Numer: 26393
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"W krainie instrumentów" - scenariusz poranka muzycznego podsumowującego konkurs plastyczno-techniczny pt. "Niezwykły instrument wykonany z surowców wtórnych"

Cele:
1.Stworzenie okazji do wręczenia uczestnikom konkursu pamiątkowych dyplomów oraz wykonania wspólnego zdjęcia.
2.Zapoznanie dzieci z nazwami i brzmieniem wybranych instrumentów muzycznych.
3.Rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania instrumentów po ich brzmieniu.
4.Doskonalenie umiejętności słuchania muzyki w skupieniu.
5.Zwrócenie uwagi na właściwe zachowywanie się podczas poranka muzycznego.
6.Umożliwienie dzieciom stworzenia akompaniamentu do wybranego utworu muzycznego z wykorzystaniem instrumentów wykonanych z surowców wtórnych.

Formy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa
Metody: podające, ekspresyjne, praktyczne
Środki dydaktyczne: odtwarzacz płyt CD, płyty CD z dźwiękami instrumentów muzycznych, płyta z piosenką „Jestem muzykantem”, zagadki o instrumentach, dyplomy, książki, instrumenty wykonane na konkurs

Przebieg:
1.Powitanie i wyjaśnienie celu spotkania.
2.Ilustracja ruchowo-gestowa do piosenki „Jestem muzykantem”.

Jestem muzykantem - konszabelantem.
My muzykanci - konszabelanci.
Ja umiem grać, my umiemy grać.
A na czym? Na pianinie.

A pianino, i-no, i-no, a pianino, i-no, i-no, A pianino, i-no, i-no, a pianino, bęc!
Jestem muzykantem - konszabelantem.
My muzykanci - konszabelanci.
Ja umiem grać, my umiemy grać.
A na czym? Na bębenku.
A bębenek, e-nek, e-nek, a bębenek, e-nek, e-nek, A bębenek, e-nek, e-nek, a bębenek, bęc!
Jestem muzykantem - konszabelantem.
My muzykanci - konszabelanci.
Ja umiem grać, my umiemy grać.
A na czym? Na puzonie.
Na puzonie, -onie, -onie, na puzonie, -onie, -onie, Na puzonie, -onie, -onie, na puzonie, bęc!

3.„Dla dzieci zagadki z muzycznej szufladki” - rozwiązywanie zagadek słownych o instrumentach autorstwa Janusza Nowosada.

Zagadka 1
Z pomocą dźwięków,
Z pomocą ucha,
Z radia lub z płyty
Człowiek jej słucha.

Zagadka 2
Wszyscy muzycy,
Muszą je znać,
By ładnie śpiewać,
By ładnie grać.

Zagadka 3
Na czym zapisać
Nuty piosenki,
By muzyk wiedział,
Jakie to dźwięki?

Zagadka 4
Strzeże tajemnic,
Jest wiolinowy,
Otwiera zamki,
Jest i basowy.

Zagadka 5
Dęty, strunowy,
Mały i duży,
Do wytwarzania
Dźwięków służy.

Zagadka 6
Muzyczna
ścieżka
Czarno-biała.
Rusz ją palcami
Będzie grała.

Zagadka 7
Cztery ma struny
I duszę z drzewa.
Pociągniesz smyczkiem,
Cudownie śpiewa.

Zagadka 8
Serce ma czułe,
Chociaż ze stali.
Śpiewnie na wieży
Bim, bam, bom wali.

Zagadka 9
Bije w niego dobosz,
Mocno pałkami.
Bębni, bębni głośno
Między nutami.

Zagadka 10
Ten słoń na imię
Ma Wielki Bombi.
Zgadnijcie dzieci,
Na czym on trąbi?

Zagadka 11
Muzykalna
To dziewczynka
O imieniu
Katarzynka.

Zagadka 12
Skrzynka z melodyjką
Z dziecięcych marzeń
Ukryta w zabawkach
I starym zegarze.

Zagadka 13
Niski, wysoki,
Piękny i miękki.
Mówisz nim wiersze,
Śpiewasz piosenki.

Zagadka 14
Co to jest za głos?
Jak się nazywa?
Swą nazwę
w słowie
„Bobas” ukrywa.

Zagadka 15
Śpiewający ptaszek,
Gwiżdże bardzo ładnie,
A szczególnie w maju.
Kto to jest? Kto zgadnie?

Zagadka 16
Słychać
je w górach,
Słychać
je w lesie,
Jak powtarzając Melodię niesie.

Zagadka 17
Czasem jest smutna,
Czasem wesoła.
Melodią dzieci
Do śpiewu woła.

Zagadka 18
Jest to zagadka
Niezwykle prosta.
Jak ma na imię
Piosenki siostra?

4.„Poznajemy brzmienie instrumentów” – słuchanie dźwięków instrumentów odtwarzanych z płyty CD.
5.„Jaki to instrument?” - rozwiązywanie zagadek słuchowych o instrumentach.
6.„Przedszkolna orkiestra” – próby wspólnej gry na instrumentach wykonanych z surowców wtórnych do wersji instrumentalnej piosenki pt. „Jesteśmy jagódki”.
7.Wręczenie dyplomów i książek, wykonanie pamiątkowego zdjęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.