyl”, wiersz W. Bełzy „Motyl” , animacja komputerowa (fruwający motyl), kolorowanka - motyl, klej, farby, koralikowa układanka- wtykanka , utwór „Cztery pory roku – Wiosna” Vivaldii
Metody: słowne (kierowane do dziecka komunikaty), oglądowe (pokaz), praktycznego działania
Formy: indywidualna
Cele ogólne:
- dostarczanie uczennicy poczucia bezpieczeństwa oraz stwarzanie atmosfery zaufania
- kształcenie umiejętności komunikacyjnych (reagowania na proste polecenia, sygnalizowania potrzeb)
- zachęcanie dziewczynki do aktywnego uczestnictwa w proponowanych zajęciach (pobudzanie do aktywności)
- koncentrowanie jej uwagi na dostarczanych bodźcach wzrokowych, słuchowych, dotykowych
- dostarczanie poczucia radości, zadowolenia i sprawstwa
- kształcenie świadomości ciała i orientacji w jego schemacie
- doskonalenie sprawności manualnej (ruchów rozmachowych rąk, umiejętności właściwego dotykania, chwytania, manipulacji)
- usprawnianie motoryki dużej (kształcenie poczucia równowagi, ruchów płynnych, precyzyjnych)
- rozwijanie umiejętności współdziałania z nauczycielem
Cele operacyjne:
- uczennica jest zrelaksowana
- reaguje na proste komunikaty słowne (polecenia) wsparte gestami, sygnalizuje niewerbalnie swoje potrzeby
- odpowiednio zmotywowana uczestniczy w proponowanych zajęciach (poddaje się stymulacji zmysłów, przejawia spontaniczną aktywność)
- reaguje na określone bodźce wzrokowe (skupia wzrok, wodzi nim ), słuchowe ( wsłuchuje się w emitowane dźwięki), dotykowe (dotyka podsuwane przedmioty, ich elementy)
- czerpie radość z uczestnictwa w zabawach
- zwraca uwagę na dotykane, wskazywane części ciała
- unosi ręce w górę, z pomocą nauczyciela dotyka, chwyta podsuwane jej przedmioty, próbuje nimi manipulować
- chętnie bierze udział w ćwiczeniach ruchowych
- podejmuje próby współdziałania z nauczycielem, naśladownictwa
Przebieg zajęć:
Przygotowanie do zajęć (realizowane każdego dnia)
1. Powitanie
• śpiewanie piosenki ”Witaj”, delikatne kołysanie uczennicy
• witanie poszczególnych części ciała (przed lustrem) przez ich dotknięcie lub klepnięcie
• podanie ręki na powitanie (słowo „cześć”)
2. Kalendarz pogody
• obserwacja pogody przez okno
• skupianie uwagi uczennicy na ilustracji przedstawiającej pogodę (wodzenie za nią wzrokiem)
• śpiewanie piosenki o pogodzie
• malowanie pogody (słońca lub chmury) pisakiem na lustrze
I. Zajęcia wstępne (wprowadzające do tematu)
1. Ćwiczenia ruchowe w pozycji leżącej na podłodze (z wykorzystaniem koca)
• ciągnięcie na kocu leżącej na plecach uczennicy w różne strony, okręcanie w kółko
• unoszenie jej kończyn w górę (jednoczesne, naprzemienne), turlanie na boki
• przesuwanie po podłodze kończyn leżącej na plecach i brzuchu dziewczynki
2. Kształcenie u uczennicy świadomości własnego ciała przed lustrem
• zabawa „Jest, nie ma” z wykorzystaniem kolorowej chusty
• masowanie kończyn, tułowia drewnianym masażerem
• muskanie dłoni, twarzy uczennicy kolorowymi piórkami
3. Stymulacja funkcji wzrokowych, oddechowych
• świecenie latarką przez kolorowe bibuły, balony (wodzenie za nimi wzrokiem)
• farbowanie wody w szklankach (barwikami o podstawowych kolorach)
• zrzucanie kolorowych piórek na leżącą na podłodze i siedzącą przed lustrem uczennicę
• kierowanie jej wydechu na wiszące na patyczku i znajdujące się w misce piórka
4. Uwrażliwianie percepcji dotykowej, doskonalenie ruchów rozmachowych
• dotykanie, chwytanie, unoszenie w górę, upuszczanie kolorowych tiulowych chust i piórek
• unoszenie rąk w górę (najpierw jednej, później drugiej a na końcu obu na raz) do słów wierszyka „Raz, dwa, trzy... do góry”
• unoszenie kolorowej chusty w górę, wymachiwanie nią, nakładanie uczennicy na głowę, zachęcanie do samodzielnego ściągnięcia
II. Zajęcia właściwe (poznawcze)
1.Zabawy ruchowe
• rozgrzewka przy akompaniamencie muzycznym „Marsz, bieg, podskoki”
• kołysanie uczennicy w pozycji siedzącej i stojącej w różne strony, okręcanie jej wokół własnej osi – zabawa „Taniec motylka”
• chodzenie z przytupywaniem do słów wierszyka „Maszerują oficery”
2. Spacer w poszukiwaniu motyla
• kierowanie wzroku uczennicy w stronę fruwającego motyla
• zabawa ruchowa „Lata motylek” bieganie po trawie, unoszenie rąk w górę, podskakiwanie na sygnał „frrr”
• kołysanie uczennicy na huśtawce
3. Poznawanie motyla możliwie wszystkimi zmysłami
• oglądanie żywego motyla w słoiku i jego wypuszczenie
• oglądanie, dotykanie, chwytanie imitacji motyla
• skupianie uwagi na różnej wielkości ilustracjach motyli - wodzenie za nimi wzrokiem
• zabawy manualne zabawkami – motylkami (motylkową karuzelą, pluszowym motylkiem na patyku, motylem z balonów)
4. Stymulacja tematyczna w sali doświadczania świata
• skupianie wzroku uczennicy na obrazie kwiatów i motyli z projektora solar
• wodzenie wzrokiem za świecącymi pod wpływem światła UV motylami (z papieru fluorescencyjnego)
• wodzenie wzrokiem za kolorowymi światełkami – motylkami (rzucanymi przez lampę sufitową)
• wymachiwanie światłowodami – zabawa motylki fruwają
III.Zajęcia ekspresyjne
1. Słuchanie piosenki „Przyjaciel motyl”- pląsanie przed lustrem, kołysanie uczennicy na boki, wymachiwanie rękami
2. Czytanie uczennicy wiersza W. Bełzy „Motyl” wspartego animacją komputerową
3. Zajęcia plastyczne - wypełnianie konturów ilustracji motyla kolorowymi bibułkami i piórkami
IV.Zajęcia końcowe
1. Zabawy wzrokowe, manualne, oddechowe
• unoszenie patyczka z przyczepionymi do niego papierowymi motylkami, wymachiwanie nim w różne strony , kierowanie wydechu uczennicy w stronę motylków
• malowanie wielkiego motyla farbami na lustrze
• koralikowa układanka-wtykanka – motylek
2. Doskonalenie sprawności ruchowej
• kołysanie uczennicy , bieganie z nią z wykorzystaniem ruchu ósemkowego
3. Doskonalenie świadomości ciała
• zabawa „Siada motyl” dotykanie pluszowym motylkiem nazwanych części ciała
• masowanie poszczególnych partii ruchem ósemkowym
Zakończenie (realizowane każdego dnia)
1.Relaksacja przy muzyce właściwej dla danej pory roku - Vivaldii
2. Porządkowanie miejsca zajęć
3. Czynności higieniczne (mycie rąk, buzi, nocnik)
4. Pożegnanie
• śpiewanie piosenki „Żegnaj”
• żegnanie poszczególnych części ciała poprzez dotknięcie
• machanie ręką na pożegnanie (przed lustrem) – słowo „papa”