„Domy, domki ,domeczki”-scenariusz zajęć otwartych dla rodziców.
Grupa:5-6 latki
Prowadzący: Agnieszka Konopka
Data:
Cele ogólne:
-rozwijanie umiejętności budowania wypowiedzi ustnej w formie zdania,
-wdrażanie do słuchania ze zrozumieniem instrukcji słownych i krótkich opowiadań,
-doskonalenie umiejętności dokonywania różnych form analizy i syntezy słuchowej,
-utrwalenie litery „d”, „D” drukowanej i pisanej,
-rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych
-ćwiczenie orientacji w schemacie własnego ciała i w przestrzeni,
-rozumienie i używanie pojęć określających położenie przedmiotów w przestrzeni:: na, pod, za, obok...,
-wskazywanie prawej i lewej strony swojego ciała
-rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej i pamięci wzrokowej
-zachęcanie do współdziałania z innym dzieckiem
-wyrabianie umiejętności reagowania na polecenia,
-rozwijanie słownictwa czynnego
-rozpoznawanie i nazywanie zwierząt i ich domów
-stymulowanie rozwoju uwagi i pamięci
-rozwijanie zmysłu słuchu i dotyku
-poznawanie możliwości ruchowych swojego ciała,
Cele operacyjne
Dziecko:
• uzasadnia wybór przedmiotów, które kojarzą mu się z pojęciem „dom”,
• prawidłowo dokonuje syntezy sylabowej, wskazując na właściwy przedmiot
• wykonuje masażyk, naśladując ruchy i słowa nauczyciela,
• formułuje w formie zdania odpowiedź na pytanie nauczyciela, dotyczącą ilustracji,
• prawidłowo nazywa figury geometryczne, rozpoznaje przez dotyk
• rozpoznaje obraz graficzny litery „d”, „D”,
• reaguje ruchem na muzykę oraz przerwę w muzyce w ustalony sposób,
Metody:
Czynna, słowna, oglądowa
Formy:
Indywidualna, grupowa, zespołowa
Środki:
Figury geometryczne z kartonu, z futerka, opaska na oczy, szarfy, przedmioty kojarzące się z domem, płyta CD, wafle, dżem,
Przebieg zajęć:
1.Powitanie-wprowadzenie.Zabawa paluszkowa- :Myszka”. Nauczyciel mówi i pokazuje:
Mała myszka norkę sprzątała
Wyrzuciła złamany stołeczek
Wyrzuciła pęknięty kubeczek
Wyrzuciła zniszczony stoliczek
I czapkę bo była za mała
Szast prast i już posprzątała.
2.Słuchanie wiersza Anny- Łady Grodzickiej „Dwa domy”
Kolorowe figury-te duże i małe,
Są do układania mozaiki doskonałe.
Wezmę dwa prostokąty, ułożę dwa domy.
Jeden będzie żółty, drugi zielony.
Pierwszy będzie wysoki, a drugi niziutki.
W dużym zamieszkają ludzie, w małym krasnoludki.
Dopasuję do każdego trójkątny daszek,
Może zechce usiąść na nim jakiś ptaszek?
Z małych prostokątów w obu domach drzwi zrobię’
Ludzie i krasnoludki będą chodzić sobie.
Małe kwadraty będą oknami,
A żółte koło będzie słońcem nad dachami.
Jeszcze przy dachach domów kominów brakuje,
Zaraz je z małych prostokątów dobuduję.
Rozmowa na temat wiersza: Jaki kształt mają ściany domów?, Jaki kształt mają dachy? Jaki kształt mają drzwi a jaki okna? Jaki kształt mają kominy? Jakiego kształtu jest słońce? Ile jest razem na tym obrazku prostokątów, kwadratów , kół, trójkątów?
3.Zabawa matematyczna- „Budujemy domy”. Nauczyciel jeszcze raz mówi wiersz a dzieci same układają kompozycję z figur geometrycznych.
4.Zabawa dydaktyczna –„Co to za figura?”.N-l rozkłada karty z naklejonymi figurami geometrycznymi z futerka a zadaniem dziecka jest je rozpoznać dotykiem.
5. Zabawa ruchowa- "Gdzie mieszkam" W rytmie muzyki z płyty CD dzieci poruszają się po sali. Na hasło "mieszkam u góry", dzieci zatrzymują się i unoszą prawą rękę w górę. Ponownie poruszają się w takt muzyki. Na hasło "mieszkam na dole", przechodzą do przysiadu.
6.Zabawa dydaktyczna –„Ukryte literki”. Nauczyciel pokazuje dzieciom obrazek i pyta na jaką głoskę rozpoczyna się. Następnie pokazuje dzieciom podpis obrazka ”Dom”. Dzieci dzielą wyraz na sylaby i wskazują ile ma głosek i jakie. Po odpowiedzi dzieci prosi o to aby odnalazły na obrazku rzeczy które rozpoczynają się na tę samą głoskę.
7.Układanie przedmiotów kojarzących się z pojęciem „dom”.
Dzieci wybierają z rozłożonych przedmiotów te, które w jakiś sposób wg nich łączą się z domem, uzasadniają swój wybór i wkładają obrazek do ułożonego konturu domu, na dywanie.
Wskazywanie przedmiotu, którego nazwę sylabami podaje nauczyciel .
8.Zabawa ruchowa „Ile osób mieszka w tym domku?”. Dzieci poruszają się po dywanie , na przerwę w muzyce n-l uderza w bębenek , dzieci liczą i ustawiają się po tyle osób w „domku.”
9."Kto jest mieszkańcem tego domku?"-zabawa dydaktyczna – rozpoznawanie różnych domów zwierząt i ustalanie kto w nich mieszka. - Dzieci porządkują domy dla ludzi i domki dla zwierząt- Wskazywanie domów, których nazwy nauczyciel wypowiada sylabami.
10.„Domek” – rysowanie pod dyktando przez nauczyciela wierszyka E. M. Skorek; obserwacja kreślenia kresek i w efekcie powstanie domu.
Na domek Tereski
Rysuję trzy kreski.
Na nich deska położona,
Linia z linią połączona.
Prostokąt i kwadraty dwa,
Drzwi i okna domek ma.
Rysowanie na plecach kolegi wg instrukcji słownej nauczyciela.
11.Zabawa manipulacyjna -malowanie na waflu poznanej litery lub domku.