SCENARIUSZ SPOTKANIA ANDRZEJKOWEGO
W GRUPIE 3 - 4 LATKÓW
Dzieci są w sali, w której stworzono odpowiedni nastrój pełen tajemniczości: oświetlenie przyciemnione, okna przysłonięte roletami. Dekoracja sali zawiera także symbole czarownic, kluczy, świec, czarnych kotów, duszków, by podkreślić charakter wróżb.
Temat: Andrzejkowe wróżby.
Cel ogólny:
- kształtowanie postawy szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego
Cele szczegółowe
Dziecko:
- zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe
- wykonania zadania w określonym czasie (zegar daltoński)
- zwraca się o pomoc do „prawej ręki” nauczyciel
- poszerza zasób słownictwa
- umie wyrażać uczucia i przeżywać radość zabawy z innymi – kolegą z pary w/g założeń daltońskich
- integruje się w zabawie i umie współdziałać z grupą kolegów i koleżanek
- wdraża się do uważnego słuchania (3 latki ), uważnie słucha (4latki)
Metody:
1. czynne: praktyczne działanie (pedagogika zabawy)
2. słowne: rozmowa
3. oglądowe: pokaz
Formy:
- grupowa
- w parach
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- miska z wodą, jednogroszówki
- klucz, stopiony wosk
- kapcie
- emblematy z przepowiedniami
- samoprzylepne serca z imionami
- cukierki w czarodziejskim pudełku, gazety
- zegar daltoński, sygnalizator daltoński
- wystrój sali: balony, sylwety czarnych kotów, czarownic, kluczy, znaki zodiaku, przysłonięte okna
- nagłośnienie
PRZEBIEG SPOTKANIA
1. Powitanie wszystkich zgromadzonych osób przez wszystkie nauczycielki.
2. Ustawienie zegara daltońskiego na czas zabawy – 1 godzina
3. Wyjaśnienie celu spotkania oraz opowiedzenie legendy o wróżbach...
Dzisiaj są „Andrzejki” – jest to dzień, w którym swoje święto mają wszyscy, którzy mają na imię Andrzej. Jest to także wieczór wróżb i czarów. Dawno temu andrzejkowe wróżby traktowano poważnie, jednak w dzisiejszych czasach do wróżb podchodzi się z przymrużeniem oka i uważa za wesołą zabawę.
4. Wspólny taniec dzieci na powitanie – muzyka z płyty CD
5. Wprowadzenie do wróżb.
Czas rozpocząć wróżby. Aby wróżby się spełniły musimy złożyć dary. Na środku sali stoi miska z wodą. Każde dziecko otrzymuje 1 grosz. Dzieci podchodzą i wrzucają monety do miski wypowiadając wraz z nauczycielką zaklęcie:
„Hokus- pokus, czary – mary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary!”
WRÓŻBY
1. Wychodzenie bucików za próg.
Dzieci zdejmują kapcie i ustawiają jeden za drugim. Osoba, której kapeć pierwszy znajdzie się za drzwiami pojedzie na daleką wycieczkę.
2. Kim będę w przyszłości?
Na stole są talerze, pod którymi ukryte są różne przedmioty. Wybrany przez uczestników przedmiot wskaże im, kim będą w przyszłości:
- pędzel – malarz
- grzebień – fryzjer
- długopis – pisarz
- moneta – milioner
- termometr – pielęgniarka
3. Los szczęścia.
Dzieci losują z kapelusza czarodziejki losy, na których są narysowane symbole gwiazdy – będziesz znaną gwiazdą piosenki lub filmu, palma – pojedziesz w daleką podróż, książka – będziesz czytać lub dostaniesz książkę, banknoty – będziesz mieć dużo pieniędzy, korona – pójdziesz na wielki bal itp.
4. Zabawa przy muzyce: „Taniec na gazecie z wybrańcem serca” – czas tańca określa zegar, 4 latki tańczą w ustalonych parach ( w/g harmonogramu współpracy w parach)
Dzieci losują serduszka z imionami innych dzieci i dobierają się parami. Każda para otrzymuje gazetę i rozkłada ja na dywanie. Pary tańczą na gazecie w rytm muzyki tak, aby nie spaść. Kiedy umilknie muzyka, n-l pokazuje jak złożyć gazetę na pół i zapala na sygnalizatorze światło czerwone (patrz i pomyśl jak to zrobić), gdy zapali światło żółte można jak się nie wie jak to zrobić zapytać kolegi, gdy zapali się światło zielone można składać gazetę lub poprosić panią o pomoc. Ponownie znów rozpoczyna się taniec. Dzieci, które spadną z gazety odpadają. Wygrywa ta para, która najdłużej tańczy na gazecie.
5. „Cukierkowa wróżba”
Wszystkie dzieci zgniatają gazety, na których tańczyły, wrzucają do czarodziejskiego pudełka i siadają w kole. Nauczyciel czaruje pudełko „Hokus- pokus, czary – mary, niech się spełnią andrzejkowe czary!”. Następnie otwiera pudełko z drugim dnem i pokazuje dzieciom co wyczarował (cukierki). Dzieci losują cukierki, które były ukryte w czarodziejskim pudełku i je zjadają.
6. „Zabawa z krzesełkami” – udział bierze po pięcioro dzieci z każdej grupy
Na środku sali stoją krzesełka ustawione w kole, oparciami o siebie ( o jedno mniej niż liczba uczestników). Wszyscy tańczą w koło w rytm muzyki. Gdy muzyka umilknie, dzieci zajmują miejsce na krzesełku. Kto nie zdąży usiąść – odpada. Wygrywa jedna osoba.
7. „Lanie wosku” – dla każdej grupy jedna wróżba
Teraz będą wróżby dla każdej z grup, zobaczymy co nas czeka niedługo, może prezent od Mikołaja, może wycieczka. Przez duży klucz przelewamy gorący wosk do zimnej wody, gdy zastygnie i zrobi się twardy delikatnie do wyjmujemy i oglądamy co nam wyszło.
8. Wspólna zabawa andrzejkowa przy muzyce – węże, pociągi, koło, pary
(4 latki wg planu daltońskiego – współpraca w parch) itp.
9. Słodki poczęstunek w salach grup.
10.”Klucz” – wykonanie zadania
4 latki
Wycinanie i ozdabianie dowolnymi elementami sylwet klucza ( określony czas, uwzględniona rola „prawej ręki”) – praca w parach
3 latki
Kolorowanie sylwety klucza