Scenariusz zajęć komputerowych
Klasa: II Szkoły Podstawowej
Prowadzący: Bartosz Chyś
Temat: Sporty zimowe
Cele operacyjne:
Uczeń:
- samodzielnie rozwiązuje krzyżówkę interaktywną;
- rozwiązuje zagadki dotyczące sportów zimowych
- uważnie słucha opowiadania o tematyce zimowej;
- udziela poprawnych odpowiedzi na pytania do tekstu, zaznaczając odpowiedzi w grze interaktywnej
- potrafi przy użyciu kubełka pokolorować rysunek w programie Paint
- zmienia kolory w programie Paint;
- podpisuje obrazek;
- potrafi sformatować wygląd czcionki w podpisie obrazka
- skupia uwagę na wykonywanym zadaniu;
- czeka na swoją kolej wypowiedzi
Metody:
- słowne-pokaz
- aktywizujące-praktycznych działań, zagadki
Formy:
- indywidualna;
Środki dydaktyczne:
- pomoce interaktywne: krzyżówka stworzona w aplikacji LearningApps, Wyścigi konne- gra stworzona przez aplikację LearningApps
- tablica multimedialna
- prezentacja multimedialna: Zagadki o sportach zimowych
- karta zadaniowa
Czas realizacji: 45 minut
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjno-porządkowe
2. Temat zajęć- krzyżówka
Nauczyciel prosi uczniów o zajęcie miejsc przy komputerach. Następnie każdemu rozdaje kartę zadaniową. W dalszej kolejności demonstruje pierwsze zadanie krzyżówkę, której rozwiązanie odpowie na pytanie, co będzie tematem zajęć. Uczniowie zgodnie z instrukcją nauczyciela uruchamiają interaktywną krzyżówkę Temat zajęć, wpisują hasła, a następnie jej rozwiązanie zapisują na swoich kartach zadaniowych. Link do pomocy: http://LearningApps.org/watch?v=pqmg4gq7301
3. Zagadki o sportach zimowych
Nauczyciel uruchamia prezentację multimedialną przygotowaną w programie Powerpoint. Zadaniem uczniów jest zapisanie odpowiedzi na karcie zadaniowej. Po jej zapisaniu nauczyciel prezentuje prawidłową odpowiedz- rozwiązanie zagadki. Uczniowie zapisują, ile udzielili prawidłowych odpowiedzi.
4. Narty- słuchanie opowiadania
Nauczyciel puszcza uczniom nagranie z opowiadaniem Narty(nagranie pochodzi z płyty Kolorowa Klasa II). Uczniowie słuchają go dwukrotnie. Następnie nauczyciel tłumaczy, iż trzecim zadaniem podczas zajęć będzie wzięcie udziału w wyścigach konnych. Aby je wygrać należy prawidłowo odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące opowiadania Narty. Następnie uczniowie uruchamiają interaktywną grę Opowieść o nartach- ile zrozumiałem?. Link do pomocy: http://LearningApps.org/watch?v=psqq64bj301
5. Kolorujemy narciarza
Nauczyciel prosi uczniów o uruchomienie programu Paint. Następnie o otworzenie zgodnie z instrukcją pliku Narciarz zapisanego na Pulpicie. W dalszej kolejności tłumaczy uczniom, iż ostatnim zadaniem na zajęciach będzie pokolorowanie narciarza przy użyciu kubełka oraz stworzenie podpisu dyscypliny sportowej: Biegi narciarskie. Uczniowie przystępują do pracy, a następnie formatują wielkość i kolor czcionki. W przypadku, gdy któryś element pracy nie zostanie wykonany wówczas uczniowie dokończą zadanie na kolejnych zajęciach.
6. Ewaluacja- Co mi się podobało na zajęciach
Zadaniem uczniów jest dopasowanie narzędzi przybornika do opisu ich przeznaczenia.
Imię i nazwisko:
Zadanie 1 Krzyżówka Temat lekcji
Hasło:
Zadanie 2 Zagadki
- Zagadka 1:
- Zagadka 2:
- Zagadka 3:
- Zagadka 4:
- Zagadka 5:
- Zagadka 6:
Zadanie 3 Test-wyścigi konne(właściwe podkreśl)
Zaliczony Nie zaliczony
Zadanie 4 Narciarz(właściwe podkreśl)
Udało się wykonać polecenia Potrzebowałem pomocy Nie udało się wykonać poleceń