Scenariusz przeznaczony do realizacji w klasie IV i VI szkoły podstawowej na jednej godzinie lekcyjnej plastyki
1.Cele lekcji
a.Wiadomości (zagadnienia programowe)
•Praktyczne zastosowanie barw.
•Plama jako środek wypowiedzi plastycznej.
•Znaczenie koloru: wymowa barw i jaj wartości ekspresywne.
•Projektowanie (umiejętne komponowanie) na płaszczyźnie przedmiotów codziennego użytku.
•Praktyczne zastosowanie działalności praktycznej.
b.Umiejętności
•Twórcze rozwiązanie problemu (wyobraźnia).
•Wrażliwość estetyczna. Dostrzeganie wartości wizualnych.
•Po skończonej pracy uczeń potrafi:
1.odnaleźć w wypowiedzi plastycznej sens i potrzebę zastosowania różnych materiałów (tu: papieru kolorowego i zdjęcia).
2.określić rodzaj wykonanej kompozycji plastycznej (collage).
3.określić rodzaje barw.
•rozbudzanie motywacji do zajmowania się plastyką.
2.Materiały
•Kolorowy papier, własne zdjęcie, klej, nożyczki
3.Metoda i forma pracy
•Eksponująca, analiza
•Indywidualne ćwiczenia praktyczne pod kierunkiem nauczyciela.
4.Środki dydaktyczne
•Przykłady zakładek do książki dostępnych na rynku księgarskim.
5.Przebieg lekcji
a.Faza przygotowawcza
1.Przywitanie.
2.Rozmowa na temat pożyteczności przedmiotu, jakim jest zakładka do książki.
3.Określenie tematu i sposobu jego wykonania.
4.Przygotowanie warsztatu pracy.
5.Dobór kolorów i kształtów wykorzystanych we własnym projekcie.
6.Indywidualna praca ucznia pod kontrolą nauczyciela.
7.Przygotowanie narzędzi i miejsca pracy.
b.Faza realizacyjna
1.Przystąpienie do wykonania własnego projektu.
2.Wycinanie potrzebnych kształtów z kolorowego papieru.
3.Sklejanie papierowych elementów.
4.Wykonanie zakładki.
c.Faza podsumowująca
1.Porządkowanie miejsc pracy.
2.Zebranie wykonanych prac, gotowych zakładek.
3.Wystawka wszystkich prac i ich omówienie, szczególnie zwracając uwagę na bogactwo form i kolorów wykorzystanych w pracy.
3.Ocena prac.
4. Omówienie tematu pracy dot. następnego spotkania.