Numer: 26433
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy urządzenia elektryczne - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęcia popołudniowego w grupie 5-6latków
dn. 12.12.14r.

Temat tygodnia: Poznajemy urządzenia elektryczne.

Temat dnia: Źródła prądu-bezpieczeństwo.

Cel ogólny- Przestrzeganie zakazu samodzielnego obsługiwania urządzeń elektrycznych, włączania i wyłączania z sieci, dotykania gniazdek elektrycznych, kontaktu z zapałkami

Cele operacyjne - dziecko:
- rozwiązuje zagadki słowne,
- zna zasady bezpiecznego korzystania z różnych urządzeń elektrycznych,
- uważnie słucha wiersza,
- rozmawia na konkretny temat,
- uczestniczy w zabawie ruchowej,
- rysuje pod dyktando,
- umie określić prawą i lewą stronę na kartce papieru.

Metody pracy: ćwiczeń praktycznych, rozmowa, burza mózgów.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: zagadki słowne, ilustracje przedstawiające zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych, kartki ze zdaniami, wiersz D. Graj, kartki papieru z powiększoną kratką, papier kolorowy, klej, nożyczki, plastelina.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie i wprowadzenie w tematykę zajęć.

2. Rozwiązywanie zagadek słownych o urządzeniach elektrycznych.

3. Poznanie zasad bezpiecznego korzystania z różnych urządzeń elektrycznych na podstawie dostępnych ilustracji. Uwrażliwianie na przestrzeganie zakazu samodzielnego korzystania z urządzeń elektrycznych, zapałek, dotykania gniazdek, wyłączania kabli.

4. Gra dydaktyczna „Prawda – fałsz”.
Gra polega na tym, iż dzieci losują kartki ze zdaniami związanymi z elektrycznością. Nauczyciel odczytuje zdanie, a dziecko określa, czy dane zdanie jest prawdą, czy fałszem. Przykładowe zdanie to: Marek będzie parzył herbatę w zamrażalce.

5. Słuchanie wiersza „Król i jego elektryczni słudzy” Danuty Graj.

W dzisiejszym świecie
jak król żyć mogę -
odkurzacz czyści
moją podłogę,
zmywarka myje
za mnie talerze,
pralka mi brudne
ubrania pierze,
toster mi grzanki
przypieka smacznie,
a na mój rozkaz
radio grać zacznie.
Lecz, gdy brak prądu
- przyznaję z bólem -
zaraz przestaję
być wielkim królem.

6. Rozmowa na temat prądu, elektryczności oraz zachowania bezpieczeństwa:
- Co to jest prąd? (niewidoczna energia)
- Gdzie jest wykorzystywany prąd?
- Czego nie wolno robić samemu z prądem?
- Gdzie powstaje prąd? (w elektrowni)
- Jak dostaje się do naszych domów? (płynie przewodami)
- Jakie utrudnienia pojawią się w naszym domu i życiu, gdy zabraknie prądu?
- Czego nie da się zrobić, gdy nie ma prądu? (m.in. Nie działają urządzenia elektryczne.)

7. Zabawa ruchowa „Płynie prąd – awaria”.
Dzieci na czas zabawy zamieniają się w zabawki i poruszają się po dywanie w dowolny sposób, bo płynie w nich prąd. Na hasło „awaria” dzieci stają bez ruchu, bo prądu nie ma.

8. Burza mózgów „Skąd się bierze energia? ”.

9. Wykonanie pracy plastycznej „Lampa” z użyciem papieru kolorowego.
Dziecko rysuje pod dyktando na kartce, na której jest powiększona kratka taka, by powstał rysunek prostej lampki domowej. Następnie ozdabia ją papierem kolorowym według własnego uznania. Kabelek wraz z włącznikiem do prądu wykonuje z plasteliny.

10. Podsumowanie zajęć.

Załącznik – przykładowe zagadki

To urządzenie takie gorące
jakby nagrzane sierpniowym słońcem
służy wybornie do prasowania
twojej bielizny oraz ubrania
(żelazko)

Któż to taki, powiedz kto?
Kto choć bardzo lubi kurz
i choć dużo je, nie tyje
I ma zawsze smukłą szyję?
(odkurzacz)

Kiedy nie ma do roboty nic lepszego,
możesz zasiąść przed nim z bratem
lub z kolegą i obejrzeć,
gdy ekranem swym zaświeci,
jakiś program, oczywiście ten dla dzieci
(telewizor)

Ta maszyna pracowita niesłychanie,
samodzielnie wykonuje całe pranie
trochę prądu, proszku odrobina,
a już pierze, płucze i wyżyma.
(pralka automatyczna)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.