Numer: 26095
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przygody czarodziejskiej kropli wody - zabawy ukierunkowane na rozumienie zjawisk przyrodniczych związanych z obiegiem wody w przyrodzie, jej właściwościami i znaczeniem

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA GRUPY PIĘCIOLATKÓW
Temat: „Przygody czarodziejskiej kropli wody” – zabawy ukierunkowane na rozumienie zjawisk przyrodniczych związanych z obiegiem wody w przyrodzie, jej właściwościami i znaczeniem.
SKRÓCONY OPIS ZAJĘĆ: Dziecko poznaje cykl obiegu wody w przyrodzie. W trakcie zabaw i innej działalności uświadamia sobie konieczność oszczędzania wody oraz jej znaczenie dla roślin, ludzi i zwierząt. Poznaje zasady zachowania się w czasie burzy.
Cele ogólne:
• Rozwijanie umiejętności rozumienia istoty zjawisk atmosferycznych.
• Uświadomienie dzieciom konieczności zachowania się stosownego do pogody.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
• określa cechy wody
• zna etapy obiegu wody w przyrodzie
• udziela odpowiedzi na postawione pytania
• obserwuje uważnie przeprowadzane doświadczenia
• wykonuje proste doświadczenie,
• rozumieć konieczność oszczędzania wody i jej ochronę,
• improwizuje ruchami ciała zjawiska przyrodnicze
• słucha uważnie i dopasowuje obrazki do bajki o kropelce
• ogląda bajkę i wypowiada się na jej temat
• zna zasady zachowania się w czasie burzy
• rozbudza świadomości przyrodniczej
• wzbogaca czynne słownictwo o wyrażenia i zwroty związane z tematem

Metody pracy:
• pogadanka, opowiadanie, opis, wyjaśnienie
• zabawy badawcze, inscenizacja improwizowana, , zadań stawianych do wykonania, film edukacyjny, techniki twórczego myślenia
Środki dydaktyczne:
• tablica multimedialna, bajka, prezentacja doświadczeń- youtube, karta pracy, ilustracje do bajki, balony napełnione wodą ciepłą i zimną, zakraplacz, plakat „Obieg wody w przyrodzie”, szklanka z gorącą wodą, lusterko, kapelusz z niebieskiej folii dla Wróżki Deszczowej, czarodziejska różdżka wykonana z patyka i pasków folii
Czas trwania:
120 min


PRZEBIEG ZAJĘĆ STACJONARNYCH
Z WYKORZYSTANIEM ZASOBÓW PLATFORMY E-LEARNINGOWEJ

1. Wprowadzenie do zajęć- rozwiązanie zagadki:

Jest w morzu, jest w rzece
w jeziorze i w stawie.
Jest także w herbacie, w zupie albo w kawie.
Służy do picia, Służy do mycia.
Bez niej na Ziemi
nie byłoby życia.
Z kranu, kap, kap, kap,
w kałuży chlup, chlup, chlup,
w wannie chlap, chlap, chlap,
w parapet puk, puk, puk. (WODA)

Wyklaskanie z podziałem na sylaby wyrazu - WODA.

2. Wysłuchanie utworu - Dzieci siedzą w kręgu z zamkniętymi oczami słuchają utworu: https://www.youtube.com/watch?v=CML4V4-OBb0 do fragmentu burzy (do ok. 1:20).
Rozmowa na temat dźwięków słyszanych podczas występu kierowana pytaniami:
• Co wyobraziliście sobie słuchając nagrań?
• Jakie uczucia towarzyszyły wam podczas słuchania?
• Kiedy powstaje burza?
• Co to jest burza?
• O jakiej porze roku jest najwięcej burz?
• Jaki rodzaj opadu jest podczas burzy?
• Jak należy zachować się podczas burzy?
• Skąd się wzięła woda w burzowych chmurach?

3. Wspólne obejrzenie bajki na YOUTUBE http://youtu.be/GjozKRfoRjU „ Kropelka –przygody z wodą.- Narodziny Kropelki”.

Dzieci poznają trzy stany skupienia wody i jej zastosowanie.

4. Zabawa rozwijająca wrażliwość zmysłów „Odczuwanie kropli wody”.
Dzieci mają zamknięte oczy. Nauczyciel upuszcza zakraplaczem kroplę wody na dłonie lub twarz dziecka. Kto poczuje dotknięcie, może otworzyć oczy.

5. Badanie cech fizycznych, właściwości wody. Dzieci siedzą w kole, w środku miska z wodą, podchodzą kolejno i próbują ją, zanurzają w wodzie ręce, pluskają, dotykają kolegów w odkryte części ciała. podają cechy fizyczne, właściwości wody wykorzystując technikę twórczego myślenia: odnoszą się do wszystkich zmysłów; wzrok, słuch, smak, węch, dotyk.

6. Wspólna obserwacja prostych eksperymentów z wodą na YOUTUBE http://youtu.be/sp0JRyPfQ-Y.

Rozmowa w oparciu o obserwacje, wymiana spostrzeżeń.

7. Zabawy badawcze z wodą.
• Badanie rozpuszczalności niektórych substancji w wodzie.
Wyciąganie wniosków: Woda jest dobrym rozpuszczalnikiem i przybiera barwę rozpuszczonej substancji oraz jej smak.
• Puszczanie na wodę przedmiotów o zróżnicowanej strukturze i porównywanie ciężaru przedmiotów płynących i tonących.
Wyciąganie wniosków: toną w wodzie ciężkie przedmioty a pływają lekkie przedmioty

8. Czytanie przez nauczyciela bajki Beaty Zatońskiej „Jak kropelka wody podróżowała po świecie”. (wykorzystanie zasobów platformy e-learningowej) Rozmowa na jej temat.

Dzieci wskazują kolejne ilustracje dotyczące treści.

9. Zabawa dramowa przy muzyce „Jestem kwiatem”.
Dzieci w siadzie skulnym improwizują ziarenka, z których powoli rozwijają się poszczególne części roślin: łodygi, liście, kwiaty. Jedno dziecko jest „Deszczową wróżką”(dziecko w kapeluszu z niebieskiego worka foliowego) i czarodziejską różdżką (patyk z paskami folii) czaruje deszcz, którym zrasza rośliny zaczynające rosnąć. Rośliny poruszają się na wietrze w rytm relaksacyjnej muzyki.

10. Zabawa wyciszająca „Przekazywanie kropli wody”
Nauczycielka przekazuje w kręgu balony napełnione wodą ciepłą i zimną. Dzieci koncentrują uwagę na bodźcach dotykowych i słuchowych następnie określają cechy wody.
11. Wspólne obejrzenie filmiku „Obieg wody w ekosystemie” - YOUTUBE
http://youtu.be/NoTp-7eaboo.

Rozmowa na temat krążenia wody w przyrodzie w oparciu o obejrzany film i plakat
„Obieg wody w przyrodzie” (wykorzystanie zasobów platformy e-learningowej)

12. Wykonanie zadania w KARCIE PRACY

13. Doświadczenie. Jak powstają chmury?
Nauczyciel przygotowuje szklankę z gorącą wodą, która paruje, oraz lusterko. Przykłada lusterko (lekko pod kątem) do pary ulatniającej się ze szklanki. Dzieci widzą najpierw zaparowane lusterko, z którego powoli, po schłodzeniu zaczynają spływać krople wody.

14.. Zabawy integrujące przy muzyce „Zaczarowana woda”:
„Fale morskie” – falowanie folią malarską z naklejonymi sylwetami ryb przy muzyce,
„Deszcz” – dzieci mają emblematy kropelek, kiedy słychać muzykę tańczą wokół folii, naśladują deszcz, kiedy muzyka cichnie kropelki przykucają na folii blisko siebie – łączą się w kałuże, jeziora.

15. Obejrzenie prezentacji multimedialnej – „WODA ŻYCIODAJNA SUBSTANCJA”

Omówienie kolejnych slajdów, usystematyzowanie wiedzy.

16. Pij wodę. – omówienie planszy. (wykorzystanie zasobów platformy e-learningowej)
Zachęcanie do spożycia wody.

17. Wykonanie zadania w karcie pracy, (wykorzystanie zasobów platformy e-learningowej)

18. Podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.