Scenariusz lekcji
Temat: Historia Ludomirów... - tworzymy komiksy .
Obszary kształcenia: polonistyczny, plastyczny
Realizacja podstawy programowej:
-stosowanie zasady organizacji tekstu zgodnie z wymogami gatunku
-analiza i interpretacja różnych tekstów kultury
Cele ogólne:
zaznajomienie uczniów z historią komiksu oraz zasadami jego tworzenia
kształtowanie świadomego odbiorcy różnych tekstów kultury
wdrażanie młodego człowieka do czytania
Cele szczegółowe:
Uczeń - poznaje środki wyrazu, jakimi posługuje się komiks
- potrafi zorganizować swój warsztat pracy
- rozpoznaje i stosuje we własnej pracy formę komiksu
- poprawnie redaguje tekst pod względem językowym, ortograficznym i interpunkcyjnym
-analizuje i ocenia własną pracę
Metody: słowna ,pogadanka, zajęcia praktyczne,praca z tekstem
Forma pracy: praca indywidualna uczniów
Środki dydaktyczne: wystawa komiksów, materiał multimedialny, kartki z tekstem krótkiej historyjki, pisaki, kredki, kartki
Tok zajęć:
1.Czynności organizacyjne.
2.Powtórzenie wiadomości na temat popkultury.
3.Zapisanie tematu.
4.Rozmowa na temat historii powstania komiksu.
5.Prezentacja-omówienie zasad budowy komiksu.
6. Rozdanie uczniom kartek zawierających tekst pewnej historii- analiza tekstu.
7.Tworzenie komiksu na podstawie przygotowanego przez nauczyciela zadania.
8.Zakończenie pracy i zorganizowanie wystawy historyjek obrazkowych.
9.Refleksja i ewaluacja-uczniowie dzielą się wrażeniami z lekcji i oceniają swoje prace. Autorzy najlepszych komiksów zostają wyróżnieni oceną i pochwałą nauczyciela.(Najciekawsze prace zostaną wyeksponowane na szkolnym korytarzu)
10. Praca domowa:
Zaproś kolegów na wystawę najciekawszych polskich komiksów.(forma zaproszenia)
Opracowała: Jolanta Przygocka