Numer: 26331
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W oczekiwaniu na Św. Mikołaja - scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

Temat kompleksowy: Czekam na Mikołaja

Temat dnia ,, „W oczekiwaniu na Św. Mikołaja”.

Cele ogólne :
- Wprowadzenie dzieci w świąteczny nastrój związany z „Mikołajkami”
- Rozwijanie spostrzegawczości i logicznego myślenia
- Prezentowanie umiejętności wokalnych podczas śpiewania piosenek

Cele operacyjne:
dziecko:

- wyraża pragnienie spotkania się z Mikołajem oraz swobodnie wypowiada się na jego temat
- rozwiązuje zagadki słowne
- przelicza elementy w zakresie 1- 5 liczebnikami głównymi
- śpiewa piosenki z ilustracją ruchową,
- porusza się swobodnie przy muzyce, prawidłowo reaguje na zmianę dźwięków
- chętnie współpracuje się z rówieśnikami

Metody pracy: słowna, oglądowa, praktyczna.
Formy pracy: indywidualna, w parach, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyty z piosenkami, portret św. Mikołaja, list, bębenek, trójkąt, papierowy talerz, guziki, klej, waciki, papierowa czapka Mikołaja, mikołajkowe znaczki.
Przebieg zajęć:

1. Zabawa integracyjna z rodzicami „ Chodźmy wszyscy tu do koła...”, „Wszyscy są witam Was”

2. Wprowadzenie do tematu zajęć. Nauczycielka zachęca do wysłuchania i odgadnięcia zagadki:

„Jak się nazywa dobry, święty,
który rozdaje dzieciom prezenty”

Gdy dzieci odgadną zagadkę, nauczycielka odsłania na tablicy sylwetę Świętego Mikołaja.

3. List od Świętego Mikołaja. Nauczycielka zwraca uwagę dzieciom na to, że Mikołaj trzyma coś w ręku. Dzieci mówią co to może być. Gdy padnie odpowiedź, że jest to list od Świętego Mikołaja do dzieci, N. otwiera kopertę i czyta:

Kochane dzieci!
Już niedługo zagoszczę w waszym przedszkolu . Wiem, że tu są bardzo grzeczne i mądre dzieci. Chyba łatwo mnie rozpoznacie, bo ubrany jestem w długi, czerwony płaszcz i mam czerwoną czapkę na głowie. Na pewno wiecie też, że mam długą białą brodę.
Mieszkam bardzo daleko- w Laponii. Jest to mroźna kraina leżąca na północy Europy. W Laponii żyje mało ludzi, ale jest dużo reniferów, które mi pomagają. Ciągną sanie pełne worków z prezentami. Na pewno mnie usłyszycie, kiedy będę zbliżał się do waszego przedszkola, ponieważ renifery mają zawieszone na szyjach wesoło brzęczące dzwoneczki.
Obiecuję, że niedługo spotkam się z Wami. Bądźcie grzeczni!Cały czas na was patrzę.
Do zobaczenia już jutro!
Ś w i ę t y M i k o ł a j

N. rozmawia z dziećmi na temat treści listu. Pokazuje dzieciom globus i wyjaśnia, że jest to nasza planeta Ziemia, tylko bardzo pomniejszona. Odszukuje i wskazuje na globusie Polskę, mówiąc, że jest to kraj, w którym my żyjemy. Następnie pokazuję krainę Świętego Mikołaja- Laponię. Zadaje dzieciom pytania dotyczące wyglądu Mikołaja, np.:
- W co ubrany jest Mikołaj?
- Jakiego koloru ma brodę?
- Gdzie mieszka Św. Mikołaj?
- Jak wygląda ta kraina?
- Jak myślicie? Po czym poznamy, że Mikołaj zbliża się do naszego przedszkola?
4.Zabawa ruchowo- umuzykalniająca” Taniec dla Świętego Mikołaja”.
Dzieci stoją w kółeczku i odpowiednio do słów piosenki o Mikołaju wykonują ruchy.
5. „Co Mikołaj ma w worku?” Dowiecie się, gdy rozwiążecie kolejne zagadki.
- Każda dziewczynka chętnie ją przytula. Nadaje jej imię i w wózeczku buja. Może być mała albo duża, czasami oczka zmruża zawsze jest mile uśmiechnięta, dlatego lubią ją dziewczęta. LALKA
- W środku ma powietrze, nie ma żadnej dziury, gdy rzucisz na ziemię, to skacze do góry. PIŁKA
- .Gdy w łóżku grzecznie leżysz, oczka do snu kleją się. Wtedy bierzesz go do rączek i przytulasz mocno się. MIŚ
- Wyścigowe, osobowe po podłodze mkną. Każdy chłopiec jeździ nimi . Czy wiesz jak się zwą?. SAMOCHODY
6. Zabawa ruchowa „Laleczki i misie”
Dzieci swobodnie poruszają się przy muzyce. Gdy usłyszą wysokie dźwięki tańczą laleczki, przy niskich dźwięki tańczą misie. Gdy usłyszą melodię piosenki „Miś z laleczką” podają sobie ręce i tańczą w parach / podskakują, wytupują, klaskają w ręce / kiwając przy tym głowami misie – do góry i na dół, laleczki – na boki i mówiąc cha - cha – cha.
7. Ćwiczenia gimnastyczne – Jedzie Mikołaj z prezentami” - zabawy naśladowcze
- „Mikołaj maszeruje po śniegu”
Dzieci chodzą w miejscu i bardzo powoli dotykają prawym łokciem lewego kolana i następnie lewym łokciem prawego kolana (ruchy naprzemienne). Dzieci naśladują chodzenie po głębokim śniegu (wysokie unoszenie nóg).
- Mikołaj pakuje prezenty - zabawa naśladowcza. Dzieci naśladują ruchy: podnoszenie, przenoszenie, wkładanie, zawiązywanie worków.
- Czym przyjedzie Mikołaj – zabawa orientacyjno – porządkowa. Dzieci b iegają na mocne uderzenie w bębenek zatrzymują się i patrzą jaki obrazek pokazuje N. samochód – każdy biega sam, sanie – bieg w parach, pociąg – wszystkie dzieci i tworzą pociąg.
- Mikołaj - zabawa ilustrująca ruchem treść wiersza .
Idzie Mikołaj,
po drabinie,
po drabinie,
po drabinie
jeden skok
i już w kominie.
12. Praca plastyczno – techniczna. Wspólne wykonywanie Mikołaja z talerza papierowego przez dziecko z rodzicem.
13. Na zakończenie nauczycielka z poparciem rodziców chwali wszystkie dzieci za rozwiązanie zagadek i zapewnia je o jutrzejszym przyjściu Św. Mikołaja do naszego przedszkola. Rozdanie wszystkim dzieciom mikołajkowych znaczków.
14. Zabawa inscenizowana przy piosence „Jadą sanie z Mikołajem”.
15. Zakończenie zajęcia i pożegnanie gości.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.