KONSPEKT
NAUCZYCIEL PROWADZĄCY:
LEKCJA: plastyki
KLASA : V B
TEMAT: ROZWIJANIE WYOBRAŹNI PLASTYCZNEJ- LEPIENIE Z GLINY
TYP LEKCJI: wprowadzająca
CELE LEKCJI:
- zaspokojenie potrzeby tworzenia;
- doskonalenie umiejętności manualnych;
- stymulowanie procesów wyobraźni i twórczego myślenia.
- odwoływanie się do własnych przeżyć, doświadczeń, snów i marzeń.
- rozwijanie uzdolnień i zainteresowań twórczych.
Uczeń potrafi:
- posługiwać się narzędziami do obróbki gliny
- zrobić kulę i uformować dowolną rzecz z gliny;
- rozwałkować placek i uformować naczynie
METODY PRACY:
- słowne: pogadanka;
- poglądowe: pokaz ;
- praktycznego działania;
POMOCE DYDAKTYCZNE:
- Glina, wałek, foremki, pędzle, gąbka, miska, ilustracje, narzędzia do obrabiania gliny, szablony, przykładowe misy, odlewy gipsowe, rzeźba
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WSTĘPNA
• Przywitanie z uczniami
• Sprawdzenie obecności
• Zapisanie tematu lekcji
• Uświadomienie uczniom celu zajęć
Opowiadanie nauczyciela o wykorzystaniu gliny tysiące lat temu:
„ Ludzie lepią z glinę od tysięcy lat. Z początku wypalali naczynia w ogniskach, ale ponieważ temperatura ognia nie była dostatecznie wysoka, najstarsze wyroby garncarskie były bardzo kruche i zachowały się do dziś tylko w kawałkach. Wiele naczyń i innych wyrobów ceramicznych znaleziono w grobach i grobowcach. Dziś można je oglądać w muzeach. Ludzie posługiwali się wówczas bardzo prostymi technikami, modelowali swoje dzieła rękoma, nadając im kształty dekoracyjne i użytkowe. Następnie, kiedy świat wszedł w epokę koła, wynaleziono koło garncarskie, które ułatwiło proces modelowania w glinie. My dziś pobawimy się tak jak to robili starożytni, modelując rękoma.
• Przedstawienie uczniom przykładowych prac wykonanych z gliny.
CZEŚĆ GŁÓWNA
• Uczniowie mogą robić to na co mają ochotę rozwijając swoja wyobraźnie: zwierzęta, naczynia itp., pamiętając przy tym o jednej rzeczy: zawsze, gdy się coś nie podoba, możemy glinę zgnieść i lepić na nowo.
• Chętni mogą wałkować glinę i wycinać w niej różne kształty od szablonów.
• Poinstruowanie uczniów, że glinę:
- wałkujemy na materiale
- przecinamy drutem
- wygładzamy wodą
- zabezpieczamy przed wyschnięciem wilgotną szmatka i zamykamy w foliowy woreczek
ZAKOŃCZENIE:
• Podziękowanie za pracę, zachęta i pochwała.
• Uprzątnięcie sali.