Scenariusz zajęć dla dzieci 5-,6-cio letnich
(Opracowała: Anna Kwaśny - Przedszkole 44 Bielsko-Biała)
Temat zajęć: „ Podróż karnawałowa”
Cele ogólne:
- przybliżenie dzieciom zwyczajów związanych z karnawałem
-przedstawienie sposobów obchodzenia karnawału w innych krajach
- kształtowanie poczucia rytmu
-ozdobienie maski
-wytworzenie radości ze zbliżającego się balu
Cele operacyjne: (dziecko...)
- rozumie znaczenie pojęcia ,,karnawał”,
-zna tradycje związane z karnawałem
-tańczy do muzyki
- potrafi ozdobić maskę wykorzystując zgromadzone materiały
Metody:
Słowna – rozmowa, opis
Oglądowa- prezentacja, pokaz
Działań praktycznych – taniec, praca plastyczna
Formy: z całą grupą, w parach, indywidualna
Środki dydaktyczne: treść zagadki -„Bal”, ilustracje i zdjęcia przedstawiające karnawał w Polsce i w innych krajach, globus, emblematy masek, koraliki, piórka, wstążki, cekiny, papier kolorowy, bibuła, klej; płyta z muzyką charakterystyczną dla Brazylii, balony, płyta z nagraniem: „Polki”
Przebieg:
1.Wprowadzenie do tematu zajęć zagadką:
Najbardziej znany jest sylwestrowy,
Może być też karnawałowy.
Zawsze wesoły i roztańczony,
Kopciuszek był nim zachwycony
Rozwiązanie zagadki przez dzieci- „Bal”
2. Rozmowa z dziećmi na temat okresu, w którym najbardziej hucznie i kolorowo urządza się bale – wyjaśnienie znaczenia słowa: karnawał.
Omówienie jak przebiega karnawał w naszym kraju, kiedy się zaczyna i kiedy się kończy.
3. Podanie przez nauczycielkę nazw państw, które słyną z hucznych i kolorowych karnawałów: Brazylia (Rio de Janeiro), Włochy (Wenecja), Stany Zjednoczone Ameryki (Nowy Orlean). Pokaz zdjęć i ilustracji przedstawiających omawiane miejsca podczas okresu karnawału.
3. „ Karnawałowa przygoda”- nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnej podróży samolotem do wyznaczonych miejsc. Pokazuje na globusie skąd wyruszają oraz cel podróży. W Sali wyznaczone są przygotowane kąciki obrazujące poszczególne kraje.
• Pierwszy lot odbywa się do Włoch. Nauczyciel włącza muzykę , która jest sygnałem do rozpoczęcia lotu. Dzieci ustawione w rzędzie ilustrują ruchem lot samolotu. Po wylądowaniu w Wenecji, dzieci zostają zapoznane z najciekawszymi miejscami w Wenecji na podstawie zdjęć, a ich zadaniem jest ozdobienie maski na wzór maski weneckiej zaprezentowanej przez nauczycielkę. Po wykonanym zadaniu dzieci w maskach wsiadają do samolotu.
• Następny lot odbywają do Brazylii . Nauczycielka podaje kilka ciekawostek na temat tego kraju. Po zapoznaniu z tym krajem oraz tradycją karnawałową, dzieci wykonują taniec do brazylijskiej muzyki.
• Ostatnim celem podróży są Stany Zjednoczone, w których dzieci po poznaniu charakterystycznych miejsc dla tego kraju oraz zwyczajów karnawałowych wykonują w parach taniec z balonami.
4. „Powrót do Polski”- Wypowiedzi dzieci na temat: które odwiedzone miejsce najbardziej im się podobało i dlaczego.
5. „Poleczka” - zaproszenie do wspólnego tańca. Dzieci tańczą w rytm poleczki. Podziękowanie za udział w zajęciach.