X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 26396
Przesłano:
Dział: Artykuły

"Znam zmysły" Eksperymenty z wodą. Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4-letnich

Scenariusz zajęć hospitowanych w grupie dzieci 4 – letnich

Temat tygodnia: „Nasze zmysły”
Temat dnia:„ Znam zmysły” Eksperymenty z wodą
Grupa: 4 – latki
Czas trwania: ok. 30 min.

Cele:
- rozbudzenie ciekawości otaczającego świata
- dziecko uczy się obserwować i wyciągać wnioski;
- poznajemy właściwości wody (np. smak, zapach)
- kształtowanie prawidłowego toru oddechowego oraz usprawnianie narządów artykulacyjnych
- wdrażanie dzieci do samodzielnego wykonywania poleceń
Metody:
- słowna: rozmowa, wyjaśnienie
- poszukująca: samodzielne doświadczenia,
- oglądowa: pokaz doświadczenia
- praktycznego działania

Formy:
- praca z całą grupą
- praca indywidualna

Środki dydaktyczne:
- Ekspert „Ponciu- Ponciu” (czyli nauczyciel w przebraniu)
- obrazki dotyczące wody
- CD z odgłosami wody
- przezroczyste pudełko z wodą
- kamień, moneta, korek, plastikowy klocek, piórko, piłeczkę pingpongową, kawałeczek drewna, papier
- szklanki z wodą
- sól, cukier, pieprz, kakao, kawa, mąka
- farba żółta, zielona, czerwona
- słomki
- słoiczki
- kredki z włóczką


Przebieg zajęć:

1. Do Sali przybywa Ekspert „Ponciu – Ponciu”.
Zaprasza dzieci do swojego laboratorium.. z którego słychać „jakieś” odgłosy...
Dzieci słuchają z płyty CD odgłosy wody: padający deszcz, szum morza, kapiąca woda.
Odgadując zagadki i wskazują rozwiązanie na obrazku.

2. Zabawa ruchowa „Deszczowa chmurka”
Wybrane dziecko zamienia się w chmurkę. Pozostałe dzieci w rytm odgłosów deszczu udają kropelki deszczu. Dzieci biegają po sali, podskakują, klaszczą w dłonie. Dziecko –chmurka, goni kropelki. Dzieci dotknie prze chmurkę podają sobie ręce i tworzą zamknięty krąg w kształcie chmurki, do której dołączają kolejne dotknięte przez chmurkę dzieci. Złapane przedszkolaki lekko się kołyszą. Zabawa kończy się, gdy wszystkie kropelki są złapane.

3. Eksperyment numer 1- „Co po wodzie pływa a co tonie.”
Do przeprowadzenia tego eksperymentu użyjemy dużego, przezroczystego pudełka z wodą.
Dzieci stoją dookoła pudełka, każde ostrożnie wrzuca do wody jakiś wymieniony przedmiot. Wszyscy obserwują i omawiają, co dzieje się z przedmiotami. Dzieci wymieniają przedmioty, które utonęły wodzie oraz te, które utrzymują się i pływają na jej powierzchni. Po dyskusji nauczyciel wyjaśnia, że przedmioty pływają lub toną w zależności od materiału, z którego są wykonane.
4. Eksperyment numer 2- „Co rozpuszcza woda?” Każde dziecko ma przed sobą szklankę. Nauczyciel napełnia szklanki wodą do połowy. Następnie każdemu dziecku daje łyżkę, np. soli, cukru, pieprzu, kakao, kawy, mąki. Dzieci mieszają łyżeczką substancję i obserwują, co się w szklance dzieje. Nauczyciel zwraca uwagę, ze sól i cukier rozpuściły się a pozostałe substancje nie. Wyjaśnia dzieciom, że sól i cukier rozpuściły się, ponieważ cząsteczki wody wniknęły między cząsteczki cukru i soli. Natomiast cząsteczki wody nie wniknęły między cząsteczki innych substancji i powstała zawiesina.
6. „ Jak zrobić bąbelki z wody?” Do pudełka wlewamy wodę. Dzieci otrzymują słomki i dmuchają w wodzie tworząc bąbelki ( ćw. oddechowe).
5. „ Czy woda może być tylko przezroczysta?”
Do przezroczystego pudełka wlewamy wodę..dzieci wypowiadają się, jakiego koloru jest woda, jaki ma smak. Zastanawiają się jak zmienić jej kolor, czy może być kolorowa?
Nauczyciel dolewa farby w kolorze żółtym i woda zmienia kolor, następnie dolewamy zielonej farby i czerwonej.. i tym razem uzyskaliśmy jeszcze inne kolory wody. Dzieci wnioskują, że woda może mieć różne kolory.

6. „ Jak stworzyć własne kryształy?”
Dowiemy się tego po wykonaniu doświadczenia z wodą i solą. Dzieci otrzymują słoiczki z wodą, dosypują do niej soli i mieszają, aż się całkowicie rozpuści. Następnie na słoiczku umieszczają kredkę z włóczką odstawiają w ciepłe miejsce i cierpliwie czekają na efekty.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.