Scenariusz zajęcia w grupie 5-6latków
przeprowadzonego przez Monikę Kuźmicz
dn. 23.10.14.
Temat kompleksowy: Jesienią w lesie
Temat dnia: „W lesie”- opowieść ruchowa wg metody Thulina- kształtowanie koordynacji ruchowej oraz orientacji w przestrzeni. „Leśne drzewa”- zabawa dydaktyczna- kształcenie orientacji w przestrzeni (nad, pod, obok, z lewej, z prawej) oraz rozwijanie umiejętności przeliczania liczebnikami głównymi w zakresie 10.
Cele ogólne:
- Słuchanie krótkich utworów literackich i odpowiadanie na pytania dotyczące ich treści
- Klasyfikowanie przedmiotów ze względu na wskazaną cechę.
- Doskonalenie koordynacji ruchowej oraz orientacji w przestrzeni
- Właściwe reagowanie na wcześniej umówione sygnały wzrokowe i dźwiękowe
Cele operacyjne:
- uważnie słucha wiersza i wypowiada się na temat jego treści,
- reaguje na sygnały wzrokowe i dźwiękowe,
- ćwiczy słuch fonematyczny,
- poprawnie klasyfikuje, przelicza liczmany,
- rozpoznaje cyfry i przedstawia je za pomocą liczmanów,
- zna pojęcia nad, pod, obok, z lewej, z prawej
- współpracuje w zespole,
- czerpie radość z zabaw ruchowych.
Metody pracy:
- słowna – rozmowa, wiersz, wyjaśnienia nauczycielki,
- oglądowa – pokaz, obserwacja,
- czynna – udział dzieci w zajęciach, zabawie, stawanie zadań do wykonania.
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zespołowa.
Środki dydaktyczne: CD Tęczowe nutki nr 1, CD muzyka relaksacyjna, tamburyno, wiersz Kolorowy bukiet- B. Lewandowska, woreczki gimnastyczne, 2 koła hula – hop, CD Klanza nr 7 Taniec liści- emblematy liści z cyframi, szablony liści drzew leśnych, skakanki, obręcze gimn, sylwety drzew leśnych- 4 szt, kasztany, żołędzie, orzechy, szyszki, kartoniki z cyframi, kartoniki z różną ilością kół.
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa integracyjna „Dzień dobry...”- CD Tęczowe nutki nr 1
2. Opowieść ruchowa wg Thulina - W lesie
Chciałabym Was zaprosić na wycieczkę do lasu, gdzie można spotkać wiele ciekawych rzeczy
Obudzcie swoją wyobrażnie, słuchajcie uważnie co mówię, wszystko pokazujcie tak ja Wam podpowiada wyobraźnia, a wycieczka z pewności się uda.
Do lasu udamy się pieszo, a najpierw biegniemy szybko... do szatni się ubrać. Ubieramy się zakładamy jeden but... drugi but... zakładamy kurtkę... oraz czapkę... Ooo już wszyscy gotowi w takim razie dobieramy się w pary... i maszerujemy do lasu... Mijamy po drodze staw, gdzie pływają kaczuszki jedna za drugą i trzepoczą skrzydełkami...; dalej mijamy polanę, gdzie skaczą małe zajączki. Więc hokus-pokus czary mary wesoło kica zajączek mały....(kicanie dzieci) Z powrotem stajemy się dziećmi i rozglądamy się za skarbami leśnymi... ooo na ziemi leża kasztany, wiec je zbieramy i chowamy do kieszeni. Widzę, zę wszystkie kieszenie pełne, więc ruszamy w głąb lasu, spacerujemy... i rozglądamy się.. aż dochodzimy do strumyczka, gdzie się znajduje kładeczka,a by dostać się na drugi brzeg..,a teraz ustawiamy się gęsiego jedno za drugim i przechodzimy przez kładeczkę... powolutku( cwiczenie równoważne) Brawo! wszyscy przeszli.
Idą dzieci drogą i między kamyczkami przejść nie mogą..., a więc je przeskakują- hop,hop,hop... (przeskoki) i już na polanie są.
Aż tu nagle wiatr się zrywa i z głów dzieciom czapki porywa.. Biegają po polance biegaja i łapą czapki... raz skacza do góry raz się schylają. No proszę już wszyscy mają swoje czapki.
Nagle słuchać halas smaolotu. Wysztkei dzieci stoją i spoglądają w niebo. Ooo już ląduje.
Proszę wsiadać! Siadmay wygodnie w fotelu... i zapinamy pasy jedną ręką a potem drugą... Wygądamy przez okienko... i startujemy... lecimy bardzo bardzo wysoko... uwaga turbulęcje... rozluźniamy wszystkie ręce, ladujemy... O jej żle wylądowalismy jeszcze raz zapinamy pasy jedną ręką a potem drugą... Wygądamy przez okieno... i startujemy... lecimy bardzo bardzo nisko... uwaga turbulęcje... , rozluźniamy wsyztskei ręce ... a tearz lecimy jeszcze raz bardzo bardzo wysoko... wzbijamy się ponad pagorki... lądujemy..No i już jesteśmy w przedszkolu!
3. Słuchanie wiersza czytanego przez nauczyciela Kolorowy bukiet B. Lewandowskiej
Do lasu przyszły z przedszkola dzieci.
Chcą zrobić z liści barwny bukiecik.
Listki czerwone, jak malowane,
leżą pod klonem i pod kasztanem.
Pod dębem leżą brązowe liście.
Liście pod wierzbą błyszczą srebrzyście.
Serduszka złote spadają z brzozy,
Jaś ma ochotę w bukiet je włożyć.
Gdy ten bukiecik stanie na stole,
ozdobi dzieciom całe przedszkole.
Rozmowa dotycząca treści wiersza:
- dokąd poszły dzieci z przedszkola?
- co dzieci robiły w lesie?
- jak nazywały się drzewa, z których zbierały liście,dobierz odpowiednie liście?
- w jakich kolorach buły liście?
- jakie kolory ma jesień?
Podział nazw drzew na sylaby z wyklaskiwaniem, wytupywaniem; wyznaczanie pierwszej głoski w nazwie.
4. Magiczna liczba siedem- zabawa muzyczna z piosenką- CD Klanza nr 15
5. Zabawa muzyczno- ruchowa Taniec liści – CD Klanza nr 7. Dzieci otrzymują emblematy liści z cyferkami. Poruszają się do muzyki w dowolny sposób, gdy melodia cichnie- zniżaja się , gdy ucichnie- zastygają na dywanie w bezruchu, a gdy melodia powraca taniec zaczyna się od początku.
6. „Leśne drzewa”- zabawa dydaktyczna- kształcenie orientacji w przestrzeni (nad, pod, obok, z lewej, z prawej) oraz rozwijanie umiejętności przeliczania liczebnikami głównymi w zakresie 10.
Podział dzieci na 4 zespoły zgodnie z cyfrą na listku. Każdy zespół otrzymuje dużą sylwetę drzewa oraz owoce – kasztany, orzechy, żołędzie i szyszki.
Każdy zespół otrzymuje zadania:
- odlicz i połóż pod drzewem 3 owoce
- odlicz i połóż nad drzewem 5 owoców
- odlicz i połóż z lewej strony drzewa 6 owoców
- odlicz i połóż z prawej 4 owoce
- odlicz i połóż na drzewie tyle owoców ile mam na kartoniku (5, 7, 3)
- odlicz i połóż na drzewie tyle owoców ile masz kółek na pasku
Sprawdzanie poprawności wykonania każdego zadania.
6. Zabawa orientacyjno- porządkowa- Wiewiórki zbierają orzechy. Na-el rozrzuca woreczki po sali, na dywan kładzie 2 hula- hopy. Dzieci biegają po sali, na sygnał tamburyna zbierają orzeszek (woreczek) i wrzucają do wybranego koła. Zabawa się powtarza.
7. Posągi- zabawa wyciszająca do muzyki relaksacyjnej- Klanza nr 10.
8. Podziękowanie za udział w zajęciach. Rozdanie pieczątek- w formie listków.