Numer: 26447
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy na plaży - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ HOSPITACYJNYCH W GRUPIE -5-6-LATKI

PROWADZĄCA: AGNIESZKA KONOPKA
TEMAT:” Zabawy na plaży”
CELE OGÓLNE:
• kształcenie spostrzegawczości,
• kształcenie umiejętności przeliczania,
• rozumienie pojęcia zbioru,
• utrwalenie wiadomości na temat sposobów spędzania czasu wolnego nad morzem.
• doskonalenie umiejętności reagowania na określony sygnał (muzyczny, dźwiękowy, słowny).
doskonalenie umiejętności analizy sylabowej i głoskowej wyrazów.
• zachęcanie do wypowiadania się na temat wakacji, ulubionych zabaw plażowych.
• kształcenie umiejętności relaksacji
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
• prawidłowo przelicza elementy zbioru,
• rozumie pojęcie zbioru
• reaguje na określony sygnał
• dokonuje analizy sylabowej i głoskowej wyrazów
• wypowiada się na określony temat,
• przestrzega reguł zabawy.
METODA: czynna, słowna , oglądowa
FORMA: zbiorowa, indywidualna,grupowa
POMOCE: muszelki ,szarfy, skakanka, pojemniki ,obręcze dla oznaczenia zbioru, kostka do gry ,przedmioty związane z plażowaniem, np.: piłka, łopatka, wiadro, grabki, foremki, , okulary przeciwsłoneczne, kocyk,, kapelusz, materiał w kolorze beżowym, kartoniki z różnym układem kropek.


PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Zabawa ruchowa „Pociąg”KLANZA
2. Plażowe zagadki – Nauczycielka wskazuje na żółty materiał ułożony w pobliżu tablicy i zwraca uwagę na przedmioty, które są pod nim schowane. Wyjaśnia dzieciom, na czym będzie polegała zabawa. Mówi, że wiatr wiejący na plaży przykrył piaskiem różne przedmioty i prosi, aby dzieci odgadły (najpierw tylko za pomocą dotyku), co ukryło się pod piaskiem.. Jeśli dziecko odgadnie, jaki przedmiot ukrył się pod „piaskiem”, próbuje:
• podzielić jego nazwę na sylaby,
• policzyć sylaby,
• podać wyraz, który się rymuje z odgadniętym
• powiedzieć, jaka jest pierwsza, jaka kolejna, jaka ostatnia głoska
• ułożyć zdanie z odgadniętym wyrazem
3. Zabawa ruchowa „Uciekajcie od fal!” – Nauczycielka zaprasza dzieci do zabawy nad brzegiem morza. Aby pokonać falę, należy przez nią przeskoczyć. Dzieci przeskakują przez zbliżającą się linę.

Nauczycielka gromadzi dzieci wokół siebie na dywanie. Wybiera dwójkę dzieci i zawiązuje im oczy.. Daje każdemu do ręki inną muszelkę i zadaje pytanie
- Zgadnij, co trzymasz w ręce?
Jeżeli dzieci nie potrafią odgadnąć, podpowiada, że można to znaleźć na plaży Następnie kieruje pytania do całej grupy:
- Gdzie można znaleźć muszle, muszelki?
- Co je wyrzuca na brzeg?
- Co się tworzy na morzu?

Nauczycielka rozkłada przed dziećmi muszle i zwraca się do nich unosząc w górę po jednej muszli w każdej ręce.
- Czy mam w rękach dużo muszli, czy mało?
- Czy na dywanie jest więcej muszli, niż trzymam w rękach?
- Jak inaczej możemy powiedzieć, co mamy przed sobą na dywanie? (zbiór muszelek)
4. Zabawa doskonaląca spostrzegawczość „Odszukaj muszelkę”.
Przed zajęciem nauczycielka rozkłada muszle w różnych widocznych częściach sali: na półce, pośród zabawek, na parapetach itp. W rytmie akompaniamentu dzieci biegają po sali "plaży", w dowolnych kierunkach.
Na hasło "szukamy muszelek", każde dziecko musi odnaleźć muszelkę
5. Zabawa - zgadywanka. Dzieci ponownie gromadzą się wokół nauczycielki.
Pod każdy kubek nauczycielka wkłada muszle. Pierwszy kubek - jedna muszla, drugi kubek - dwie muszle itd Dzieci przeliczają razem z prowadzącą.
6. Zabawa matematyczna „Przelicz muszelki”.
Nauczycielka rzuca kostką. Ile oczek wypadnie na kostce, tyle muszelek dzieci umieszczają wewnątrz obręczy
7. Zabawa z elementem współzawodnictwa „Zbieramy muszelki.
Dzieci zostają podzielone na 3, 4 grupy. Zajmują miejsca w rzędach. Przed każdą grupą leżą muszelki, dalej szarfa. Pierwsze dziecko w każdej grupie trzyma w ręce koszyczek. Na sygnał "start" dzieci zbierają muszelki, okrążają szarfę i wracają na miejsce przekazując kolejnemu dziecku koszyczek. Dziecko to podbiega do szarfy i rozkłada w niej muszelki, okrąża szarfę i wraca na miejsce.
8. Zabawa dydaktyczna „Znajdź parę – ziarenko piachu” – Nauczycielka pokazuje dzieciom kartoniki przedstawiające różny układ kropek – ziarenek piasku. Zadaniem dzieci jest odnaleźć takie same pary.
9. Zabawa relaksacyjna „Masażyki”-dzieci siedzą w kole, jeden za drugim, słuchają odgłosów morza i rysują linie faliste na plecach dziecka przed sobą

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.