Balon w karnawale - scenariusz zajęcia dla dzieci pięcioletnich
Cele:
•stwarzanie okazji do prezentacji umiejętności w zakresie klasyfikowania, przeliczania elementów, dokonywania analizy i syntezy sylabowej i głoskowej wyrazów,
•doskonalenie umiejętności skupiania uwagi na przekazywanych treściach i wykonywanych czynnościach
•samodzielne radzenie sobie z postawionym zadaniem
Treści programowe:
1.Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych
1) obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby zrozumieć to, co do niego mówią i czego oczekują, grzecznie zwraca się do innych
2) przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych)
3.Wspomaganie rozwoju mowy dzieci
1) zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym
4.Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia
2) grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, te są inne
13.Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną
1) liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego
2) wyznacza wynik dodawania i odejmowania pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych
4) rozróżnia lewą stronę i prawą, określa i ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów
14.Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
1) potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru
3) dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo –ruchową potrzebną do rysowania
5) słucha np. opowiadań, baśni, rozmawia o nich
6) dzieli wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej
Metody :
•Podające – instrukcja, objaśnienie
•Poszukujące- rozmowa kierowana
•Praktyczne – zadania
Formy pracy:
•Zbiorowa
•indywidualna
Przebieg:
1.Zabawa ruchowa „Witamy” ( wyd. Klanza „Maluchy rosną nie tylko wiosną”)
2.Zapoznanie z tematem - karnawał
- rozmowa kierowana na temat obecnego czasu w kalendarzu
- czytanie przez chętne dzieci napisu KARNAWAŁ, wyjaśnienie znaczenia tego słowa
3.Klasyfikowanie elementów ze względu na określoną cechę
( symbole karnawału)
- dzieci wybierają ze zgromadzonych na dywanie przedmiotów te, które ich zdaniem kojarzą się z zabawą karnawałową
( maska, serpentyna, balon, trąbka, czapeczka, kotylion...)
- przeliczają elementy zbiorów, porównują ich liczebność, wskazują kartonik z odpowiednią cyfrą
- dokonują analizy i syntezy głoskowej wyrazów ( nazwy wybranych przedmiotów), wyodrębniają głoskę w nagłosie i wygłosie
- losują jeden z symboli karnawałowych i wykonują polecenie nauczyciela typu:
zrób tyle kroków do przodu ile słyszysz sylab w słowie BALON, zrób tyle kroków do tyłu ile słyszysz głosek w słowie MASKA, zrób tyle kroków w prawo ile słyszysz głosek w słowie CZAPKA, zrób tyle kroków w bok ile słyszysz sylab w słowie SERPENTYNA
WSZYSCY np. robimy tyle podskoków ile słyszymy sylab w słowie TRĄBKA
4.Słuchanie wiersza: ( autorstwo własne)
Byłem sobie balon mały
Lecz mnie dzieci nadmuchały
Zaprosiły mnie na bal
Bal przedszkolny na 100 par!
Dzieci ze mną bawić się chciały
Lecz muzykę usłyszały
POD stolikiem mnie schowały
No i o mnie zapomniały!
NA podłodze przycupnąłem
Pięknie lśniłem swym kolorem
Aż tu nagle ręka czyjaś
NA krzesełku mnie położyła
I tak kolejna godzina już mija....
Wreszcie dzieci sobie o mnie przypomniały
Bardzo zmęczone miny już miały
Gdy się w szatni ubierały
OBOK ławeczki mnie trzymały
Za sznureczek przyczepiony
Na dworze wiatr tarmosił mnie w różne strony
Za dziećmi sobie fruwałem
Ich rozmów o balu sobie słuchałem
Zmęczone dzieci szybciutko spać się położyły
A mnie samego w przedpokoju zostawiły
Nagle coś huknęło! Tak się przestraszyłem
Że ZA koszem cichutko się położyłem
To kot Felek tutaj przyszedł
Oczy zmrużył, czegoś szukał...
Ja DO szafy się schowałem
Bo się tego Felka bałem
On pazurki ostre ma
Dotknie mnie i zrobię Trach!
- rozmowa na temat wiersza:
Kto był bohaterem?
Co się wydarzyło ? ( próba zachowania chronologii)
Czy ta historia zakończyła się szczęśliwie?
Czy balon był zadowolony z tego, że dzieci zabrały go na bal?
5.Zabawa ruchowa Balon
6.Uzupełnianie kart pracy w oparciu o wysłuchany wiersz (dzieci otrzymują indywidualne karty pracy na których są obrazki typu: krzesło, stolik, szafa, kosz...- występujące w wierszu - oraz dodatkowo jeden, którego nazwa nie występowała np. łóżko. Zadaniem dzieci jest dorysowanie balonika zgodnie z zapamiętanym miejscem np. POD stolikiem. Po skończonej pracy nauczyciel sprawdza poprawność jej wykonania przez dzieci czytając ponownie wierszyk. )
7. Zakończenie – wspólny taniec przy piosence Bal baloników