Scenariusz zajęć otwartych przeprowadzonych
w grupie 6-latków
Temat: Święto pluszowego misia.
Cele ogólne:
- Kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek.
-Rozwijanie umiejętności poprawnego budowania wypowiedzi.
-Zapoznanie dzieci z historią powstania pluszowego misia.
Cele operacyjne:
Dziecko:
-Zna historię powstania pluszowego misia.
-Potrafi ułożyć obrazek w całość z części.
-Potrafi bawić się i pracować w zespole.
-Wie jak szanować i dbać o swoje zabawki.
-Śpiewa piosenki z wykorzystaniem instrumentu.
-Dokończyć niekompletny rysunek misia.
Metody:
-słowna,
-oglądowa,
-zadań stawianych do wykonania.
Formy:
-Grupowa,
-Indywidualna,
-W parach
Środki dydaktyczne:
Sylwety niekompletnych misi, pocięte obrazki do ułożenia w całość, pluszowe misie przyniesione przez dzieci, teksty piosenek, obrazki przedstawiające znane misie i podpisy do nich, BumBumRurki
Przebieg zajęć:
1.Wejście z piosenką „Kubuś Puchatek”
1.Nasz wesoły miś,
spacer wybrał dziś,
Głaszcze się po brzuszku
Lubi słodki miód,
Właśnie poczuł głód
Drapie się po uszku.
Ref. O kim mowa? O niedźwiadku?
O Kubusiu? O Puchatku?
O tym co jak głosi wieść.
Ponad wszystko lubi jeść!
2.Nasz wesoły miś,
spacer wybrał dziś,
przyszedł do przedszkola
dobry humor miał,
z dziećmi tańczyć chciał
Tańczy rock-and-rolla.
2.Powitanie
Nauczycielka wita dzieci słowami:
Dzień dobry! Czy wiecie jaki dziś dzień? Kto ma swoje święto? Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Bardzo mi miło że mogę Was gościć w Krainie Pluszowych Misiów. Z tej właśnie okazji prosiłam, aby każde z was przyniosło dziś do przedszkola swojego ulubionego pluszowego misia. Przedstawcie waszych ulubieńców kolegom.
3.Oto mój miś - przedstaw swojego misia.
Dzieci prezentują kolegom swojego ulubionego misia przyniesionego do przedszkola.
4.Historia Pluszowego misia.
Pluszowy miś swą angielską nazwę „Teddy” zawdzięcza Theodorowi Roosveltowi, który 100 lat temu był prezydentem Ameryki. Jego pasją były polowania na niedźwiedzie, które nieustannie śledziła ówczesna prasa- dziennikarze. W 1902 r. pewien sprzedawca zabawek zobaczył w gazecie rysunek, na którym prezydent nie ma ochoty już polować, nie chce skrzywdzić niedźwiadka. Stworzona pod wpływem tego rysunku zabawka otrzymała imię Teddy, które jest zdrobnieniem imienia Theodor.
5.Bajkowe misie.
Rozpoznawanie i nazywanie słynnych misiów: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Yogi, Koralgol, Baloo, Troskliwy miś, Gumisie, Padington, Rupert. Dopasowywanie podpisów do ilustracji.
6.Misiowe puzzle.
Układanie całości z części - ćwiczenia spostrzegawczości wzrokowej (praca parach).
7. Piosenka „Jadą, jadą misie” z wykorzystaniem BumBumRurek
Jadą, jadą misie tra la, la la la
Śmieją im się pysie cha, cha cha cha cha
Przyjechały do lasu, narobiły hałasu
Przyjechały do boru, narobiły rumoru.
Jadą , jadą misie tra la la la la
Śmieją im się pysie cha cha cha cha cha
A misiowa jak może prędko szuka w komorze,
Plaster miodu wynosi, pięknie gości swych prosi.
Jadą, jadą misie tra la la la la
Śmieją im się pysie cha cha cha cha cha
Zjadły misie plastrów sześć i wołają jeszcze jeść
Zjadły misie plastrów sześć i wołają jeszcze jeść.
8.Zabawa ruchowa z pokazywaniem (śpiewamy na melodię Mam chusteczkę)
Jedna łapka, druga łapka (podnoszą prawą, potem lewą rękę)
ja jestem niedźwiadek. (pokazuja na siebie)
Trzecia łapka czwarta łapka (Pokazują prawa, lewą nogę)
a to jest mój zadek. (klepią się po tyłku)
Lubię miodek, kocham miodek (masują brzuszek prawą, lewą ręką)
Wybieram go pszczółkom (pokazują wybieranie miodu)
Jedną łapką, drugą łapką Podnoszą prawą, lewą rękę)
Albo piję rurką.(naśladują picie rurką)
9.Piosenka „Guli, Guli”.
10.Masażyk „W lesie”.
W lesie mieszkał mały miś - dzieci siedzą jedno za drugim, połączonymi
Pewnie poszedł spać już dziś palcami idzie po plecach misia
I przy mamie słodko śpi, - całe dłonie głaszczą plecy ruchem okrężnym
O miodziku sobie śni
W lesie mieszka mały jeż - wszystkimi palcami idziemy po plecach misia
Chodzi sobie tam gdzie chce
Już chodzeniem zmęczył się - całą dłonią głaszczemy plecy kolegi od głowy w dół
I też zapadł w słodki sen
Tu mieszkają mrówki trzy - palcem wskazującym i środkowym naśladują marsz
Lecz nie spotkasz dzisiaj ich mrówek
Bo zmęczone bardzo są - całą dłonią głaszczą plecy misia ruchem okrężnym
I w mrowisku cicho śpią od głowy w dół
Cicho śpią
11.„Wesołe zabawy”
- „Misiowe figle”- przechodzenie z misiem po linie ( na dole jest rzeka trzeba przenieść misia nie spadając z liny;
- „Taniec wesołych misiów”- do piosenki o misiach dzieci tańczą w parach z baryłką miodu (balonami nadmuchanymi przez rodziców);
- „Łowienie małego co nieco”- wyławianie wędką cukierków
12.Niekompletny miś – zabawa dydaktyczna
Nauczycielka prezentuje sylwetę niekompletnego misia. Zadaniem dzieci jest uzupełnić i pokolorować ilustrację misia.
13.Piosenka „O kochaniu misia”
Śpiewanie piosenki ze wskazywaniem wymienionych w tekście elementów misia.
1.Miś ma w oczach szklane kulki
Po to misiem jest,
żeby było kogo tulić
Kiedy pada deszcz.
Ref. Miś ma uszy do targania,
Po to misiem jest,
Żeby mieć coś do kochania
I wytarcia łez.
2.Miś ma wszystko, czego trzeba,
Żeby misiem być,
By do łóżka go zabierać,
Żeby o nim śnić.
Ref. Miś ma uszy
3.Miś ma łapy bardzo miękkie,
Po to misiem jest,
Żeby trzymać go na ręce
Kiedy tylko chcesz.
14.Medal dla misia.
Założenie misiowi okolicznościowego medalu z okazji jego święta.
15.Podsumowanie zajęć.