Scenariusz obchodów Dnia Pluszowego Misia w Przedszkolu Miejskim nr 11
z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach
Cele ogólne :
- kultywowanie tradycji związanej z obchodami Dnia Pluszowego Misia
- integrowanie społeczności przedszkolnej
Cele szczegółowe :
dziecko:
- zna historię Misia Uszatka
- uważnie ogląda inscenizację
- aktywnie uczestniczy w proponowanych zabawach
Przebieg spotkania :
1. Przywitanie gości i Misia Uszatka – głównego bohatera uroczystości
2. Przedstawienie historii Misia Uszatka – jak znalazł się wśród dzieci (nauczycielka odgrywająca rolę misia)
3. Wiersz „Urodziny Misia Uszatka” – w wykonaniu dzieci z grupy „Misiaki”
Urodziny Misia Uszatka (autor Karolina Kupiec)
Czy wy wiecie co jest dziś?
Urodziny ma nasz Miś!
Jest milutki, okrąglutki
I od rana wesolutki.
Do przedszkola z nami chodzi
Chociaż lubi czasem psocić.
Jedno uszko ma klapnięte
I policzki uśmiechnięte
Bardzo mądry jest nasz miś
Cały miodek zjadł już dziś
Wszystkie dzieci go kochają
I na bajkę zapraszają.
4. Wysłuchanie piosenki z filmu ,,Miś Uszatek”
Na dzień dobry, do widzenia
Miś pluszowy śpiewa wam
Mówią o mnie Miś Uszatek
Bo klapnięte uszko mam
Ref. Jestem sobie mały miś, gruby miś
Znam się z dziećmi nie od dziś
Jestem sobie mały miś, śmieszny miś
Znam się z dziećmi nie od dziś.
Do przedszkola co dzień chodzę
Bo kolegów tutaj mam
Lubię uczyć się i bawić
I nie jestem nigdy sam
Ref. Jestem............
5. Inscenizacja „Przygoda Misia Uszatka i jego przyjaciół z jeżem”
MIŚ USZATEK:
Dzień dobry! Miś Uszatek wita was. A oto moi przyjaciele:
(Wszystkie postacie witają widownię)
Hej! Laleczko
Hej! Zajączku
A oto zwierzaki z naszej paki:
- hau, hau – piesek Kruczek
- chrum, chrum – prosiaczek
- kukuryku – kogucik
- kwa, kwa – kaczuszka
- i kolczasty zwierz : jeżyk
Znacie już moich przyjaciół, czas zacząć przedstawienie pt. „Przygoda Misia Uszatka i jego przyjaciół z jeżem”.
LALECZKA:
Wszyscy przyjaciele Misia Uszatka bardzo się bali, gdy na podwórku jeża spotkali
WSZYSCY:
A jeż leży i wciąż się jeży.
ZAJĄCZEK :
Mocno się skręcił w kulę kolczastą, każde dotknięcie może zadrasnąć.
WSZYSCY:
A on leży i jeszcze bardziej się jeży.
LALECZKA :
Ostre igliska nastawił dziko, spłoszone kury zbiegły z kurników.
KRÓLIKI:
Hej, hej
KRÓLIK I:
Co to za zwierz? Ostre kolce sterczą mu. Ja się boję!
KRÓLIK II:
I ja też! Lepiej uciekajmy! W nogi!
ZAJĄCZEK :
A on leży i coraz bardziej się jeży.
LALECZKA :
Przyszła kaczka z sadzawki i prosiak z kałuży.
KACZKI:
Kwa, kwa, kwa
Jaki brzydki zwierz! Nie chcemy go tu! Prosiaczku przepędź go!
PROSIACZEK:
Dałbym mu radę jakbym był duży! Zostawmy go, lepiej chodźmy się pluskać w kałuży.
ZAJĄCZEK :
A jeż leży i wciąż się jeży.
LALECZKA:
Przybiegł piesek Kruczek, zawarczał, zagdakał kogut.
KOGUT:
Kukuryku! Uciekaj zaraz!
PIESEK KRUCZEK:
Hau, hau! Brzydalu! Wrogu!
ZAJĄCZEK :
A on ani drgnie, tylko jeży się.
PIESEK KRUCZEK :
Czego ten zwierzak tu od nas chce!?
LALECZKA :
Nagle zwierzęta zobaczyły Misia Uszatka z daleka, jak wylizywał słoiczek miodu i zawołały.
WSZYSTKIE ZWIERZĄTKA:
Chodź Misiu Uszatku, okropne rzeczy tutaj się stały! Okropne zwierzę okropnie straszy! Leży i na nas swe igły jeży!
ZAJĄCZEK :
Miś Uszatek pomyślał, podrapał się w uszko, podszedł odważnie w jeżyka stronę. Podszedł bliziutko, postał chwileczkę i dotknął jeża łapką troszeczkę.
LALECZKA:
Łapką ciepłą i delikatną, bez pazurków, łagodną łapką.
WSZYSCY:
I jeż cały się rozjeża i mówi do Misia Uszatka.
JEŻ:
Wiesz, tak bardzo się bałem, bo one wszystkie na mnie krzyczały!
ZAJĄCZEK :
Podbiegł piesek, przyszła kaczuszka, kogucik, prosiaczek. I każdy z bliska jeża oglądał, szary brzuszek, węszący nosek.
A jeż pozwalał i mówił :
JEŻ:
Proszę, proszę...
WSZYSCY:
Bardzo się dziwił każdy zwierzak. Co tak zmieniło naszego jeża!?
6. Pląs „Dwa misie”
Misie dwa, misie dwa, misie dwa
Misie szare, misie bure obydwa
I kochają się te misie, przytulają sobie pysie
Misie szare misie bure obydwa.
7. Quiz do wiersza Ł. Dębskiego i A. Kaszuby-Dębskiej ,,Miś”-
( nauczycielki i dzieci )
Każde z dzieci wie to dziś
Co to jest takiego MIŚ
Ale jest też mały Krzyś
Który nie wie, co to miś?
Wyjaśnijcie może z nami
Jak to jest z tymi misiami?
Kiedy ja zadam pytanie
Odpowiedzcie szybko na nie
( Nauczycielka pyta dzieci a one odpowiadają)
Czy miś skrzydła ma i rogi?
Nieeee.......
Czy sto nóg jak u stonogi?
Nieeee.......
Czy miś lubi grać na flecie?
Nieeee......
Wstaje zimą a śpi w lecie?
Nieeee.......
Czy ma miś w uszach dzwonki?
Nieeee.......
Czy poluje na biedronki?
Nieeee.......
Czy się może drażnić lubi?
Nieeee.......
Czy jak wąż ubranie gubi?
Nieeee......
Czy chce w zoo żyć lub w cyrku?
Nieeee......
Czy śpi w domu na swym wyrku?
Nieeee......
Macie dzieci dużo racji
I o misiu informacji
Aż się z ciekawości kręcę
Kto wie coś o misiu więcej
Czy ma futro zamiast skóry?
Taaaak.....
Duże zęby i pazury?
Taaaak......
Lubi się do uli skradać?
Taaaak.....
Lubi pstrągi z Brdy zajadać?
Taaaak......
Czy zapada w sen zimowy?
Taaaak....
A czy większy jest od sowy?
Taaaak....
Cóż, to chyba koniec
I pomyślmy...
Gdy tak patrzę w błękit nieba
Przyznam, bo to przyznać trzeba
Chociaż bardziej lubię jeże
MIŚ – to całkiem fajne zwierzę
8. Pląs „Niedźwiadek”
Lewa łapka, prawa łapka
Ja jestem niedźwiadek
Lewa nóżka, prawa nóżka
A to jest mój zadek.
Lubię miodek, kocham miodek
Podbieram go pszczółkom
Lewą łapką, prawą łapką
Albo ciągnę rurką
9. Pląs „Gdy szczęśliwy jesteś”
Gdy poczujesz szczęścia smak , z Kubusiem klaszcz!
Gdy poczujesz szczęścia smak, z Kubusiem klaszcz!
Kiedy szczęścia smak poczujesz,
pokaż nam to tak jak umiesz,
gdy poczujesz szczęścia smak z Kubusiem klaszcz !
Gdy poczujesz szczęścia smak z tygryskiem skacz!
Gdy poczujesz szczęścia smak z tygryskiem skacz!
Kiedy szczęścia smak poczujesz,
pokaz nam to tak jak umiesz,
gdy poczujesz szczęścia smak z tygryskiem skacz !
Kiedy szczęścia smak poczujesz skacz i klaszcz !
Kiedy szczęścia smak poczujesz skacz i klaszcz !
10. Zabawa przy piosence „Jadą, jadą misie”
11. Słodki poczęstunek – misiowe żelki
Opracowały :
Aleksandra Flajszer
Jolanta Jarzębowska