Scenariusz zajęć dziennych
Temat zajęć:Kim chciałbym zostać w przyszłości?
Krąg tematyczny:Poznajemy pracę różnych ludzi
Osoba prowadząca:Joanna Bach
Grupa wiekowa:5-latki
Cele ogólne:
-doskonalenie umiejętności uważnego słuchania tekstów literackich,
-kształcenie umiejętności redagowania dłuższych wypowiedzi na temat marzeń o przyszłym zawodzie,
-kształcenie umiejętności komunikacji werbalnej i pozawerbalnej,
-rozwijanie postawy zgodnego funkcjonowania w grupie oraz wspólnego odgrywania ról,
-kształcenie umiejętności postępowania zgodnie z regułami,
-rozwijanie postawy tolerancji oraz szacunku dla ludzi wykonujących różne zawody
-rozwijanie umiejętności plastycznych.
Cele operacyjne-dziecko:
-uważnie słucha tekstów literackich i rozumie ich sens,
-wypowiada się na podany temat,
-potrafi komunikować się w formie werbalnej i pozawerbalnej,
-współdziała w grupie,
-postępuje zgodnie z przyjętymi regułami,
-szanuje i docenia wartość pracy innych ludzi,
-estetycznie wykonuje pracę plastyczną.
Metody:
-oparte na aktywności dzieci:rozwiązywanie zagadek,swobodna wypowiedź,reagowanie na instrukcje nauczyciela,uważne słuchanie,rysowanie
-oparte na aktywności nauczyciela:czytanie zagadek i wiersza,przydzielanie zadań dzieciom,kierowanie zabawą,zadawanie pytań,pogadanka,pokaz.
Formy organizacji:indywidualna,zbiorowa,grupowa.
Środki dydaktyczne:zagadki na podstawie książki Wiesława Drabika "Jaki to zawód?",Wydawnictwo Skrzat,Kraków 2003, wiersz "Wszyscy dla wszystkich" Juliana Tuwima " Julian Tuwim "Słoń Trąbalski" Nasza Księgarnia,Warszawa 1983, melodia do zabawy ruchowej "Fryzjer",przybory do rysowania,łyżki, widelce,talerze,grzebień,nożyce,zegar,stetoskop.
Przebieg zajęć
1.Rozwiązywanie zagadek wprowadzających w tematykę zajęć
Choć to nie rolnik,lecz rolę ma,
często w teatrze lub filmie gra. (aktor)
Jak się nazywa taki lekarz,
którego pacjent głośno szczeka? (weterynarz)
Gdy dorosnę,to lekarką będę albo....(pielęgniarką)
Wiem już,jak wyleczyć misia!
Kiedy zachorował dzisiaj,
dałam kilka mu zastrzyków.
Już wyzdrowiał i po krzyku...
Za ladą sklepową sprzeda to i owo. (sprzedawca)
Kto pracuje w hełmie.Pnie się po drabinie,
Kiedy syczy ogień.I gdy woda płynie? (strażak)
Kto na skrzyżowaniu bez obawy staje
Bo ręką zatrzyma auta i tramwaje? (policjant)
Kto tnie materiał, aby z części małych
Zrobić całą bluzkę lub garnitur cały? (krawiec,krawcowa)
Wybierz czasem się kolego,
do salonu....(fryzjerskiego)
Bardzo eleganckie panie
Zamawiają tam czesanie,
Farbowanie i strzyżenie,
a panowie też golenie.
2.Rozmowa o zawodach zaprezentowanych w zagadkach
3.Zabawa relaksacyjna "U masażystki"
Dzieci dobierają się w pary i wzajemnie wykonują sobie dowolny masaż pleców.
4.Prezentacja przez nauczyciela wiersza Juliana Tuwima "wszyscy dla wszystkich"
5.Rozmowa o zawodach na podstawie wysłuchanego wiersza
przykładowe pytania:
Na czym polega praca murarza,a na czym praca krawca?
Dlaczego murarz potrzebuje pracy krawca?
Dla czyjego dobra pracują wszyscy ludzie?
6.Zabawa ruchowa "Fryzjer"
W czasie zabawy wykorzystujemy krzesła(ilość o połowę mniejsza niż liczba dzieci) rozstawione w różnych miejscach sali.Część dzieci siada na krzesła i odgrywa rolę klientów salonu fryzjerskiego,a pozostali uczestnicy są fryzjerami. Na hasło:
-mycie-myją głowę,
-ręcznik-wycierają głowę,
-strzyżenie-przedstawiają obcinanie włosów,
-czesanie-czeszą włosy,
-suszenie-suszą włosy,
-lustro-pokazują lustro,
-pożegnanie-podają sobie ręce,
-marsz-fryzjer sprząta a,klient chodzi miedzy krzesłami. Następnie dzieci zmieniają się rolami.
7.Zabawa "Szewczyk Dratewka"
Dzieci zdejmują jeden kapeć i wkładają go do środka koła.Szewczyk naprawia buty w kole stukając w podeszwę i mówiąc: "Jeden Szewczyk doskonały,zaraz bucik naprawię cały". Następnie zgaduje do kogo należą buty i wręcza je właścicielowi.
8.Zabawa "Przyporządkuj rekwizyty do zawodu"
Zadaniem dzieci jest odnalezienie w sali rekwizytów dotyczących zawodów: kucharka, fryzjer,zegarmistrz,lekarz.
9. "Podróże w przyszłość"- zabawa językowa wzbogacająca słownictwo czynne.
Dzieci siedzą parami w kole na dywanie.Każdy uczestnik zabawy przenosi się w przyszłość.Wyobraża sobie, jak będzie wyglądać jego życie,gdy będzie dorosły.Dzieci opowiadają o swoich wyobrażeniach.
10.Wykonanie pracy plastycznej "Kim chciałbym zostać w przyszłości?"
Opracowała Joanna Bach