Scenariusz zajęć w grupie rewalidacyjno- wychowawczej.
Termin: 13.10.2014 r.
Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Łukasik
Temat zajęć: Stymulacja wybranych zmysłów.
Rodzaj zajęć: rewalidacyjno- wychowawcze
Czas trwania zajęć: 60 min.
Liczba uczestników zajęć: 4
Cele szczegółowe zajęć:
-stworzenie odpowiednich warunków pracy z poszczególnymi wychowankami
- dostosowanie metod i form pracy do indywidualnych potrzeb, możliwości i preferencji dzieci
-stymulacja dwóch wybranych zmysłów (najlepiej i najsłabiej funkcjonujących u konkretnego dziecka)
Metody pracy:
stymulacja polisensoryczna, elementy masażu wg Shantala, stymulacja punktów neuromotorycznych twarzy wg Castillo- Moralesa, elementy relaksacji
Formy pracy: zindywidualizowana
Pomoce dydaktyczne:
olejek do masażu, wałek rehabilitacyjny, proste instrumenty typu dzwonek, grzechotka, bębenek, zabawki z elementami świecącymi, świecąca kula, latarka itp. płyta z muzyką relaksacyjną
Przebieg zajęć:
W zajęciach uczestniczy czworo wychowanków, dzieci mają dość duże ograniczenia ruchowe (różne postaci mpdz.), dlatego konieczne jest zindywidualizowane podejście do każdego z nich, uwzględniające możliwości ruchowe, preferencje i potrzeby wychowanków uczestniczących w zajęciach. Podstawą pracy jest znajomość dzieci- ich upodobań, mocnych i słabych stron, obserwowanie reakcji i podążanie za dzieckiem we wszelkiej aktywności.
Równie ważnym aspektem jest stworzenie odpowiednich warunków do pracy z dziećmi:
-zapewnienie wygodnej i bezpiecznej pozycji do ćwiczeń, dostosowanej do indywidualnych upodobań i możliwości dziecka tak, by mogło maksymalnie uczestniczyć w proponowanych aktywnościach
-nawiązanie z dzieckiem kontaktu: wzrokowego, dotykowego lub werbalnego
- reagowanie na komunikaty zwrotne i wzmacnianie ich ( wykorzystanie odpowiedniej mimiki twarzy, tonacji czy natężenia głosu, rodzaju dotyku w relacji z dzieckiem-zarówno w jej inicjowaniu, jak i wzmacnianiu nimi komunikatów zwrotnych ze strony dziecka).
Stymulacja dwóch wybranych zmysłów:
Michalina:
- stymulacja zmysłu dotyku: nauczyciel układa dziewczynkę w pozycji leżącej na plecach na materacu , następnie siada tak, by jej głowę mieć między swoimi nogami i by w razie potrzeby zabezpieczyć jej ręce podczas wykonywania masażu twarzy. Po rozgrzaniu dłoni i nałożeniu oliwki przystępuje do stymulacji dotykowej twarzy, czyli masażu twarzy oraz stymulacji punktów neuromotorycznych wg Castillo- Moralesa. Podczas wykonywania masażu mówi do dziewczynki spokojnym, przyciszonym głosem, chwali ją .
- stymulacja przedsionkowa: nauczyciel pomaga dziecku usiąść na materacu, a następnie delikatnie podciąga je na wałek rehabilitacyjny, tak by leżało na nim w poprzek górną częścia ciała, nogi zgięte w kolanach spoczywają na podłodze, ręce po drugiej stronie wałka dotykaja podłoża. W tej stabilnej, bezpiecznej i wygodnej dla dziecka pozycji, kołysze je do przodu i do tyły oraz na boki, cały czas asekuruje dziecko, by nie sturlało się z wałka oraz głośno i wyraźnie nazywa kierunki w jakich porusza się dziecko.
Łukasz:
- stymulacja dotykowa: chłopiec leży na plecach na materacu, nauczyciek klęka obok niego i wykonuje elementy masażu wg Shantala klatki piersiowej, brzucha i obu ramion. W trakcie masażu stara się różnicować rodzaj i siłę nacisku, jednocześnie obserwuje reakcje chłopca, by się na bieżąco do nich dostosować, podtrzymuje też kontakw wzrokowy i werbalny z dzieckiem, odpowiadając zachętą na próbu wokalizacji z jego strony.
-stymulacja przedsionkowa: nauczyciel podnosi dziecko z materaca i delikatnie układa je przodem wzdłuż wałka rehabilitacyjnego, cały czas podtrzymuje dziecko by nie spadło, po czym kołysze je do przodu i do tyłu oraz na boki, głośno i wyraźnie nazywając kierunki w jakich porusza się dziecko.
Maciej:
- stymulacja dotykowa dłoni: chłopiec półsiedzi wygodnie na pufie, nauczyciel klęka obok niego i wykonuje masaż dłoni. Zaczyna od zabaw paluszkowych, które chłopiec bardzo lubi („Ten pierwszy to nasz dziadziuś”...,,Auto do myjni przyjechało”...), po czym do stymulacji dotykowej dłoni wykorzystuje przedmioty o różnej fakturze ( gąbki, myjki, rolery, piłki z wypustakami itp.), różnicuje też siłę nacisku i obserwuje reakcje dziecka na różne rodzaje dotyku.
- stymulacja wzroku: nauczyciel siada przed chłopcem i pokazuje mu po kolei kilka przedmiotów: świecącą kulę, latarkę z włączonym światłem, podświetloną zabawkę- żyrafę. Każdy z przedmiotów umieszcza najpierw na wysokości wzroku, tak by dziecko na kilka sekund skupiło na nim spojrzenie, po czym powoli przesuwa na boki ( w linii poziomej) i do góry i na dół ( w linii pionowej), zachęcając do śledzenia jego ruchu. Chwali głośno i z entuzjazmem każdy sukces chłopca.
Mateusz:
- stymulacja dotykowa twarzy: chłopiec leży na plecach na materacu, nauczyciel siada tak, by jego głowę mieć między swoimi udami. Po rozgrzaniu dłoni i nałożeniu oliwki przystępuje do stymulacji dotykowej twarzy, czyli masażu twarzy oraz stymulacji punktów neuromotorycznych wg Castillo- Moralesa. Cały czas mówi do dziecka cicho i uspokajająco.
- stymulacja słuchowa- chłopiec nadal leży na plecach na materacu, nauczyciel klęka obok niego i wykorzystuje proste instrumenty ( np. grzechotka, dzwonek, bębenek), by wydawanym przez nie dźwiękiem zwrócić uwagę dziecka, skłonić je do odwrócenia głowy w kierunku źródła dźwięku ( lokalizowanie źródła dźwięku). Różnicuje też natężenie dźwięku mówiąc: „Gramy cicho” albo „ Gramy głośno”.
Przez cały czas nauczyciel obserwuje reakcje dziecka i stara się maksymalnie wykorzystać jego gotowośc do kontaktu, chwali też każdy sukces albo przejaw inicjatywy ze strony dziecka.
Na zakończenie zajęć, układa każde z dzieci w ulubionej przez nie pozycji i włącza płytę CD z muzyką relaksacyjną- jest to czas odpoczynku, odprężenia, wyciszenia się po pracy.