Scenariusz zajęć
Grupa : IV 5- latki
Temat: Andrzejkowa wróżby
Cele ogólne:
- poznanie ludowych zwyczajów i obrzędów związanych ze świętem andrzejkowym;
- uwrażliwienie na piękno tradycji i jej podtrzymywanie;
- pogłębianie wartości społecznych i pielęgnowanie uczuć intelektualnych, estetycznych, społecznych w kontaktach z rówieśnikami
- wyzwalanie uczucia radości w trakcie wspólnych zabaw i wróżb
Cele szczegółowe (dziecko):
- zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe;
- umie wyrażać uczucia i przeżywać radość zabawy z kolegami i koleżankami
- umie odczuwać radość z własnej twórczości
• dziecko potrafi:
integrować się w zabawie i współdziałać z grupą nowych kolegów,
przezwyciężyć własną nieśmiałość,
tańczyć w parach,
rytmicznie wykonywać określone ruchy i gesty podczas wspólnych zabaw i pląsów przy muzyce,
wysłuchać w skupieniu opowiadania nauczycielki,
zrozumieć polecenia nauczycielki i sens zaprezentowanych przysłów,
kojarzyć symbole zawodów z ich nazwami,
cierpliwie oczekiwać na swoją kolej w zabawie.
Metody:
- czynne - zadań stawianych do wykonania,
- ekspresji ruchowej
- percepcyjne - obserwacji i pokazu,
Formy pracy:
- grupowa
- zespołowa
- indywidualna
Przebieg :
1.ZABAWA „powitanie ”
Na przerwę w muzyce dzieci witają się
a) ręką
b) przywitanie plecami
c) przywitanie stopami
d) łokciami
e) głowami
2.Nauczyciel czyta opowiadanie
„Andrzejki" to ludowa tradycja związana z magią wróżb.
Była przekazywana z pokolenia na pokolenie.
W przedostatni dzień listopada wszystkie panny chciały
się dowiedzieć o swoim losie.
Pannom we wróżbach pomocne były woda, ogień i zwierzęta.
Dziewczęta wróżyły z butów ustawionych jeden za drugim.
Losowały włożone pod poduszkę kartki z imionami chłopców.
Z dniem świętego Andrzeja wiążą się przysłowia.
Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja
My dzisiaj powróżymy – jacy jesteśmy, co lubimy, kim zostaniemy w przyszłości.
3. Na sali są ukryte serca , rozejrzyjcie się .Każdy niech weźmie jedno i usiądzie .
HOKUS „POKUS, CZARY MARY
ABY WRÓŻBY SIĘ SPEŁNIŁY
ZŁÓŻMY DARY”
„Wrzucanie serc do czarodziejskiego pudełka”
4. WRÓŻBA 1 -CO CIĘ CZEKA W NIEDALEKIEJ PRZYSZŁOŚCI ?
Dzieci wybierają jedne obrazek , zatrzymują się przy nim .
KORONA – poznasz ważną osobę
KSIĄŻKA – dostaniesz ciekawą książkę
SERCE – zakochasz się
MONETA – wzbogacisz się
GWIAZDA – przed Toba ważny występ, udział w konkursie
PALMA – daleka podróż
KLUCZ – przyjaciel zaprosi Cię do siebie na urodziny
DRZEWO - czeka cię sukces
SŁOŃ – spełni się Twoje marzenie
DOM – niespodziana od rodziców
5.ZABAWA „CZARODZIEJSKA MIOTŁA”
Dzieci stoją w kole przy muzyce podają sobie miotłę. Gdy muzyka milknie dziecko, które ma miotłą wchodzi do środka i tańczy z nią.
6.WRÓŻBA 2„GWIAZDKOWE PRZEPOWIEDNIE”- LOSOWANIEZAWODÓW
Losuje z czarodziejskiego pudełka jedno serce z obrazkiem przedstawiający jego przyszły zawód.
MAPA - podróżnik
BUT - tancerz
KSIĄŻKA - uczony
LIZAK POLICJANTA -policjant
GRZEBIEŃ - fryzjer
DŁUGOPIS - nauczyciel
ŁYŻECZKA - kucharz
ZWIERZĘTA - weterynarz
TERMOMETR – lekarz
POCIĄG- kolejarz
SAMOCHÓD- kierowca
STATEK- marynarz
SCENA – aktor
PĘNDZEL –malarz
WĘDKA – rybak
CEGŁA – murarz
CHLEB – piekarz
7.ZABAWA PRZY MUZYCE – „Taniec na gazecie”.
Dzieci dobierają się parami i tańczą na gazecie w rytm muzyki tak, aby nie spaść. W przerwie (milknie muzyka), gazetę składa się na połowę, w następnej przerwie znów na połowę. Para, która spadnie z gazety odpada. Wygrywa para, która zatańczy na najmniejszym kawałku gazety. (gazety, muzyka)
8. WRÓŻBA Z BUTAMI
Dzieci zdejmują po jednym bucie, ustawiają je w szeregu jeden za drugim czyj but pierwszy wyjdzie za próg sali ten pojedzie na egzotyczna wycieczkę.
9. JEDZENIE OBWAŻANEK BEZ UŻYCIA RĄK
10. WRÓŻBA 4 - Kolorowe losy
Przestrogi na przyszłość
Kolorowe kółka z oznaczeniami z tyłu.
Oznaczenia.
Czerwone- jesz za dużo słodyczy musisz je ograniczy , odwiedź dentystę
Fioletowe – za dużo się kłócisz, unikaj nieporozumień
Zielone- bądź ostrożny w drodze do przedszkola
Niebieskie- pilnuj swoich rzeczy bo możesz coś zgubić
Białe – pijesz za mało mleka , pij więcej żeby mieć mocne kości
Żółte – dbaj o swoje zdrowie noś czapkę i szalik
Pomarańczowe- uśmiechaj się więcej, masz taki ładny uśmiech
Szare– kup okulary i płetwy bo czeka Cię rejs po morzach i oceanach
Czarne – lubisz szukać skarbów w Ziemi może coś znajdziesz
Różowy- nie smuć się bo czeka Cię wielkie szczęście.
11.ZABAWA Z „BALONAMI”
Dzieci dobierają się parami i tańczą z balonem.
- trzymając w rękach
- trzymając brzuchem
- trzymając głową
12. WRÓŻBA 5 -JAKI JESTEŚ ?
Dzieci siedzą w kole każdy wybiera jedno zwierzę którym chciałby być (lisa, kotka, misia, sowy, żółwia, papugi, ryby, lwa, myszki)
LIS – samolub
KOTEK – miły
MIŚ – ospały
SOWA – mądry
ŻÓŁW – wolny
PAPUGA – gaduła
RYBA – zdrowy
LEW – dzielny, odważny
MYSZKA – sprytny
PSZCZOŁA – jesteś pracowity,
13.ZABAWA - TANIEC Z KRZESEŁKAMI
Na środku sali zgromadzone są 25 krzesła. Dzieci poruszają się do muzyki wokół krzesełek. Na przerwę w muzyce dzieci zajmują miejsca na krzesełkach, dla kogo braknie miejsca, odchodzi zabierając ze sobą swoje krzesło. Wygrywa dziecko, któremu uda się w ostatnim kawałku usiąść na krześle. (krzesła, muzyka)
14.WRÓŻBA 6: - „Spełnione marzenia”.
Każdy uczestnik zgniata gazetę. Podchodzi do obręczy – zamyka oczy i myśli o swoim najskrytszym marzeniu. Po chwili otwiera oczy, i rzuca gazetę do celu (obręczy), jeżeli trafi, to marzenie się spełni.
(gazety, obręcz)
15. Zabawa „Ojciec Wirgiliusz”
Wszystkie dzieci maszerują rytmicznie po obwodzie koła, powtarzają słowa piosenki po wykonawcy. Podczas refrenu jedno dziecko wybrane przez nauczyciela wchodzi do środka i pokazuje dowolny ruch, który inne dzieci powtarzają. Na zakończenie wszyscy łapią się za ręce i zbliżają się do wnętrza koła.
16. WRÓŻBA 7 – „SERCĘ I IMIĘ ”.
Na dwóch sercach zapisane po sześć imion dziewczynek (zadanie dla chłopców) i chłopców (zadanie dla dziewczynek). Dzieci rzucają kostka do gry. Liczba oczek wskazuje imię osoby, która przypadnie dziecku do serca w przyszłości.
17. Zabawa muzyczno – ruchowa „Tańczymy labada”
Dzieci stoją w kole, chwytają się za poszczególne części ciała tak jak w piosence.
18. WRÓŻBA 8: „Talerzyki”.
Hokus – pokus, czary – mary.
Niech się spełnią andrzejkowe czary!
Pod talerzami na stoliku znajdują się ukryte: piórko, ziarenko pieprzu, muszelka, kamyk, cukierek. Każdy rekwizyt ma swoją tajemna moc:
Piórko oznacza życie lekkie i przyjemne,
Ziarenko pieprzu życie pełne przygód,
Muszelka oznacza życie w dalekim kraju,
Kamyk – życie pracowite i pożyteczne,
Cukierek – życie słodkie i wesołe.
(5 talerzyków, piórko, ziarenko, muszelka, kamyk, cukierek)
19. ANDRZEJKOWY POKAZ MODY
20. Zabawa podsumowująca spotkanie – „Co ci się najbardziej podobało”.
Zakończenie – podziękowanie za wspólną zabawę i pożegnanie wszystkich uczestników.