Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4 – letnich
Temat tygodnia: To już zima
Temat dnia: Zawitała zima biała
Grupa: 4 – latki
Czas trwania: ok. 25 min.
Metody pracy:
- praktyczne (samodzielne doświadczenie)
- słowne – rozmowa, żywe słowo, sposoby społecznego porozumiewania się, swobodne wypowiedzi dzieci
- oglądowe (obserwacja)
Formy organizacyjne:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna
Cele główne:
- ćwiczenia usprawniające małą motorykę
- prawidłowe reagowanie ruchem ciała na muzykę
- kształtowanie umiejętności liczenia obiektów z zachowaniem zasad liczenia
- układanie z części bałwanka
- podział przedmiotów ze względu na wielkość
Środki dydaktyczne:
- szablony sopli, bałwanka, śnieżynki
- chmurki i śnieżynki
- instrumenty
- białe kartki, klej
- elementy potrzebne do ułożenia bałwanka: kule, oczy, guziki, kapelusz, marchewka, buzia, patyk na miotłę
- bębenek
- tamburyno
Przebieg zajęć:
1. „Wszyscy są, witam Was...” – wspólne przywitanie się.
2. „Wkoło biało” – rozmowa z dziećmi na temat aktualnej pory roku, zjawisk pogodowych charakterystycznych dla zimy.
3. „Zimne rączki”- zabawa oddechowa, naśladowcza. Dmuchanie na dłonie: zwinięte w piąstki, w otwarte z wierzchu i spod spodu.
4. „U nas zima” – zabawa dydaktyczna. W sali umieszczone są oznaczenia trzech stacji (sopelek, śnieżynka, bałwanek), przy każdej stacji czeka na dzieci zadanie do wykonania. Dzieci ustawiają się a nauczycielem w pociąg, wspólnie śpiewają znaną piosenkę pt. „Jedzie pociąg z daleka...” i przemieszczają się po Sali od stacji do stacji wykonując zadania:
• Stacja 1 SOPELEK
Zadaniem dzieci jest:
- podział sopli ze względu na ich wielkość (małe sople, duże sople)
- układanie sopli w rzędzie
- przeliczanie sopli
Zabawa „Taniec bałwanków” – dzieci maszerują przy akompaniamencie bębenka w różnych kierunkach. Na przerwę w muzyce stają nieruchomo, jako bałwanki. Kiedy nauczyciel włącza muzykę taneczną, dzieci dobierają się w pary i tańczą.
• Stacja 2 BAŁWANEK
Zadaniem jest ułożenie postaci bałwanka z elementów składowych. Dzieci dokonują analizy i syntezy sylabowej z utrudnieniami na wyrazach:
miotła, kule, kapelusz, marchewka, guzik, szalik (np. Mio+cmok tła+cmok).
Zabawa „Rzucamy się śnieżkami” – zgniatanie kul z kartek (ćwiczenie małej motoryki), ćwiczenie rzutów do celu.
• Stacja 3 ŚNIEŻYNKA
Zadaniem dzieci jest wyszukanie śnieżynek z odpowiednią cyfrą (1,2,3)
i dopasowanie do odpowiednich chmurek(oznaczonych 1,2,3).
Zabawa „Śnieżynki” – dzieci biegają swobodnie, na dźwięk tamburyna obracają się wokół własnej osi „wirują, jak płatki śniegu”.
5. Wspólne pożegnanie się.