SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
Prowadzący: Joanna Goszko
Grupa dzieci: 5 latki
Temat ośrodka tygodniowego: ,,Kraina bajki”
Temat dnia: ,,Książka moim przyjacielem”
Data: 14.04.2014r
Czas: 35 min
Cele ogólne:
budzenie zainteresowania czytaniem i pisaniem warunkującym możliwość poznawania ciekawych książek, w tym utworów literatury dziecięcej
utrwalanie umiejętności matematycznych
Cele operacyjne:
potrafi określić dzień tygodnia, porę roku, pogodę – dokonać obserwacji
uważnie słucha opowiadań i bajek
przelicza liczebnikami głównymi i porządkowymi
potrafi napisać swoje imię i nazwisko po śladzie lub wykropkowanych literach ( z niewielką pomocą nauczyciela)
wyraża muzyką ruchem
układa obrazek z części
Metody:
-czynne: zadań stawianych do wykonania
słowne: opowiadanie, rozmowa, objaśnienia,instrukcje
oglądowe: obserwacja i pokaz, ilustracje,
Forma:
-indywidualna: dostosowana do potrzeb i możliwości uczniów
-zbiorowa: wspólna zabawa i ćwiczenia
-grupowa: wspólna zabawa
Środki dydaktyczne:
-książeczki z biblioteczki klasowej, m.in.:,,Piękna i bestia”,,,Kot w butach”, ,,Śpiąca królewna”itp., symbole pogody , magnetofon, płyta z muzyką: ,,Rączkę mi daj”, ,,Głowa ramiona...”,
blok techniczny, kartoniki z liczbami od1 do 10, różne figury , litery , przybory plastyczne, puzzle przedstawiające okładkę książki, ołówek
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Przywitanie .Zaproszenie dzieci na środek w celu przywitania się przy piosence:,,Rączkę mi daj”. Następnie przypomnienie przez dzieci jaki dziś dzień tygodnia, pora roku oraz określenie aktualnej pogody.
Zabawy muzyczno -ruchowe. Następnie dzieci bawią się przy muzyce,,Głowa, ramiona...”. Wszystkie dzieci stają w kółeczku i uważnie słuchają, bo gdy usłyszą nazwę części ciała muszą ją wskazać.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć - zabawa :,, Czarodziejski worek”. Wszyscy siedzimy w kółeczku, natomiast pani, jest w środku koła i trzyma worek. Nauczycielka informuje dzieci, że w tym worku ma różne przedmioty a wśród nich jest jedna książka. Prosi chętną osobę, aby włożyła rękę do worka( nie zaglądając do niego) i za pomocą dotyku wśród wszystkich przedmiotów odnalazła książeczkę.
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
3. Zabawa - Co wiemy o książkach? Nauczyciel przypomina dzieciom o wczoraj odbytej wycieczce do biblioteki . Prosi, aby po kolei dzieci podeszły do biblioteczki, która znajduje się w sali i wybrały po jednej książeczce. Następnie układamy je w jednym miejscu na dywanie i siadamy tworząc koło. Oglądamy je. Nauczyciel zadaje pytania:
Czym różnią się od siebie książeczki?
Czy są tej samej wielkości?
Czy są tej samej grubości?
Czy mają takie same kolory?
Gdzie możemy kupić książkę?
Gdzie możemy wypożyczyć książkę?
W jaki sposób dbamy o nasze książki, żeby ich nie zniszczyć?
Dzieci odpowiadają.
4. Zabawa dydktyczno – polonistyczna. Chętna osoba losuje jedną książeczkę , a nauczyciel ją czyta . Dzieci siedzą i słuchają tekstu. Po przeczytaniu, pani pokazuje ilustracje i zadaje pytania na temat wysłuchanego przez dzieci opowiadania.
5. Praca przy stolikach -zabawy matematyczne( liczenie), zabawy polonistyczne ( przygotowanie do nauki pisania)
Nauczyciel zaprasza wszystkie dzieci do stolików pokazuje i objaśnia w jaki sposób będą tworzyć książeczki.
Ćwiczenie 1. Dzieci dostają kartki, składają na pół , zszywają zszywaczem i tworzą książeczkę. Wyciętymi różnymi figurami tworzą w książeczce ilustracje: kwiaty, zwierzątka domki itp.
Ćwiczenie 2. Na stronie tytułowej z pomocą nauczyciela piszą swoje imię i nazwisko ( po wykropkowanych literach lub po śladzie).
Ćwiczenie 3. Nauczyciel rozdaje kopertę z cyframi od 1 do 10 i wspólnie dzieci numerują strony. Pani pokazuje 1, dzieci wyszukują tą cyfrę i głośno powtarzając przyklejają na pierwszą stronę swojej książeczki, pani pokazuje 2, dzieci wyszukują 2 i głośno powtarzając przyklejają na drugą stronę książki, pani pokazuje 3..itd.
6. Układanie puzzli w grupach. Następnie dzieci w grupach dostają podzielony na części obrazek (obrazek książeczki o różnej wielkości i kształcie) układają ją w całość.
7. Przygotowanie do nauki czytania. Dzieci dostają szablon z napisem KSIĄŻKA oraz rozsypankę literową. Pod szablonem układają wyraz.
Dzieci czytają całościowo podpis do obrazka.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
8.Podsumowanie. Dzieci układają swoje książeczki na półce. Następnie siadają na dywanie. Pani pyta co podczas naszych zabaw podobało się najbardziej. Dzieci wypowiadają się. Nauczyciel dziękuje wszystkim za wspólną zabawę.