Scenariusz zajęć „ Wychowanie do życia w rodzinie”
Klasa- uczniowie Szkoły Przysposabiającej do pracy
Temat: Zagrożenia w życiu seksualnym młodzieży- przedwczesna inicjacja seksualna
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z motywami , jakimi kierują się młodzi ludzie podejmując wczesne współżycie seksualne oraz określenie skutków przedwczesnej inicjacji seksualnej.
Cele operacyjne:
• Uczeń potrafi zdefiniować pojęcie inicjacji seksualnej
• Uczeń potrafi dobrać argumenty, by odmówić partnerowi, nie raniąc jego uczuć
• - uczeń zna konsekwencje przedwczesnej inicjacji
Metody pracy: burza mózgów, pogadanka,
Formy pracy: praca w grupach
Przebieg lekcji
1. Powitanie, sprawdzenie listy obecności.
2. N- zanim powiem o czym będziemy rozmawiać na dzisiejszej lekcji , posłuchajcie proszę fragmentu piosenki Natalii Lesz „ Coś za coś” ( Załącznik nr 1)
3. N. - O czym jest mowa w tej piosence?
U- odpowiadają np. o miłości, pożądaniu, nagradzaniu za coś......
N- tak , są tu same piękne słowa, miłe gesty , ale warto pomyśleć czy zawsze jest tak słodko i miło. Znacie pewnie wiele zasłyszanych historyjek mniej lub bardziej wymyślonych dotyczących współżycia seksualnego, a szczególnie pierwszego razu. W życiu jednak bywa inaczej i trzeba pamiętać , że decyzja o podjęciu współżycia jest jedną z najważniejszych decyzji życiowych człowieka. Dlatego też istotna jest atmosfera tego zdarzenia i osoba z którą się to wydarzy.
Zastanówmy się ,jakie mogą być konsekwencje zbyt wczesnego podejmowania decyzji o współżyciu seksualnym .( następuje dyskusja, burza mózgów a nauczyciel omawia wymienione przykładowe argumenty):
- ciążą
- utrata młodości
-Zmiana stylu życia
- niemożność zrealizowania swoich planów życiowych
- nowe obowiązki
Trudności ekonomiczne
- presja, aby wziąć ślub , często bez gotowości na dojrzały związek
- oddanie dziecka do adopcji
- aborcja- poczucie winy, uraz psychiczny, złamanie praw
- czasami odrzucenie przez rodzinę i otoczenie
4. N- ważne jest by każdy z was potrafił w danej sytuacji powiedzieć „ Nie” , potrafił odmówić, gdy ktoś nakłania nas do czegoś, na co wcale nie jesteśmy gotowi. Ważne, by do takiego spotkani a się przygotować i potrafić odmówić stanowczo i jasno. Pomoże Wam tym następne ćwiczenie.
(Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy i rozdaje karteczki ( załącznik nr 2) z zapisanymi zdaniami wyrażającymi namowę na odbycie stosunku seksualnego. Uczniowie do każdego stwierdzenia dopisują swoją propozycję odpowiedzi. Nauczyciel zwraca uwagę aby komunikaty były jednoznaczne i podtrzymujące relacje osobowe.
Uczniowie dzielą się swoimi wypowiedziami.
5. Zakończenie – ćwiczenie” Róża”
Nauczyciel trzymając w ręku róże , mówi: : Popatrzcie na ten kwiat. Jest piękny, prawda? Niech jedna osoba podaje kwiat drugiej i niech każdy weźmie (oderwie) płatek róży (róża przechodzi z rąk do rąk). Oto co do mnie wróciło! Łodyga. Wyobraź sobie, że tak jak ta róża odrywałeś/-aś cząstkę siebie. A kiedy spotkasz osobę, tę jedyną, wymarzoną, co jej ofiarujesz? Czy ona będzie chciała Cię wtedy przyjąć?
6. Podsumowanie zajęć. Na koniec lekcji nauczyciel życzy uczestnikom zajęć mądrych i dojrzałych decyzji dotyczących aktywności seksualnej i kończy zajęcia.
Załącznik nr 1
Natalia Lesz „ Coś za coś”
Kalkuluję wszystko patrząc na mój zysk
Taki to już charakteru mego rys
Ktoś powiedział kiedyś, że to bardzo źle
Ale wcale nie przeraził mnie
Zapisuję plusy i minusy
Zimnym okiem patrzę na ten świat
Co minusów, a co plusów więcej ma
Podsumuję koniec dnia
Musisz jakoś dzisiaj się zasłużyć
Czymś co wielką wagę ma
Skorzystałam na tym, że Cię mam
Skorzystałam na tym, że Cię dobrze znam
Za co dałam zimny dotyk ust
Pozwalałam się całować tam i tu
Bardzo proszę - jeszcze więcej bierz
Jeśli zechcesz bez umiaru
Ale daj coś też
Daj cukierka, daj lizaka, loda daj
Ja Ci tutaj zafunduję za to raj
Daj mi bardzo dużo czasu, bo ten czas
Niewątpliwie uszczęśliwi nas
Odpowiadaj zawsze kiedy pytam
Dzwoń i czekaj zawsze kiedy chcę
Ty co zrobisz, zawsze zrobisz tylko źle
Dobrze radzę - słuchaj mnie
Musisz jakoś dzisiaj się zasłużyć
Musisz znów wykazać się
ZAŁĄCZNIK NR 2
JAK POWIEDZIEĆ „NIE” W SYTUACJI PRESJI SEKSUALNEJ
STWIERDZENIE PROPOZYCJA ODPOWIEDZI NR 1 PROPOOZYCJA ODPOWIEDZI NR 2
„Nie chcesz pokazać mi, jak bardzo mnie kochasz? „Nie muszę współżyć, by ci udowodnić, że cię kocham”.
„Myślałem, że nasz związek jest na serio”. „Myślałam, że poważnie traktujesz moje uczucia, nie manipulując mną”.
„Przecież powinniśmy jakoś uczcić naszą miłość” „Dobry pomysł- zaproś mnie na kolację w pięknym miejscu”.
„Inni już współżyli i wszystko jest w porządku” „Ale ja nie jestem INNI, a tak naprawdę to nie wiesz, czy wszystko u nich jest w porządku.