Scenariusz zajęć umuzykalniających
Temat: Zabawy z muzyką
Przygotowała: Renata Piechowska
Grupa: II Euromisie
Cele ogólne:
- rozwijanie wrażliwości i wyobraźni muzycznej,
- rozwijanie umiejętności rozróżniania barwy dźwięków,
- utrwalanie sposobu gry na instrumentach perkusyjnych,
- wyrabianie umiejętności ruchowego reagowania na dźwięki muzyczne.
Cele szczegółowe:
- reaguje ruchem na zmianę dynamiki, tempa muzyki,
- odtwarza podany rytm,
- ruchem interpretuje treść muzyki,
- potrafi wygrywać rytm na instrumentach perkusyjnych,
- rozwija poczucie rytmu, - reaguje na umówiony sygnał słowny i muzyczny.
Metody: metody oparte na słowie,bezpośrednim spostrzeganiu, działaniu, przeżywaniu.
Formy pracy: zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: emblematy buziek wesołych i smutnych, podkład muzyczny na płycie CD do muzyki smutnej – wesołej, wysokiej - niskiej, instrumenty perkusyjne, nagranie Cd z piosenką pt: „Orkiestra”, opaski z emblematami grających zwierząt, chusta animacyjna, opaski ze śnieżynkami, papierowe talerze, kasza, pęczak, dziurkacz, zszywacz, wstążki, klej.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa muzyczno - rytmiczna "Smutno - wesoło"
Dzieci losują buźki smutne lub wesołe, słuchają muzyki - określają jej nastrój i poruszają się do niej wesoło lub smutno. Na przerwę wywołana grupa dzieci (smutna lub wesoła) rytmicznie wyklaskuje rytm podany przez n-ciela,
2. Poznanie i instrumentacja piosenki pt: „Orkiestra” słowa i muzyka D. K. Jagiełło.
Mały jeżyk na bębenku gra
Ram, tam, tam, ram, tam, tam - bębenek
Ram, tam, tam / 2 x
Na grzechotkach grają misie dwa
Szu, szu, szu, szu, szu, szu - grzechotki
Szu, szu, szu, / 2x
Szary zając na talerzach gra - talerze
Bum tara, bum tara, bum tara, / 2x
Młody dzięcioł w drzewo stuka tak – drewienka, kołatki
Stuku puk, stuku puk, stuku puk / 2x
Już orkiestra rytm ten dobrze zna
Ram, tam, tam, ram tam, tam, - wszystkie instrumenty razem
Ram, tam, tam / 2x
Nauczyciel nawiązując do tekstu, zadaje pytania:
- Co to jest orkiestra?
- O jakich instrumentach jest mowa w piosence?
- Jakie zwierzęta graja w orkiestrze?
- Czy melodia piosenki, którą słyszeliście jest wesoła czy smutna?
- Instrumentacja piosenki w wykonaniu dzieci.
3. „Wirujące koło” chód w kole przy instrumencie perkusyjnym z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Zmiana kierunku chodu na sygnał - mocne uderzenie w instrument.
4. Dźwiękowe zagadki
Rozróżnianie brzmienia instrumentów - dzieci siedzą w kręgu, w środku ułożone leżą: bębenek, tamburyno, trójkąt, talerze, grzechotka. Nauczyciel schowany za parawanem wydobywa dźwięki z poszczególnych instrumentów zadaniem dzieci jest odgadnięcie jaki to instrument. Dziecko wybrane przez n-ciela sylabizuje nazwę danego instrument klaszcząc w dłonie.
5. Zabawa "Tańczące śnieżynki" z reakcją na zmianę wysokości dźwięków. Dzieci zamieniają się w śnieżynki, (trzymają w ręku papierowe śnieżynki przyczepione na sznureczkach) kiedy muzyka grana jest w wyższych rejestrach śnieżynki wirują, gdy jest grana nisko śnieżynki opadają na ziemię i topnieją – kładą się.
6. Podsumowanie zajęć. Dzieci wymieniają instrumenty, które zagościły na dzisiejszych zajęciach. (wybrane dzieci wybierają z przedstawionych instrumentów ten , o którym jest mowa oraz przeliczają instrumenty).
7. „Muzyczne talerze” - praca plastyczna
Wykonanie z pomocą nauczyciela instrumentu muzycznego z wcześniej przygotowanych materiałów (nauczyciel krok po kroku instruuje przedszkolaki w jaki sposób wykonać instrument). Materiały : papierowe talerze zszyte wcześniej przez nauczyciela, pęczak, kasza lub drobny makaronu, zszywacze oraz dziurkacz. Samodzielne i twórcze udekorowanie instrumentu z wykorzystaniem dowolnego materiału plastycznego .