Prywatne Przedszkole pod Muchomorkiem
Toruń 87-100
ul. Szosa Chełmińska 226A
Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
Grupa: 4- latki
Prowadzące: A. Skiba, M. Kaźmierczak
Temat „ Zdrowo jemy- zdrowo żyjemy”- przygotowanie smacznych przekąsek
Cele: Zrozumienie potrzeby prawidłowego odżywiania się w celu dbania o zdrowie.
Przełamywanie niechęci do niektórych produktów, szczególnie warzyw.
Zachęcenie do podejmowania samodzielnych czynności związanych
z przygotowaniem posiłków.
Wdrażanie do współdziałania z innymi dziećmi.
Metody:
Słowna: interpretacja wiersza, rozmowa, objaśnienia, instrukcje.
Oglądowa: pokaz, obserwacja.
Czynnościowa: zadania praktyczne.
Formy pracy: zbiorowa, grupowa.
Miejsce: sala 4-latków- kącik dydaktyczny, zabawy na dywanie, czynności praktyczne przy stolikach.
Środki dydaktyczne: laptop, rzutnik, wiersz „Chory kotek” S. Jachowicza, talerze
jednorazowe, magnetofon, płyta CD, ilustracje z żywnością w kopertach,
emblematy w 9 kolorach ( 3- osobowe zespoły), obręcze- 9 szt., przepis
w formie obrazka na przygotowanie przekąsek, warzywa- sałata, szczypior,
zielona pietruszka, ogórki świeże -3 szt., pomidory, ser żółty, jajka,
majonez, rzodkiewka,, marchew, pieprz w ziarnkach, wykałaczki,
5 półmisków, fartuchy, deski, nóż, łyżki.
Przebieg:
1. Powitanie rodziców
2. Taniec z talerzami (jednorazowe ) do muzyki „Rondo alla terca” z sonaty
a- moll.
3. „Chory Kotek”- interpretacja wiersza przez nauczycielkę do ilustracji
A. Kraśnickiej ( wykorzystanie laptopa i rzutnika).
4. „Piramida żywienia”- rozmowa na temat prawidłowego odżywiania się
w nawiązaniu do treści wysłuchanego wiersza.
5. „Nałóż na talerzyk”- zabawa dydaktyczna
Dzieci podzielone na 3-osobowe zespoły- kolorowe emblematy. Poruszają się w rytm muzyki pomiędzy obręczami. Muzyka milknie – dzieci odszukują obręcz z takim samym emblematem, tam czeka zadanie do wykonania. Zadaniem jest wybranie spośród różnych obrazków z produktami żywnościowymi te , które są zdrowe dla naszego organizmu i umieszczenie ich na talerzu.
6. „Smaczne przekąski”- samodzielne przygotowanie potraw wg przepisu rysunkowego
- omówienie z dziećmi sposobu przygotowania potraw, przypomnienie zasad
bezpieczeństwa i higieny,
- mycie rąk, założenie fartuszków, odszukanie miejsca pracy
- samodzielne wykonanie zadania z przygotowanych produktów wg wzoru.
7. Degustacja
8. Podziękowanie dzieciom i rodzicom za wspólną zabawę i pożegnanie.