KONSPEKT
1. Imię i nazwisko nauczyciela: Agnieszka Ege – Oppenkowska
2. Data: 09.12.2014r.
3. Temat zajęć: Wiem, co czuję, gdy.... (funkcjonowanie w środowisku - zajęcia koleżeńskie)
4. Cel główny: kształtowanie umiejętności nazywania i wyrażania emocji
5. Cele operacyjne:
- Uczeń rozpozna stany emocjonalne na zdjęciach
- Uczeń nazwie dana emocję
- Uczeń z pomocą nauczyciela za pomocą zdjęć określi jak się zachowuje gdy jest szczęśliwy, zły, smutny
- Uczeń podzieli uczucia na pozytywne i negatywne (dobre i złe)
- Uczeń na szablonie twarzy narysuje mimikę odpowiednią do sytuacji z opowieści nauczyciela
6. Metody:
- metody praktyczne (pokaz i ćwiczenia)
- oparte na słowie (pogadanka)
7. Formy pracy: grupowa, indywidualna
8. Przebieg zajęć (tabela)
Część Przebieg zajęć Środki dydaktyczne
I. Wstępna Przywitanie
- Ustalenie dnia tygodnia, daty
- Luźne opowiadanie w kole o tym, co mnie cieszy, a co mnie złości
II. Główna Szukanie wśród wyłożonych zdjęć, które pasują do sytuacji, które cieszą i złoszczą
- Nazywanie emocji na zdjęciach: wesoły, zadowolony, radosny, smutny, zły, wściekł, zdziwiony
- Dzielenie uczuć na dobre i złe (pozytywne i negatywne
- Wspólne dopasowywanie mimiki do szablonu twarzy na podstawie krótkich opowiadań nauczyciela:
a) Twarz radosna
b) Twarz zdziwiona
c) Twarz smutna
d) Twarz zła
- Wspólne zastanawianie się jak poradzić sobie ze smutkiem i złością, by nikomu nie robić krzywdy „Emocje – rozpoznawanie stanów emocjonalnych na podstawie wyrazu twarzy”, Wydawnictwo Harmonia
Dwa arkusze szarego papieru z napisami: DOBRE ZŁE
Szablony twarzy
III. Końcowa Omówienie tematu – jakie uczucia są łatwe, z jakimi trudno sobie poradzić, do kogo zwrócić się po pomoc