Scenariusz lekcji matematyki w klasie 4
1. Przedmiot Matematyka
2. Miejsce odbywania zajęć: Szkoła Podstawowa
3. Temat jednostki lekcyjnej Rzymski system zapisywania liczb
4. Cele lekcji:
a) ogólne
• kształtowanie umiejętności stosowania znaków rzymskich przy rozwiązywaniu zadań,
• rozwijanie zainteresowań matematycznych.
b)szczegółowe
• zapisuje liczby za pomocą znaków rzymskich,
• odczytuje liczby zapisane za pomocą znaków rzymskich,
• korzysta z informacji podanych w prezentacji multimedialnej.
• poznaje i stosuje nowe znaki rzymskiego systemu zapisywania liczb (L, C, D, M),
• stosuje zasady zapisywania liczb w systemie rzymskim,
• wykorzystuje znaki rzymskie do zapisywania dat, wieków, numerów rozdziałów itd.
5. Metody pracy nauczyciela metoda praktyczna, opis z pokazem, metoda laboratoryjna, wykład informacyjny
6. Środki dydaktyczne: podręcznik z ćwiczeniami, sprzęt komputerowy, projektor,
7. Forma organizacji pracy uczniów praca indywidualna
8. Czas trwania lekcji 45 minut
9. Prowadzący lekcję: Edyta Stanisławska
Ogniwa lekcji Przebieg lekcji Czas
Czynności nauczyciela Czynności ucznia
I. Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego
• Przywitanie się z klasą,
• Sprawdzenie listy obecności,
• Podanie tematu lekcji.
II. Poznanie faktów i opracowanie nowego materiału • Nauczyciel podaje cele zajęć.
• Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie z podręcznika wprowadzenia do tematu
• Nauczyciel wyświetla na ekranie prezentację multimedialną dotyczącą tematu lekcji.
III. Kształtowanie pojęć
• Nauczyciel wyświetla krótki film edukacyjny dotyczący zastosowania znaków rzymskich oraz zasad odczytywania oraz zapisywania liczb w systemie rzymskim.
IV. Wiązanie teorii z praktyką
• Nauczyciel wyświetla na ekranie tablicy interaktywnej zadania (zadania 2,3,4 strona 94,95 –podręcznik Matematyka wokół nas).
• Uczniowie podchodzą do tablicy interaktywnej i rozwiązują poszczególne zadania.
V. Kształtowanie umiejętności
• Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie następnych zadań z podręcznika: zadanie 5,6)
VI. Utrwalenie wiadomości
• Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie krótkich ćwiczeń na stronie internetowej matzoo.pl
• Uczniowie podchodzą do tablicy interaktywnej i rozwiązują poszczególne zadania.
VII. Kontrola i ocena
• Nauczyciel kontroluje poprawnie wykonane ćwiczenia przez uczniów.
• Nauczyciel zadanie domowe.
• Uczniowie pokazują nauczycielowi poprawnie wykonane ćwiczenia. 2 minuty