SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ
DLA KLAS I-III GIMNAZJUM
TEMAT: Rozwijanie umiejętności komunikowania się
CEL GŁÓWNY:
-uświadomienie uczniom ważnej roli komunikacji w życiu człowieka
CELE SZCZEGÓŁOWE:
-uczeń zna takie pojęcia jak: „komunikacja interpersonalna" i "komunikacja niewerbalna"
-wie jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa umiejętność porozumiewania się
-wie jak ważne jest być dobrym słuchaczem
-ćwiczenie umiejętności wyrażania emocji
CELE WYCHOWAWCZE:
-umiejętność efektywnej pracy w zespole
-skuteczne komunikowanie się
METODY PRACY:
-pogadanka
-”burza mózgów”
-odgrywanie ról
FORMY PRACY:
-praca w parach
-praca frontalna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-materiał przygotowany przez nauczyciela
PRZEBIEG LEKCJI:
1.Podanie przez nauczyciela tematu i celu lekcji oraz wprowadzenie do problematyki zajęć.
2.Nauczyciel wyjaśnia pojęcie komunikacji,następnie uczniowie dopisują skojarzenia związane ze słowem komunikacja.-
3.U.piszą na małych karteczkach swoje imię i nazwisko oraz wymyślają
(nie mówiąc nikomu) co chcieliby dostać na urodziny od cioci,która jest bardzo bogata.Mogą mieć bardzo wygórowane pragnienia.Następnie chodzą po klasie i podają karteczkę z imieniem i nazwiskiem spotkanej osobie mówiąc swoje życzenie np.ja chciałbym dostać samochód alfa romeo.Kolega odbiera kartkę i przekazuje następnej osobie z informacją: Karol chce dostać w prezencie samochód alfa romeo.Zabawa trwa 5-7 minut.Nie można poprawiać informacji,jeśli ktoś
otrzymuje kartkę po raz kolejny z inną wersją.Należy wiernie przekazać taki komunikat,który otrzymało się w danej chwili.Po ogłoszeniu zakończenia uczniowie siadają na miejsca z kartkami,które otrzymali przy ostatnim spotkaniu.Każdy uczeń po kolei mówi: ja mam Anię,ona chciałaby dostać....-powtarza co usłyszał w ostatniej wersji.Ania potwierdza lub zaprzecza.Na koniec nauczyciel podsumowuje zabawę,która pokazuje jak informacja zmienia się w trakcie przekazu.
4.U.siadają w parach ,a nauczyciel rozdaje każdej parze rysunek składający się z przylegających do siebie kwadratów,prostokątów oraz trójkątów.Figury łączą się bokami lub wierzchołkami.(Każdy nauczyciel może wymyślić taki rysunek)Jedna osoba patrzy na rysunek(nie pokazując go koledze) i podaje instrukcję według,której kolega wykonuje swój rysunek np:narysuj trójkąt równoboczny.W dolnym prawym rogu narysuj...Rysujący nie może zadawać pytań ani prosić o uściślenie komunikatu.Uczniowie porównują swój rysunek z oryginałem.Nauczyciel podsumowuje to ćwiczenie zwracając uwagę,jak ważna rolą w dokładności wykonania zadania odgrywa sposób komunikowania się.
5.Nauczyciel rozdaje uczniom siedzącym parami treść zapisanej na kartce rozmowy,którą mają opracować i zaprezentować w klasie.Uczniowie po przydzieleniu sobie ról i krótkim omówieniu prezentują scenki przed całą klasą.Nauczyciel sugeruje uczniom,aby te sytuacje odegrali w sposób ugodowy,stosując łagodzenie sporu,zwroty grzecznościowe i gotowość do przyjęcia niechcianej sytuacji,jeśli nie ma możliwości negocjacji.Po każdej scence następuje omówienie,co przeszkadzało uczniom aktorom w porozumieniu się.
5.Nauczyciel podsumowuje zajęcia
Załącznik do zadania 3:
Scenka 1
Planujesz z koleżanką/kolegą imprezę urodzinową.Nie możecie porozumieć się odnośnie menu.Koleżanka/kolega mówi:Pizza i ciastka wystarcza,do tego Pepsi"Ty uważasz,że to jest bardzo ubogie menu,chcesz zrobić kanapki,sałatkę i hot-dogi.Koleżanka/kolega nie zgadza się bo wzrastają koszty imprezy.Zaczynacie się kłócić,podnosić głos. Nikt nie chce ustąpić.
Scenka 2
Wychowawca proponuje wyjazd na trzydniową wycieczkę w Tatry.Podaje plan wycieczki.Uważasz,że obciąża uczniów fizycznie,nie będzie czasu na posiedzenie w budynku i rozmowy z koleżankami/kolegami.Wolisz spokojny pobyt,gry na miejscu,np.bilard,ping-pong,filmy.Starasz się przekonać koleżankę/kolegę do własnej propozycji i poparcia cię wobec klasy i wychowawcy.Koleżanka/kolega nie chce przeciwstawić się wychowawcy.Mówisz,że jest tchórzem i bardzo się zawiodłaś na przyjaźni z nią.
Scenka 3
Jesteś wytypowana/-y do reprezentowania klasy na spotkaniu z piosenkarką operową.Nie chcesz iść,bo nie lubisz opery i szkoda ci czasu.Rozmawiasz z przewodniczącym klasy o zmianie decyzji.Proponujesz inną osobę z klasy.Przewodniczący nie chce się zgodzić na zmianę.Zaczyna się konflikt,ty starasz się być grzeczna/-y,nie podnosić głosu i nie ujawniać negatywnych emocji.