Scenariusz zajęć „W krainie kolorów”
Data: 16.01.2015 r.
Prowadząca:
Grupa: 3 – latki
Temat zajęć: „Poznajemy kolor niebieski”
Cele ogólne:
- utrwalenie nazwy koloru niebieskiego
- integracja dzieci z całą grupą
- podnoszenie sprawności koordynacji wzrokowej i słuchowej
Cele szczegółowe:
- dziecko wyszukuje w sali niebieskie przedmioty
- dziecko przestrzega zasad bezpiecznej zabawy w grupie
- dziecko potrafi wyciągnąć wnioski
- dziecko
Metody pracy:
- zabawowa
- zadaniowa
- burza mózgów
- badawcza
Forma pracy:
- praca z całą grupą
Pomoce dydaktyczne:
-niebieskie koszulki dla każdego dziecka, niebieskie przedmioty przyniesione z domu przez każde dziecko, maskotka zająca „Tupa” przyjaciela dzieci, 3 szklane szklanki, butelka plastikowa, litr wody, opakowanie 12 kolorów farb plakatowych, pędzelek, plastikowe podstawki, niebieskie pompony, miska z wodą, piłka plastikowa, korek lub styropian, samochód, moneta 2 złotowa, kawałek kartki papieru
Przebieg zajęć:
1. Powianie przez nauczycieli wszystkich dzieci piosenką. Wspólne odśpiewanie piosenki.
„Dzień dobry, dzień dobry, dzień dobry dzieci.
Już słonko na niebie dla wszystkich świeci.
Zróbmy szybko koło, bawmy się wesoło.
Dzień dobry, dzień dobry, dzień dobry dzieci”.
2. Rozwiązanie zagadki o kolorze, o jakim mowa będzie dzisiejszego dnia.
To kolor nieba, morza i rzeki.
Pomyśleć trzeba by zagadkę odgadnąć. (niebieski)
3. Wszystkie dzieci zakładają na siebie niebieskie koszulki.
4. „Tup szuka niebieskich przedmiotów”. Nauczycielki tłumaczą dzieciom, że ich przyjaciel zając Tup uciekał do norki i zgubił wszystkie niebieskie rzeczy które niósł w koszyku. Nauczycielki proszą dzieci by odnalazły w sali wszystkie niebieskie rzeczy.
5. „Podróż do morskiej krainy”. Dzieci siadają na rozłożonym kocu na dywanie, każde otrzymuje niebieski pompon. Dzieci pomponami i ruchem ciała naśladują pogodę panującą nad morzem.
6. „Butelka”. Nauczyciel bierze butelkę napełnioną do połowy wodą, daje do niej odrobinę farby plakatowej. Dzieci obserwują zachowanie farby w wodzie i wspólnie wyciągają wnioski.
7. „Pływa, nie pływa”. Dzieci samodzielnie prowadzą doświadczenie wkładając do miski z wodą wybrane przedmioty. Następnie wyciągają wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia i mówią jakie przedmioty pływają, a jakie się utrzymują na wodzie.
8. „Jaka farba da kolor niebieski”. Nauczyciel miesza ze sobą dwa kolory, które wskażą dzieci. Następnie obserwują, które połączenie kolorów sprawi, że otrzymamy kolor niebieski.
9. Wodna muzyka”. Nauczyciel ustawia na stole trzy kubki z wodą. Następnie do każdego z nich wlewa inną ilość wody. Następnie dzieci uderzając delikatnie łyżeczką, sprawdzają, jakie dźwięki wydobywają się ze szklanek.
10. Podziękowanie za zabawę.