Scenariusz zajęć w grupie rewalidacyjno- wychowawczej.
Termin: 13.11.2014 r.
Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Łukasik
Temat zajęć: Stymulacja wzrokowo- słuchowo- dotykowa.
Rodzaj zajęć: rewalidacyjno- wychowawcze
Czas trwania zajęć: 30 min.
Liczba uczestników zajęć: 2
Cele szczegółowe zajęć:
- nawiązanie kontaktu z dzieckiem dostosowanego do jego możliwości i poziomu funkcjonowania (wzrokowego, dotykowego, werbalnego)
- wzmacnianie wszelkich przejawów aktywności dziecka w kontakcie z dorosłym
- stymulacja wybranych zmysłów
Metody pracy: praktycznego działania, zabawowa
Formy pracy: zindywidualizowana
Pomoce dydaktyczne : książeczki z serii „Dotknij i poczuj”
Przebieg zajęć:
Nauczyciel pracuje z dziećmi indywidualnie, starając się wydłużać czas aktywności dziecka, ale i uwzględniając jego samopoczucie i stan psychiczny w danym dniu oraz indywidualny poziom męczliwości. Zajęcia maja sprawiać radość i być przyjemnością.
Na początku nauczyciel nawiązuje kontakt z poszczególnymi uczestnikami zajęć, wita się wymawiając głośno i wyraźnie imię dziecka i podając mu rękę. Potem pomaga usiąść dziecku na materacu, siada naprzeciwko niego i wita się za pomocą wierszyka, w którym również wyraźnie akcentuje imię dziecka: „ Czy Justyna jest dziś z nami? Tak, Justyna jest dziś z nami, więc witamy ją brawami! Brawo, brawo, brawo Justyna przyjechała do szkoły! (bierzemy w swoje dłonie dłonie dziecka i pomagamy mu klaskać) . Justyna przyjechała do ...., do....., do....( tu wymieniamy imiona obecnych na zajęciach dzieci i imię pani, również pomagając klasnąć raz przy każdym z nich)”. Chwalimy dziecko głośno i głaszczemy po twarzy lub dłoni za gotowość do kontaktu i współpracy.
Siadamy przed dzieckiem, albo obok niego, a jeśli trzeba je w pozycji siedzącej asekurować lub zabezpieczać- za nim, obejmując ramionami i nogami i zaczynamy razem oglądać książeczki z serii „Dotknij i poczuj”. Najpierw czytamy dziecku głośno treść, dając jednocześnie czas na obejrzenie ilustracji znajdującej się na danej stronie, potem jeszcze własnymi słowami opisujemy ilustrację lub pokazujemy palcem wyróżnione jej elementy np. „Zobacz, tutaj jest brzuszek kaczuszki, zobacz jaki mięciutki”. Pomagamy przy tym dziecku dotknąć całą dłonią lub palcami poszczególnych faktur. W ten sposób staramy się z dzieckiem ,, obejrzeć i poczuć” co najmniej dwie różne książeczki.
Na zakończenie zajęć, chwalimy po kolei dzieci za piękna pracę i w nagrodę dajemy im do zabawy ulubione zabawki dźwiękowe, zachęcając do samodzielnej nimi manipulacji i uruchamiania lub pomagając im w wydobywaniu z zabawek różnych dźwięków i melodyjek.