X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 26235
Przesłano:

Wiosna - ciepły wietrzyk. Scenariusz zajęć prowadzonych w sali doświadczania świata z wykorzystaniem elementów metody porannego kręgu

Miejsce zajęć: sala doświadczania świata

Temat zajęć: Wiosna – ciepły wietrzyk

Czas trwania zajęć: dostosowany do możliwości percepcyjnych i potrzeb dziecka (ok. 1 godz)

Metody: słowne (kierowane do dziecka komunikaty), oglądowe (pokaz), praktycznego działania

Formy: indywidualna

Cele ogólne:
- dostarczanie uczennicy poczucia bezpieczeństwa oraz stwarzanie atmosfery zaufania
- kształcenie umiejętności komunikacyjnych (reagowania na proste polecenia)
- zachęcanie dziecka do aktywnego uczestnictwa w proponowanych zajęciach (pobudzanie do aktywności)
- koncentrowanie jego uwagi na dostarczanych bodźcach wzrokowych, słuchowych, dotykowych, węchowych
- dostarczanie poczucia radości, zadowolenia i sprawstwa
- kształcenie świadomości ciała i orientacji w jego schemacie
- doskonalenie sprawności manualnej (umiejętności właściwego dotykania, chwytania, manipulacji)
- usprawnianie motoryki dużej (kształcenie poczucia równowagi, ruchów płynnych, precyzyjnych)
- rozwijanie umiejętności współdziałania z nauczycielem

Cele operacyjne:
- uczennica reaguje na proste komunikaty słowne (polecenia) wsparte gestami
- odpowiednio zmotywowana uczestniczy w proponowanych zajęciach (poddaje się stymulacji zmysłów)
- reaguje na określone bodźce wzrokowe (skupia wzrok, wodzi nim za kolorowymi światłami), słuchowe ( wsłuchuje się w emitowane dźwięki), dotykowe (dotyka podsuwane materiały, elementy), zapachowe (kieruje twarz w stronę zapachu bądź odwraca od niego głowę)
- czerpie radość z uczestnictwa w zabawach
- zwraca uwagę na dotykane, wskazywane części ciała
- z pomocą nauczyciela dotyka, chwyta podsuwane jej przedmioty, próbuje nimi manipulować
- podejmuje próby współdziałania z nauczycielem

Środki dydaktyczne: olejek i świeca o zapachu cytrynowym, wiersz „Wiosenny wietrzyk”, deseczki, suche gałęzie, listki, woda w butelce, sztuczny ptaszek, nagranie z odgłosami wiatru i śpiewającego ptaka, zielona cerata, ziemia, taca, suszarka, bębenek, zielona chusta bądź bibuła, cytryna, cukier, wyposażenie sali niezbędne w realizacji zajęć


Przebieg zajęć:

I. Zajęcia wstępne
1. Spacerowanie po sali w celu przyzwyczajenia dziecka do otoczenia
2. Powitanie uczennicy
• śpiewanie piosenki ”Witaj”, delikatne kołysanie dziecka
• witanie poszczególnych części jego ciała (dotykanie dłonią z założoną na nią foliową rękawiczką)
• wykonywanie odpowiednich ruchów lub oklepywanie dziecka do słów wiersza „Nóżki są do....”
• unoszenie rąk w górę przed lustrem
2. Zapalenie świeczki zapachowej , zwrócenie uwagi na cechy ognia (jasny, gorący).

II. Zajęcia właściwe
W tej części następuje stymulacja poszczególnych zmysłów oraz usprawnianie u dziecka zaburzonych funkcji poprzez proponowanie różnych zabaw (wzrokowych, dotykowych, manualnych, słuchowych, ruchowych, autoorientacyjnych) z wykorzystaniem przedmiotów przyniesionych z zewnątrz oraz znajdujących się w sali sprzętów . Głównym celem jest zachęcenie dziecka do udziału w zabawach.

1. Włączenie podkładu muzycznego – odgłosy natury
2. Czytanie wiersza „Wiosenny wietrzyk” J. Kulmowej (zał. 1) z jednoczesnym prezentowaniem wymienianych w wierszu elementów (deseczki od płotu, suche gałęzie, listki, woda w butelce, sztuczny ptaszek,) oraz wyglądanie przez okno.
- słuchanie odgłosów wiatru z odtwarzacza
- próby wytwarzania odgłosów wiatru przy pomocy poznanych wcześniej elementów, oraz pustej butelki
- kierowanie na dziecko pachnącego cytryną powietrza z emitera zapachów (odczuwanie zapachu i temperatury) oraz z plastikowej butelki
- Zabawa „Bańki na wietrze” –dziecko podchodzi do wytwarzanych przez urządzenie baniek mydlanych i próbuje wprawić je w ruch aby nie spadły na ziemię (dmuchając, bądź wykonując różne ruchy np. rękami)
3. Spotkanie z żywiołem – ziemią
- prezentujemy dziecku ziemię na tacy a następnie przy pomocy wydychanego powietrza lub powietrza pokazujemy, co się z nią dzieje (suchą ziemię wiatr roznosi, mokrą osusza)
- dotykamy i manipulujemy ziemią (kruszymy grudki ziemi, unosimy i upuszczamy na tacę suchą ziemię
4. Muzykowanie na bębenku – muzyka wiatru (cicha, głośna, powolna, szybka)
5. Zakładanie zielonej chusty dziecku na głowę i zachęcanie do jej ściągnięcia – podkreślenie symbolicznego znaczenia zieleni dla wiosny a następnie - „zabawa w wiatr” – próby wspólnego unoszenia w górę i opuszczania w dół szeleszczącego materiału np. ceraty (najlepiej w kolorze zielonym)
- dziecko przyciska zielone pole na torze świetlno – dźwiękowym (obserwuje zapalającą się lampkę i słucha odgłosu bębna)
6. Zastosowanie bodźców smakowych –dziecku podajemy do spróbowania cytrynę posypaną cukrem

III. Zajęcia końcowe
1. Uporządkowanie miejsca pracy
2. Pożegnanie dziecka (podanie ręki)

Zał. 1
"Wiosenny wietrzyk" J. Kulmowa
Mały wietrzyk wiosenny
Ledwie w drzewach zaszumi,
Ledwie w krzakach zamruczy
Jeszcze gwizdać nie umie
Jeszcze się uczy.
Znalazł szczerbę w płocie – zaświstał
Znalazł listki zapiał na listkach
Czasem w suchych gałęziach trzeszczy
Czasem nuci gdy zagra mu deszczyk
Albo szemrze w zeszłorocznej trawie
Albo szepcze tak, że milczy prawie
Ludzie mówią wtedy: nie ma wietrzyka.
A on jest tylko słucha słowika

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.