Numer: 26444
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bal z literką B - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć w grupie 5,6- latków

Temat „Bal z literką B”

Prowadzący :Agnieszka Konopka

Data:

Cele główne:
-poznanie obrazu graficznego litery b ,B
-doskonalenie analizy i syntezy słuchowej
-doskonalenie percepcji wzrokowej
-rozwijanie kompetencji językowo-literackich i słuchowych
-kształcenie wrażliwości muzycznej
-doskonalenie sprawności ruchowej
-kształtowanie umiejętności społecznych
-doskonalenie koordynacji wzrokowo –ruchowej

Cele operacyjne:
Dziecko:
-zna obraz graficzny litery b, B
-dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazu
-koncentruje uwagę na utworze literackim czytanym przez n-la
-odpowiada się na określone pytania
-doskonali słuch fonematyczny
- reaguje na polecenia n-la
-czyta globalnie wyrazy
-kreśli ślady literopodopobne
-tworzy konstrukcje literopodobne ze sznureczków

Metody: czynna, słowna, oglądowa

Formy: indywidualna , grupowa

Środki dydaktyczne: tekst wiersza Hanny Rżysko-Jamrozik „Karnawał”, wyrazy do globalnego czytania bat, kot, nos ,los, bal, płyta CD z nagraniem muzycznym, sznureczki, taca z manną, balony , karta pracy z rozsypanką literową.


Przebieg zajęć:

1.Powitanie
2.Zabawa słuchowa –„Bilet na bal”. N-l wyjaśnia że aby wejść na bal trzeba mieć bilet. Tym biletem jest odgadnięte słowo. N-l zwraca się do każdego dziecka, mówiąc słowo z podziałem na głoski, np.l-a-m-p-a,s-o-k. Dzieci podają cale słowo.
3.Słuchanie wiersza Hanny Rżysko-Jamrozik „Karnawał”
„Karnawał”
W karnawale
same bale:
koty w nowych futerkach
na dachach tańczą oberka.
Pląsają psy w szalikach,
Koń na biegunach bryka,
A wystrojone wrony czeszą ogony.
Wróble próbują śpiewać,
Radośnie szumią drzewa,
Skaczą zające po polu,
A dzieci skaczą przedszkolu.

N-l zadaje dzieciom pytania: Kto potrafi wyjaśnić słowo karnawał? Co bardzo często odbywa się w karnawale?. N-l prezentuje dzieciom wyraz do globalnego czytania bal. Nauczyciel kontynuuje zadawanie pytań: Co robiły psy? W co były ubrane? Co robiły koty ?W co były ubrane? Co robił kot na biegunach ? Co robiły wrony, wróble ,a co zające?
Co robią dzieci w przedszkolu podczas karnawału?
4.”Znajdź taki sam”- zabawa dydaktyczna. N-l rozkłada na stolikach kartki z wyrazem bal i innymi wyrazami np. bat, kot, nos ,los. Dzieci siedzą na dywanie przed tablicą , na której jest przyczepiony obrazek przedstawiający bal i wyraz do globalnego czytania bal. Dzieci przyglądają mu się przez chwilę a następnie idą do stolika i przynoszą kartkę z takim samym wyrazem.
5.Poznanie obrazu graficznego litery b,B. Układanie literki ze sznureczków , kreślenie śladów na tacy z manną.
6.Zabawa ruchowo –słuchowa „Balon –podłoga”. W sali są przyczepione balony. Dzieci stoją na dywanie. N-l mówi różne słowa zaczynające się głoską b lub p. Gdy padnie słowo z głoską b dzieci podbiegają do balonów .Gdy usłyszą słowo zaczynające się na p kucają i dotykają podłogi.
7.Zabawa słuchowa –„Tropimy głoskę b”. Dzieci spacerują po dywanie. W tym czasie nauczyciel wymienia wyrazy z głoską b. Gdy dzieci usłyszą słowo z głoską b klaszczą jeden raz. Gdy usłyszą słowo bez głoski b, nie robią nic.
8.Zabawa naśladowcza- „Baloniki”. Dzieci leżą na dywanie są balonikami do napełniania. N. włącza spokojną muzykę- w czasie jej trwania balony napełniają się powietrzem tzn. dzieci starają się przybrać okrągły kształt-zwijają się w kłębuszek. Gdy muzyka milknie, dzieci zastygają , baloniki są już napompowane. Na sygnał n-la klaśnięcie dzieci wracają do pozycji wyjściowej z jednoczesnym wypuszczeniem powietrza na głosce sssss.
9.”Mały detektyw”- tropimy literkę b,B. Dzieci otrzymują karty pracy- rozsypankę literową spośród której mają wyszukać nowopoznaną literkę b,B.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.