Scenariusz zajęcia dla dzieci 4-letnich.
Temat: W sklepie z zabawkami- zabawy z wykorzystaniem opowiadania Cz. Janczarskiego ilustrowanego sylwetami postaci.
Prowadząca: Gabriela Pioterczak
Data: 25.11.2014r
Cele ogólne:
-Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania utworu literackiego.
-Rozwijanie pamięci, spostrzegawczości wzrokowej.
-Bogacenie wiedzy przyrodniczej; poznanie ciekawostek o niedźwiedziach
-Rozwijanie zainteresowań czytelniczych jako źródła wiedzy i przeżyć.
-Rozwijanie mowy oraz twórczego myślenia.
-Aktywizowanie do działania.
-Wdrażanie do szanowania zabawek.
-Integrowanie grupy przedszkolnej
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-słucha utworu literackiego czytanego przez nauczyciela,
- odpowiada na pytania na temat treści przeczytanego utworu,
-rozpoznaje na obrazku niedźwiedzia brunatnego, niedźwiedzia polarnego oraz niedźwiedzia grizzly
- zgodnie współpracuje w grupie,
- buduje proste zdania,
- recytuje proste rymowanki i śpiewa piosenki
- rozpoznaje melodie wesołe, smutne,
-odzwierciedla ruchem różne czynności
-słucha wypowiedzi kolegów i koleżanek z grupy
Metody pracy:
-podająca (opowiadanie, wierszyk),
-praktyczna(wykonywanie zadań)
-eksponująca (obserwacja)
-aktywizujące (oparte na odkrywaniu, poszukiwaniu i działaniu)
Formy pracy: z całą grupą
Środki dydaktyczne: treść opowiadania Cz. Janczarskiego "W sklepie z zabawkami", sylwety postaci: Miś Uszatek, Ania, Pajacyk Bim-bam-bom, Króliczek, ilustracje przedstawiające niedźwiedzia brunatnego oraz niedźwiedzia polarnego, przytulanka dla każdego dziecka, chusta animacyjna, papierowe kolorowe kwiatuszki oraz chmurki, podkład muzyczny do podskoków, dowolna kołysanka.
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie piosenką.
"Już opadły z drzewa liście, żołędzie, kasztany,
jarzębina na kolana świat zaczarowany,
hop, hop- tra la la,jesień swe uroki ma!
hop, hop- tra la la, jesień urok ma!"
Dzień dobry Wam, ram, tam, tam, tam, tam".
2.Słuchanie opowiadania " W sklepie z zabawkami" ilustrowanego sylwetami postaci.
3.Rozmowa na temat treści opowiadania, udzielanie odpowiedzi na pytania nauczyciela.
4.Zabawa naśladowcza ze śpiewem "Miś Puchatek".
Miś Puchatek jest żółciótki
od stóp aż po głowę
Lubi zjadać czekoladę cukierki i miodek.
ref:Każdy z nas Puchatka zna Bo to misio na sto dwa! 2x
5. Zabawa twórcza: "Moja przytulanka jest..............". Opisywanie wyglądu swojej przytulanki.
6.Zabawa ruchowa przy muzyce "Jesteśmy zabawkami"
Dzieci tańczą lub biegają przy skocznej muzyce. Podczas przerwy w muzyce naśladują zabawkę, którą wskazał nauczyciel.
miś- chodzą ciężko jak misie
lalka- tańczą lekko jak laleczki
piłka- podskakują lekko jak piłeczki
pajacyk- podskakują jak pajacyki.
samochód- kierują samochodem
6. Wzbogacanie wiedzy o niedźwiedziach- rozmowa przy kolorowych ilustracjach.
• Recytacja wierszyka przez nauczyciela:
Proszę państwa, oto miś
miś jest bardzo grzeczny dziś
może państwu łapkę poda,
nie chce podać
Ach to szkoda.
•
Czy miś chętnie podał łapkę?
Jak myślicie dlaczego nie?
Gdzie możemy spotkać prawdziwego niedźwiedzia?
Czy możemy go wziąć za łapę, pogłaskać lub zbliżyć się do niego?
• Oglądanie ilustracji niedźwiedzi. Dwa najpopularniejsze gatunki niedźwiedzi to Niedźwiedź brunatny i niedźwiedź polarny oraz niedźwiedź grizzly.
Brunatny zamieszkuje lasy w polskich górach. Żywi się głownie owocami lasu, grzybami, dżdżownicami, ślimakami, jajami ptaków, zjada miód. Niedźwiedzie przesypiają całą zimę w swoim domu, który nazywa się gawra. Są objęte ochroną.
Polarny zwany też białym, ze względu na kolor futra. Zamieszkuje lodowatą i śnieżną Arktykę. Doskonale pływa i nurkuje. Odżywia się głównie fokami i rybami.
Grizzly - nazywany też niedźwiedziem szarym. Zamieszkuje Amerykę Północną, tereny Gór Skalistych. Żywi się roślinami, padliną zwierząt- martwymi zwierzętami, gdy jest bardzo bardzo głodny poluje na inne mniejsze niedźwiedzie. Jest największym żyjącym niedźwiedziem.
• Porównywanie misiów przyniesionych do przedszkola z poznanymi niedźwiedziami. Opisywanie ich wyglądu.
7. Zabawa z chustą animacyjną "Bawimy misia".
Przy nagraniu smutnej lub wolnej melodii dzieci usypiają misia delikatnie kołysząc chustą.(Kołysanka ,walczyk, lub smutna melodia) Przy muzyce wesołej- misie budzą się i chcą skakać na trampolinie. Dzieci mocniej kołyszą chustą tak aby miś skakał.(Muzyka do podskoków, wesoły akompaniament ).
8. Zabawa. "Ach ten miś bury miś......." Dzieci tak jak misie (na rozłożonej chuście) zasypiają a nauczyciel śpiewa im piosenkę (według wyboru nauczyciela). Gdy misie się budzą dostają "miodek"- miodowy chrupek.
9. Zabawa rozwijająca pamięć i spostrzegawczość- Jakie postacie występowały w utworze?- dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela.
10.Podziękowanie za wspólną zabawę.
11. Ewaluacja.
Dzieci wybierają kwiatuszek( zabawa podobała się) lub chmurkę( zabawa nie podobała się).